Konu: İkizler
Tekil Mesaj gösterimi
Alt 26-10-2006, 02:58   #25
iLHAN-MANSiZ
Guest
 
iLHAN-MANSiZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Arrow Yönetici..!!!

İkizler burcunda doğan amiriniz, birgün yürüyen bir saat olacak, gözleri fotoğraf makinesi gibi, kahve molasını geçirdiğiniz her saniyeyi tesbit edecektir. Başka bir gün, öğle yemeğinden üç saat geç dönseniz, farkına bile varmayacaktır. Ondaki değişiklikleri önceden tahmin edebilmek için, yazı mı, tura mı diye havaya para atabilirsiniz. Bu da, başka herhangi birşey kadar güvenilir bir çaredir. Hangi gün hangi tavrı takınacağını bilmenin size büyük yardımı olacağını biliyorum.

Ancak, ikizler burcunda doğan amir, her sabah yatağın hangi tarafından kalkacağını kendisi de bilmez. Kendisi de bilmediğine göre, bunu benim size söyleyemeyeceğimi anlarsınız. En güvenilir yol, bugün O' nün dün olduğu gibi olmasını beklememek ve yarın için şans dilemektir.

Bu adam, huzursuz olmasına karşın, parlak bir amir olabilir. Başkan koltuğunda, Başak, Balık ve Yay gibi kararsız burçlarda doğanlardan daha çok rahat eder, ancak tüm yaşamı boyunca emir vermek ve başkalarını idare etmek için yaratılmamıştır. Sakin bir tutumla büyük bir şirketi yönetmek için yaratıldığını düşünen bir ikizler, kendisiyle şaka ediyor demektir ( her zaman her kuralın istisnaları vardır, örneğin yükselen burcu Aslan ve bir Terazi Ay olan ikizler burcu gibi.). Önce, ikizler amir için bir saat sürekli masa başında oturmak çok zordur. Liderlik yükünü omuzlamak için yaratılmış ender ikizlerden biri olan Başkan Kennedy, bu sorunu çok güzel bir biçimde çözümlemisti. Salıncaklı koltuğunu uçarcasına sallayarak asabi enerjisini boşaltıyordu.

Merküri' nin yönettiği amiriniz sürekli ortalıkta dolaşmak zorundadır, ikizler bir hava burcudur, siz hiç havanın olduğu yerde durduğunu gördünüz mü? Bazen sıcak, rutubetli bir günde hava hiç hareket etmîyormuş gibi görünebilir ( Ender zamanlarından birinde yakalarsanız, ikizler de öyle görünebilir); ancak her ilcisinde de bu bir yanılgıdan başka birşey değildir. Tipik bir ikizler amir çok uzun bir süre büroya kapatılırsa, bir aşağı, bir yukarı dolaşmasından halıda delik açılabilir. O, unvanı ne kadar göz alıcı olursa olsun, dokuzdan- beşe çalışmaya mahkûm olduğu kalıplaşmış bir mevkiden çok, bir genel müdür yardımcısı olarak çalışırsa daha mutlu olur. O, fikirlerle, ilkelerle ve anlaşılması güç teorilerle uğraşmaktan hoşlanır. Sıradan bir amirin tekdüze ve maddi sorumlulukları, sonunda İkizlerin uçan ruhunu sıkar. Bu nedenle, ikizler paraşütle amirlik mevkiine indiği zaman, hemen çevresindeki kişilerden beğendiklerini seçecek ve kendilerine temsilcilik yetkisi verecektir. Bu dikkatle seçilen uzmanlar işi gerçekten iyi yönetecekler, böylece ikizlerin kabına sığmayan zekâsı, şirketin kârını iki katına çıkartmak için gerekli geliştirici projeleri ve orijinal plânlan hazırlamak üzere serbest kalacaktır. O' nün sıkıcı, gereksiz ayrıntılara hiç sabrı yoktur.

