Tekil Mesaj gösterimi
Alt 29-05-2015, 23:35   #1
dogan_cordoba
Moderator

dogan_cordoba - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Icon16 Erdem Ulus : Yürü Güneş'e !

Konuyu fazla uzatmayacağım.
Beşiktaş'ın kurtuluşunun yeni bir yönetimden, köklü bir değişimden geçtiğini düşünsem de, yeni Teknik Direktör konusunda oyumu kullanacağım.

Luce'ye saygımız büyük fakat maddi manevi doyuma ulaştı.
Bu yaştan sonra maceraya giremez.
Yüksek bütçeli, oturmuş bir sistemde başarı oranı yüksek olur.
Orası burası değil.

12 yıldır Ukrayna'da Donetsk'i çalıştırıyor.
Sadece son takımıyla 8 Lig, 5 Kupa, 6 Ukrayna Süper Kupası 1 UEFA olmak üzere 20 şampiyonluk yaşadı. Ukrayna'da 80 Milyon Euro'dan fazla kazandı.
Açık söyleyeyim, bu bütçeyle Beşiktaş'a hoca değil, olursa Başkan olur.

Benim adayım Şenol Güneş.

Jöleyi şekilli olmak zannedenler tarafından yıllarca şekilsiz ilan edilip "Tarz değilsin" dendi.
Aslında tavrı ve tarzı futbol kültürümüzün çok üzerinde.
Başlı başına bir futbol adamı.
Türk Milli Takımına tarihinin gelmiş geçmiş en büyük başarısını yaşattı.

Popilizm ve egodan çok uzak.
Hem tecrübeli hem doyuma ulaşmadı.
Yaşadığı tüm hayal kırıklıklarına rağmen küllerinden doğuyor. Bursaspor'u belki şampiyon yapamadı ama şampiyon olduğu sezondan daha çok alkışlattı.
Büyük bir aksilik olmazsa, şampiyonu yenip, Türkiye Kupası Şampiyonu yapacak kanımca.

Trabzonspor'un başındayken şampiyonluğu tescilli olarak gasp edildi.

Sezon başında takım bulamayıp maddi yokluklar içindeki Bursaspor ile 1 senelik anlaşma yaptı.

Bursa'yı devraldığında takım darmadağındı.
Şampiyonlukta büyük rolü olan Batalla takımdan gitmiş, kadroya dahil edilen ve kariyerli sanılan isimler fiyasko çıkmıştı ve Bursaspor maddi açıdan berbat bir durumdaydı.

Peki Şenol Güneş ile Bursaspor'da neler değişti?

Kaleci Frey'di, ismi duyulmamış Harun oldu. (Altyapıdan da Onur diye bir yedek kaleci çıktı. Bana kalırsa Beşiktaş onu Şenol Güneş'ten önce almalı)

Taiwo gibi bir baş belasını kadro dışı bırakıp adı sanı duyulmamış, Avustralya’dan bir Türk sol bek getirdi. Aziz Behich daha sonra Şenol Hoca sayesinde Avustralya milli takımında oynamaya bile başladı.

'Batalla gitti, Bursa bitti' denilirken Josue gibi bir adamı yoktan var etti.

Trabzonspor'da futboldan soğuyan Volkan Şen, onun sayesinde efsane bir dönüş yaptı ve kariyer rekorunu kırdı.

Bakambu diye bir adamı şapkadan çıkarttı ve hiç oynamadığı bir mevkide oynattı. Son hafta öncesi 26 maçta 13 golü var.
4 büyüklerin, uçuk paralara oynattığı Cardozo, Demba Ba, Sow, Burak gibi golcülerden sonra gol Krallığında 6. sırada.
İşi de gol atmak falan değil ayrıca.

Bir de Kral çıkarttı. Fernandao...
Adına besteler yapılan Demba Ba 'dan 4 gol fazlası var.

Her şey bir tarafa Şenol Hoca Türkiye'ye, Ozan tufan gibi bir değeri kazandırdı.
Emre Taşdemir'i yoktan var etti. Serdar Aziz'i Milli takıma verdi.

Bunların hiçbiri geçen sene yoktu.

Unutturulmaya çalışılsa da
2002'de Milli Takıma bir daha tekrarlanması çok zor olan bir başarı yaşattı.
O başarının ardından bile, Türk futbolunun bu hallere düşmesinde başrol oynayan futbol baronları tarafından hakkı teslim edilmedi.
Bir röportajında "Kırgın mısınız?" Diye sorduklarında şöyle cevap verdi.

"2000 Yılında Milli Takımın başına getirildiğimde 'Bu ünvanı taşıyacak karizması yok' dediler.
2002'de Dünya Kupasında 3. Olduk. 'Bu başarıda Hocanın katkısı yok' dediler.
UEFA Yılın Teknik Direktörü seçti...
İsteyen istediği gibi eleştirsin beni. O eleştirilerden besleniyorum.
Çok bunaldığımda, Ay-Yıldızlı formayla savaşan çocuklarımla yaşadıklarımızı düşünüyor, gülümsüyorum.
Küskün değilim, belki kırgınım.
Ama kırgınlıklarımla yaşamayı da öğrendim.
Ben size torunlarınıza anlatabileceğiniz bir hikaye yazdım. Nasıl anlatmak istediğiniz size kalmış..."

Nokta.

Beşiktaş ona, o da Beşiktaş'a çok benziyor.

Görmezden geliniyor,
Unutuluyor,
Hakları gasp ediliyor,
Şampiyonluğu çalınıyor.

Beşiktaş'a bu kadar çok benzeyen bir hoca varken farklı arayışlara girmek gereksiz.

Herkesin bir hoca tercihi var. Benimki de Şenol Hoca.

Bestesi de dilimde.

Madem
Güzel günler göreceğiz Güneş'li günler...

O zaman
Haydi kalk ayağa yürü Güneş'e.