Tekil Mesaj gösterimi
Alt 10-11-2009, 10:32   #1
onursemih

onursemih - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Kaderin Bir Oyunu mu Bu?

Click the image to open in full size.

Bursaspor’dayken her maç on binlerce kişinin önünde oynuyordu, Okan Yılmaz. Ve ligde iki kez gol kralı oldu. Şimdi ise topu topu 500-600 taraftarı olan Tepecikspor’da forma giyiyor.

Anadolu Ajansı’nın 14 Ekim 2009 tarihinde servise sunduğu “Tepecikspor’da 11 futbolcu kadro dışı bırakıldı” haberi, ertesi gün gazetelerde yalnızca tek sütun yer buldu. Kadro dışı bırakılan futbolculardan biri de Okan Yılmaz’dı. Gözden ırak olsa da bu isim, futbolseverler için çok şeyler ifade eder. Bursaspor forması altında iki kez Süper Lig (2000-01 sezonunda 31, 2002-03 sezonunda 24 gol), bir kez de Bank Asya 1.Ligi’nde (2004-05 sezonunda 25 gol) gol kralı olan Okan Yılmaz’ın A Milli Takım’daki başarıları, başlamadan biten Marsilya macerası hala dillerde...

HAYAT HİKAYESİ TÜRK FİLMİ GİBİ

Türk futbolunda iz bırakan Okan Yılmaz, şimdi topu topu 500-600 taraftarı olan bir köy takımında varlığını ispat etme çabası içerisinde. Hem de maç başına bin lira ücretle... Okan Yılmaz’ın hayat hikayesi klasik bir Türk filminden farksız. Başarı, sevinç, dram, hayal kırıklıkları... Ne ararsanız var. İşte zirveden dibe inen Okan Yılmaz’ın hikayesi...

16 Mayıs 1978 yılında Bursa’da dünyaya gelen Okan, profesyonel futbol kariyerine 1996 yılında İnegölspor’da başladı ve iki yıl sonra Süper Lig takımlarından Bursaspor’a geçiş yaptı. Yeşil beyazlı forma altında bir yıldız gibi parlayan 1.77 metre boyundaki futbolcu, 7 yılda çıktığı 224 maçta 119 gol atmayı başardı.

BURSA'DAN KOPUNCA DİKİŞ TUTTURAMADI

Bu süreye 2 Süper Lig (2000-01 ve 2002-03), 1 de Bank Asya 1.Lig (2004-05) gol krallığı sığdıran, 8 kez gururla taşıdığı ay yıldızlı forma altında 5 gol atan Okan’ın hayatını alt üst eden olaylar zinciri 2003 yılında başladı. Fransa’nın ünlü kulüplerinden Marsilya’ya gidip bir kaç gün sonra dönen Okan, Bursaspor’dan koptuğu 2005 yılından sonra hiçbir yerde dikiş tutturamadı.

Sırasıyla Malatyaspor, Konyaspor, Sakaryaspor, Diyarbakırspor, Orduspor formalarını giydikten sonra Yunanistan’ın Panthrakikos takımına gitse de orada da tutunamadı. Belediye Vanspor, Kartalspor derken soluğu TFF 2.Lig takımlarından Tepecikspor’da aldı 31 yaşındaki futbolcu...

Çoğu kişi İzmir’in ünlü semti Tepecik’le karıştırır ama ilgisi yoktur orayla. İstanbul Büyükçekmece’de bir köy adıdır Tepecik. 1988 yılında kurulan ve 2004 yılında yörenin önde gelen iş adamlarından Temel Eyüpoğlu’nun çabalarıyla 2.Lige kadar yükselen yeşil beyazlı takım TFF 2.Lig 2.Grup’ta 11 maçta topladığı 13 puanla 8. sırada yer alıyor.

Okan’ın Tepecikspor’u tercih etmesi, aynı zamanda akrabası olan kulüp başkanı Eyüpoğlu sayesinde olmuş. Süper Lig’in eski gol kralının mağdur olmaması için çaba harcayan Temel Eyüpoğlu, diğer 10 futbolcu gibi disiplinsiz davranışları nedeniyle kadro dışı bıraktığı Okan’ı bir süre sonra affetmiş. Okan’ın Tepecikspor forması altında 1 golü bulunuyor.

