Tekil Mesaj gösterimi
Alt 31-07-2009, 11:07   #1
bjkkrtl

bjkkrtl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Icon15 Toprak: Metres mi tutsaydım?

17'lik kızla evlenen Halis Toprak: Peygamber Efendimiz, 16 yaşında hanım aldı

Sabah Gazetesi Yazarı Yavuz Donat ile görüşen İş adamı Halis Toprak, üçüncü evliliğiyle ilgili soruları yanıtladı. İşte, Donat'ın bugün köşesine taşıdığı görüşme....

Halis Ağa: "Heç iyi değilim..."

Aslında bugün konumuz "Kürt açılımını" yazmak ve "Diyarbakır gözlemlerimizi" anlatmaktı.

Ama araya "öyle bir konu... Bir Diyarbakır-Liceli ile yaptığımız öyle bir sohbet" girdi ki...

"Diyarbakır notları" bugüne kaldı.

- Halis Ağa... Aile içinde çatlak mı var? - Kızlar hayırsız işler yaptılar... Ama erkek çocuklar... Ahmetler Mehmetler çok çok iyi.

- İş mahkemeye gidiyor galiba.

- Oradan bir şey çıkmaz... Yok "O beceriksiz", yok "Ben geleyim, yöneteyim" gibi şeyler... Ne diyeyim, Allah kötü getirmesin.

- Neyse... Siz nasılsınız Halis Ağa? - Heç iyi değilim... TMSF ile başım belada... Onlar diyor, borçlusun... Ama bana sorarsan borcum kalmadı, alacaklıyım... İşimiz yargıyla... Hakkımı yargıda arayacağım.

"Dinle gardaş!.."

Dedik ki "Halis Ağa... Günlerdir sizin 3'üncü hanım konuşuluyor." Halis Toprak önce bir iç geçirdi.

Sonra da "gardaşıma her şeyi anlatayım" diye konuya girdi: Evet, ufak hanım aldım.

71 yaşındayım... Yataktan zor kalkıyorum, bana bakacak biri lazım.

70'lik birini alsaydım... O mu bana bakacaktı, ben mi ona? *** Halis Ağa "dinle gardaş" diye devam etti: - Diyorlar ki "dost tutsaydın..." O kolay... 18-20-22 yaşında çok... Ama bana yakışmaz.

Biliyoruz, bu satırları okuyanlar tepki gösterecekler.

"17'lik kız almak yakıştı mı" diye.

Ağa'nın yanıtı: - Nikâhını kestim, daha iyi değil mi?.. Önümde iki yol vardı... Ya 70'lik birini almak ya da dost tutmak... İkisini de yapmadım.

Dedik ki "makul bir yol... 3'üncü yol olamaz mıydı?" Toprak: - Gardaşım, dediler ki 19 yaşında sekreter tut... Bakımını yapsın... Başka işin olursa da yapsın... Yok baba, bana yakışmaz... "Halis Ağa sekreterden dost tuttu" derler... Mizacıma, örf adet geleneğime, dinime yakışmaz.

Ağa dedi ki: "Hazreti Ayşe 16'sındaydı..."

- Halis Ağa... Hepsi iyi hoş da... Yengenin yaşı 17... Kamuoyu tepkisi de buna.

- Gardaşıma bunu da anlatayım... Elhamdülillah Müslümanız... Allah dinden ayırmasın... Hazreti Peygamber Efendimiz, Sallallahu Aleyhi Vesellem, Hazreti Ayşe ile evlenmedi mi? - Evlendi de... Konumuzla ilgisi? - Gardaşım... Hazreti Ayşe Anamız kaç yaşındaydı? - Kaç? - 16 yaşındaydı... Peygamber Efendimiz, 16 yaşında hanım aldı.

Halis Toprak: Devletime, milletime, dinime, kanuna saygılıyım... Dedim ki her şey yasal olsun.

Kanuna göre kızın 18'i bitirmesi lazım.

Ben bitirdi sanıyordum... Meğer 18'in içindeymiş, bitirmemiş.

Kanun dedi ki, anne babasından yazılı izin lazım.

Anne baba imza verdi... Devlet nikâhı kesti... Sonra medya kıyameti kopardı... Metres mi tutsaydım?.. Kanuna uymakla hata mı yaptım?

Allaaaah, Allah!..

Halis Ağa "evlilik öncesi yaşantısını... Çektiği zorlukları anlattı." "O ayrıntıları" yazmıyoruz.

Sonra da ekledi: - 70'ine gelmiş insanım... Bana bakacak biri lazım... Düşündüm taşındım... Dedim ki nikâh keseyim... Nikâh, şereftir... Yanımdaki kadın nikâhlım olsun ki, milletin önüne şerefimizle çıkalım.

Halis Toprak'ı tanıyanlar "iyi bilirler." "Makineli tüfek gibi" konuşur.

"Araya girmeniz, soru sormanız" zordur.

- Halis Ağa... Kamuoyu...

- Medya gardaşım, medya... Allaaaah... Allaaaah ki ne Allah!.. Allah Allah!.. Bi topa tuttu ki...

Lice raporu
Bugün "nereden çıktı bu Halis Ağa yazısı" diyecek olursanız...

"Fi tarihinde" Diyarbakır-Lice'ye gitmiştik.

Cumhurbaşkanı, Meclis Başkanı, Başbakan, Bakanlar Lice'deydiler.

Kürsüye Liceli Halis Toprak çıkmıştı: Lice'ye hastane yaptıracam... Çocuklar orada doğacak.

Yanına yuva yaptıracam... Çocuk, hastaneden çıkıp yuvaya gidecek.

İlkokul yaptıracam... Çocuk okuyacak.

Teknik lise yaptıracam, çocuk meslek öğrenecek.

Fabrika kuracam... Çocuk askerden gelince çalışacak.

Yaşlılar yurdu yaptıracam... Emekli olunca oraya sığınacak.

Mezar yeri de hediyem olsun...

Dün Halis Toprak'a dedik ki: - Dediklerinizi yaptınız... Fakat Lice'de yaptırdığınız 3 fabrikadan 2'si kapalı.

- Hay atana rahmet gardaşım... Yağ ve yem fabrikaları durdu... Sebep TMSF.

- Halis Ağa... Kürt açılımı... Ne diyorsunuz? Liceli Toprak'ın yanıtı: Gardaş bunca yıl koruculara dünya kadar para verildi... Bu para yatırıma gitseydi, Güneydoğu bugün Bursa olurdu.

Yatırım... Sanayi... Fabrika... Bunları yap arkasından neler gelecek?.. Üretim, ihracat, istihdam, huzur, sükûn, refah, mutluluk.

Karakteriniz, Şöhretinizden Önemlidir.
Karakteriniz, Siz Ne İseniz Odur...
Oysa Şöhretiniz, Başkaları Sizi Ne Sanıyorsa Odur.
bjkkrtl Ofline   Alıntı ile Cevapla