Tekil Mesaj gösterimi
Alt 11-10-2009, 19:52   #1
Strike EagLe

Strike EagLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Icon16 Allah Yolunda Öldürülen Şehidin Fazileti

Şehadet üstün bir mertebe, yüce bir derecedir. Büyük na*sip sahipleri ancak ona kavuşabilirler. Kitabında ebedi kur*tuluş yazılanlar onu elde edebilirler. Şehadet, peygamber*lik derecesinden sonra üçüncü sıradadır. Allahu Teala'nın ayette buyurduğu gibi:"İşte onlar Allah'ın kendilerine nimet verdiği peygam*berler, sıddıklar, şehidler ve salihlerle beraberdirler. Onlar ne güzel arkadaştırlar. (Nisa: 4/69)Utbe b. Abdin[1] hadisinde ifade edildiği gibi; şehidi peygamberler ancak, peygamberlik derecesiyle geçebilirler. Bu hadisin; şehidlerin has tabası için, ayetinde hepsi için ge*çerli olması muhtemeldir.Şehide "şehid" denilmiştir. Bazılarına göre bunun sebe*bi; onun için Cennet şahitliği yapılmasıdır. Cevheri[2] ve baş*kaları bu görüştedir. Bazılarına göre; onların ruhları selamet diyarına şahid olup orada olacaklardır. Çünkü onlar, Rable-rinin katında diridirler. Başkalarının ruhları Cenneti ancak kıyamet günü görebilirler. Nadr b. Şemil şöyle diyor:"Şehid şahid manasınadır. Yani Cennette hazır olandır." Kurtubi; bu görüşün sahih olduğunu söylemektedir.[3]İbni Faris şöyle diyor:"Şehid, Allah yolunda öldürülendir. Şehid denilmiştir. Çünkü Allah'ın[4] melekleri ona şahidlik[5][6]di nefsine Allah için şahitlik edecektir. Allahu Teala'nın şu ayetinde geçen biata vefa gösterdiğine şahitlik edecektir:"Şüphesiz Allah mü'minlerden mallarını ve canları*nı satın almıştır." (Tevbe: 9/111)Hakiki şehidin şehadeti, kulun şehadetiyle birleşmekte*dir. Bunun için onu şehid diye isimlendirmiştir. Bundan dolayı Rasulullah (s.a.v.) şöyle buyuruyor:"Allah kendi yolunda yaralananı daha iyi bilir."İbni Anbari şöyle diyor:"Çünkü Allah ve melekleri onlar için Cennetin şahitliği*ni yapacaklardır." Bir görüşe göre; şehid, ruhunun çıkışı sı*rasında kendisi için hazırlanan sevabı ve ecri müşahede edecektir. Bir görüşe göre rahmet melekleri ona şahitlik edecekler ve onun ruhunu alacaklardır. Bir başka görüşe gö*re; onun üzerinde şehid olduğuna şahidlik edecek bir şahit vardır. O da kanidir. O, kıyamet günü haşredildiği zaman, şah damarları kan ile dolacaktır. Başka görüşler de söylen*miştir."[7]Allahu Teala şehidlere sayılamayacak faziletler, sınırla-namayacak üstünlükler vermiştir. İnşaallah bunlardan bazı*larını zikredeceğiz. Az.ilmimiz, kısa anlayışımızla ulaştığı*mız fazilet ve üstünlükler:"Hiç bir nefis onlar için gizlenen göz nuru şeyleri bi*lemez." (Secde: 32/17)Bu faziletlerden biri de, onların rablerinin katında can*lı oldukları ve rızıklandırıldıklarıdır. Allahu Teala'nın bu*yurduğu gibi:"Allah yolunda öldürülenlere, ölüler demeyiniz. Bel*ki onlar diridirler. Fakat siz bilemezsiniz."(Bakara: 2/154)Yine şöyle buyuruyor:"Allah yolunda öldürülenleri ölü sanmayınız. Belki onlar canlıdırlar ve rablerini katında rızıklanıyorlar. Allah'ın fazlından kendilerine verdikleriyle sevinmekte*dirler. Kendilerinden sonra kendilerine katılacaklarla .müjdeleşiyorlar ve onlar için korku ve üzüntü olmadığı*nı müjdeliyorlar. Allah'ın nimet ve fazlıyla müjdeleşiyor-iar. Şüphesiz Allah mü'minlerin ecrini zayi etmez."(Al-iİmran: 3/169-171)
1107- İbni Abbas'dan (r.a.) rivayet edildiğine göre Ra-sulullah (s.a.v.) şöyle buyurmuştur:"Şehidler, Cennetin kapısındaki bir nehrin kenarın*da,[8]
Ahmed, İbni Ebi Şeybe, İbni Cerir, îbni Hibban sahihin*de ve Hakim rivayet etmişlerdir. Hakim, Müslim'in şartıy*la sahih olduğunu söylemiştir.
1108- Enes b. Malik'den (r.a.) rivayet edildiğine göre Ra-sulullah (s.a.v.) şöyle buyurmuştur:[9]İ"Allah'ın kulları hesaba durdukları, zaman, bir top*luluk gelir, kılıçlarını boyunlarının üzerine koyarlar. Onlardan kan damlar. Cennetin kapısında kalabahklaşırlar."Bunlar kim?" diye sorulunca,"Şehidlerdir. Diridirler ve rizıklandırılıyorlar" diye cevap verilir."[10]Taberani Hasen bir isnadla rivayet etmiştir.