ÇOK HATA YAPTIM ÇOK

Bir zamanlar üç büyükleri ve Avrupa’nın önemli kulüplerini peşinden koşturan Okan Yılmaz, şimdi kaderine gülüp geçiyor. Oynadığı Tepecikspor’u küçümsemediğini söyleyen 31 yaşındaki golcü, “Genç yaşımda şöhretin bedelini ödedim. Sağlam bir anlaşma yapayım diyerek 5 menajerle gittiğim Marsilya’da karşıma iki menajer daha çıktı. İmza atmadan döndüm. Çok hata yaptım. Jardel ve Nouma’ların olduğu ligde iki kez gol kralı oluyorsunuz ve şimdi bir köy takımındasınız. Tüm imkansızlıklara rağmen attığım imzanın karşılığını vermek istiyorum. İstanbul’da Tepecik diye bir köy var. Beni sevenler maçlarımı izlemeye gelsin” diyor.

BREZİLYA'YA BİLE GOL ATTI

Okan Yılmaz, 2003 yılında Fransa’da oynanan FIFA Kofederasyon Kupası’na attığı gollerle damgasını vurdu. ABD’yi 2-1 yendiğimiz maçta penaltıdan ilk golümüzü atan Okan, son dakikada yediğimiz golle 2-2 berabere kaldığığımız Brezilya maçında da fileleri havalandırmıştı. Yarı finalde 3-2 Fransa’nın üstünlüğü ile devam eden karşılaşmada Okan, 88’de penaltı kaçırınca millilerimiz finale çıkma şansını kullanamamıştı. Milli Takım’ın 2-1 kazanarak üçüncü olduğu kupada Okan attığı galibiyet golüyle kendini affettirdi.

BURSA'DA GALATASARAY'I, SAKARYA'DA FENER'İ YIKTI

Türk futbolunda iz bırakan Okan Yılmaz’ın G.Saray ve F.Bahçe’ye karşı oynadığı iki maç hala hafızalarda. 2001-2002 sezonunun 11. haftasında Bursa’ya namağlup gelen lider G.Saray, sahadan 5-0 yenik ayrılırken yeşil beyazlıların gollerinin 2’sinde Okan’ın imzası vardı. 2006-2007 sezonunda Sakaryaspor’a transfer olan Okan, buradaki tek golünü F.Bahçe’ye attı. F.Bahçe o maçı 2-1 kaybetti.

MARSİLYA'YA 5.5 MİLYON DOLARA İMZA ATMIŞTIM

2003-2004 sezonunun başında Fransa’ya giderek Marsilya ile ön protokol imzalayan Okan, son anda ani bir kararla bu transferden vazgeçerek Bursaspor’a dönüş yaptı. Hayal kırıklığı ile sonuçlanan bu transfer öyküsünü Okan’dan öğreniyoruz:

“Ne olur, ne olmaz diyerek yanımda 5 menajerle gittim. Karşıma 2 de Fransız menajer çıktı. 3 yıllığına 5,5 milyon dolara anlaştık ve ön protokolü imzaladık. Benimle Fransa’ya giden 5 menajer 350’şer bin dolarla yetinirken, 2 yabancı 500’er bin dolar isteyince işler karıştı. Menajerler birbirine düştü, ben de Bursa’ya döndüm. Bursaspor, 1 milyon dolar tazminat isteyen Marsilya’ya 30 bin dolar ödeyerek sorunu çözdü.”

HAYATI BİR FİLM GİBİ

İnegölspor’da 1996-98 yılları arasında 43 maçta 5 gol attı. 1998’de Süper Lig takımlarından Bursaspor’a geçti.

8 yıl oynadığı Bursaspor’da 2’si Süper Lig (2000-01 ve 2002-03), 1’i Bank Asya 1.Lig (2004-05) olmak üzere 3 kez gol kralı oldu.

2000-2004 yılları arasında 4’ü Ümit, 8’i A Milli olmak üzere ay yıldızlı formayı 12 kez giydi. Milli forma altında 5 gol attı.

2005’te Malatyaspor, 2006’da Konyaspor, 2006’da Sakaryaspor, 2007’de Diyarbakırspor, 2008’de Orduspor’da forma giydi.

2008’de şansını Yunanistan’da denedi. Panthrakikos’a transfer oldu. Ancak forma şansı bulamadığı gibi gol de atamadı.

2009’da Belediye Vanspor, aynı yıl Kartalspor derken soluğu TFF 2.Lig 2.Grup takımlarından Tepecikspor’da aldı.

Kaynak: Hürriyet

Mekanın Cennet Olsun Küçük Şifo..
onursemih Ofline   Alıntı ile Cevapla