1109- İbni Mübarek'in Kutn b. Vehb'den[11], onunda Ubeyd b. Umeyr'den[12]rivayet ettiğine göre şöyle diyor:"Rasulullah (s.a.v.) Mus'ab b. Umeyr'in başında durdu. O Uhud günü şehid edilerek yüzüstü yatmış ve Ölmüştü[13]Rasulullah'm (s.a.v.) sancağım taşıyordu. Rasulullah (s.a.v.)şöyle buyurdu:"Mü'minlerden öyleleri vardır ki, Allah'a verdikleri sözde durdular. Kimisi ahdini yerine getirdi. Kimisi ise beklemektedir. Kimse sözünü değiştirmedi."(Ahzab: 33/23)Muhakkak ki Allah'ın Rasulü kıyamet gününde, Al*lah'ın huzurunda, sizlerin şehid olduğunuza şahitlik edecektir."Sonra insanlara döndü ve şöyle dedi:"Ey insanlar! Onlara gelip ziyaret ediniz, onlara se*lam veriniz. Nefsim elinde olana yemin ederim ki, kıya*mete kadar kim onlara selam verirse, onlar da selama karşılık verirler."[14]Müellif: "Bu mürsel'dir" diyor.
1110- Şifau's-Sudur'un sahibinin Rasulullah'tan (s.a.v.) rivayet ettiğine göre şöyle buyuruyor:"Şehidin dünya hayatı ile ahiret hayatı arasında an*cak bir hurmanın çiğnenmesi kadar fark vardır. Kanı*nın ilk damlasıyla Allah onun geçmiş ve gelecek günah*larını affeder."[15]
1111- îmam Ebu Bekir b. Munzir'in tefsirinde Muham-med b. Kays b. Mahreme'den[16] rivayet ettiğine göre şöyle diyor:"Ensar'dan bir adam Rasulullah'ı (s.a.v.) koruyordu. Uhud günü öldürülen en son müslümandı. Onun kardeşi geldi şöyle dedi:"Rasulullah (s.a.v.) öldürüldü. Ben şahitlik ediyorum ki, o tebliğini yaptı. Dininiz için savaşınız." Üç sefer aya*ğa kalkmaya çalıştı. Her seferinde Ölmek üzere yere ka*paklanıyordu. Sonuncusunda öldü. Allah'ın huzuruna çıkın*ca arkadaşlarını gördü. Gördükleriyle sevindi[17] şöyle dedi:"Ya Rabbi! Senin bize verdiklerini peygambere haber ve*recek bir elçimiz yok mu?".Rabbi şöyle dedi:"Ben sizin elçinizim." Cebrail'i Rasulullah'a (s.a.v.) gönderdi:"Allah yolunda öldürülenleri ölüler sanmayın."[18](Al-iİmran: 3/169)Müellif şöyle diyor:"Muhammed b. Kays b. Mahreme'nin sahabeliğinde iti*laf vardır. Hadis babasından,[19] onun yoluyla gelmektedir." Bunu hadisçilerden bir topluluk'da söylemiştir.Bu ayetin nüzul sebebi olarak rivayet edilen, bundan daha sahih hadisler vardır. İleride inşaallah gelecektir.
1112- Hafız Ebu Bekir b. Merdeveyh'inin tefsirinde, Beyhaki'nin "Delaüun nübüvve"de, Ali b. Medini yoluyla Musa b. İbrahim b. Kesir'den[20], onun da Talha b. Hu-raş'tan[21] rivayet ettiklerine göre şöyle diyor:"Cabir b. Abdullah'ı (r.a.) şöyle derken işittim:
"Rasulullah bir gün bana baktı ve
"Ey Cabir! Ne oluyor seni dertli görüyorum" dedi. Ben:
"Ya Rasulallah! Babam şehid oldu. Bana borç ve bakman için iyal bıraktı" dedim şöyle dedi:"Sana söylemedim mi? Allah insanlarla ancak perde arkasından konuşur. Fakat senin babanla yüzyüze ko*nuştu." Ali diyor ki:"Kifah: Yüzyüze gelmektir.[22] Allahu Teala şöyle buyurdu:"Benden iste, sana vereyim." Baban:"Senden beni dünyaya geri döndermeni ve tekrar öldü*rülmeyi istiyorum" dedi. Allahu Teala:"Karar verdim ki onlar bir daha dünyaya geri dön*meyecekler" buyurdu. Baban:"Ya Rabbi benden sonrakilere tebliğ et" dedi. Allahu Teala şu ayeti indirdi:"Allah yolunda öldürülenlere, ölüler demeyiniz."(Al-i İmran: 3/169)ayetin sonuna kadar. [23]Tirmizi de benzerini rivayet etmiş ve hasen'dir demiştir, ibni Mace ve Hakim de rivayet etmiş*lerdir. Hakim "isnadı sahihtir" demiştir.
edeceklerdir. Bir görüşe göre bu şekilde isimlendirilmiştir. Çünkü şehid ken-Bu sözleri Cevheri'nin Sihah'ında bulamadım. yeşil bir kubbededirler. Gece gündüz onların rız*kı Cennetten onlara getirilir."

Türk gibi yaşar, gerekirse Türk gibi ölmesini bilirim
.

Ne bebek katilleri, ne yobazlar Ülkemi bölemeyecek.

Kan kırmızısı gökler, beni yakın sona doğru çekiyor.
Kanımın son damlasına kadar savaşmaya hazırım. Savaşarak batacağım.
Strike EagLe Ofline   Alıntı ile Cevapla