Eğer şirketiniz amir olarak başınıza bir ikizleri getirdiyse, kısa sürede bazı değişiklikler olmasını bekleyebilirsiniz. Oradaki en yavaş iletişim sistemi herhalde telgraf olacak ve yeni amiriniz telefona birkaç düğme daha eklenmesini isteyecektir. İkizler amiriniz, bir hafta öncesinden, işin uzandığı alanları birer birer merakla incelemeden, yeni işine başlamayacaktır. Neler yapıldığını ve nasıl yapıldığını öğrenir öğrenmez, niçin yapıldığım öğrenmek isteyecektir. " Biz bunu her zaman böyle yaparız, " diye cevap verirseniz, pırıl pırıl gözleri, sizi de iliklerinize kadar donduran buz parçalarına dönüşecektir, ikizler geleneklerle zerre kadar ilgilenmez ve onlardan etkilenmez. Eğer O' na bir şeyin eski bir âdet olduğunu söylerseniz, bu onu değiştirmesi için yeterli nedendir. Tipik bir Merküri amir, sık sık eşyaların yerini değiştirecek, dosyalama sistemini daha elverişli hale getirecek, yeni bir fikirle haftada bir kez sekreterinin elini ayağını dolaştıracak, ve çalışma programını, kendisine en uygununu buluncaya kadar, ileri geri durmadan değiştirecektir.

Güvenebileceğiniz bir tek şey vardır, ve o da ikizler burcundan birinde sürekli olarak güvenebileceğiniz pek az şeyden biridir. O, hiç bir zaman monoton bir amir olmayacaktır. O, değişmez fikirlere sahip biri değildir. O' nün fikirleri esnektir. O' nu yanıltamazsınız, aklını da karıştıramazsınız; çünkü cıva gibi zekâsı hemen gerçeğe uymayan şeyleri farkedecek, sis perdesini delecek ve gerçeği tüm yanlarıyla kristal berraklığına kavuşturarak, ortaya koyacaktır. Bu demektir ki, büroda dönen entrikaları da hiç güçlük çekmeden anlayacak ve ortaya çıkaracaktır. Bazen O' nün kafasının arkasında gözleri ve kulakları olduğuna yemin edebilirsiniz. Hazır O' nün anatomisinden söz ederken, şunu da belirtmeden geçmeyelim; O' nün aynı zamanda iki yerde birden görülebildiği pek çok durumlar olduğuna göre, yalnız bir çift ayağı olduğuna inanmak zordur.

ikizler amirinizin sizden nefret edeceğinden ya da size düşman olacağından hiçbir zaman korkmayın. Böylesine yoğun bir şekilde uzun süre ilgisini çeken pek az insan vardır. Size düşüncelerinde her seferinde bir saatten fazla yer vermez. Bu da, lehinizde veya aleyhinizde şiddetli duygular beslemesi için yeterli bir süre değildir. Ayrıca, karşısındakinin ne hissettiği konusunda oldukça iyi bir anlayışı vardır.

Bunu keşfetmek sizi şaşırtabilir, ancak ikizler burçlu amiriniz her yönüyle bir bireyci olduğu halde, size bir bireyci gibi davranmayabilir. Bu tutarsızlık gibi görünüyor, ama ne de olsa bu çift karakterli bir burç, bir çok sürprizi var. Böyle söylerken, sizin bireysel fikirlerinize saygı göstermeyecek demek istemiyorum. Gösterecektir. Yalnızca her zaman sizi kişisel olarak bir birey olarak görmez, ikizlerin kafası o kadar soyut çalışır ki, çoğunlukla eşyaları da, insanları da sadece esas çizgileriyle görür. O' nün için her çeşit insan büyüleyicidir; ama onları yeteneklerine, fikirlerine ve potansiyellerine göre kategorilere ayırmak eğilimindedir.

Gene de, O' nün başkalarına bu tuhaf bakış açısı, insan olarak çekiciliğini azaltmaz. Tam tersi. Davranışı duygusal olmaktan çok mantıklı olsa bile, O, insanları çok sever, karşılığında insanlar da O'nu çok severler, insanlarla ilişkilerin çağrısı olmasa, O tüm canlılığını yitirir ve yaşamdan uzaklaşırdı. Merküri o' nun topluluk içinde yaşamasını, ya da mutsuz olmasını emreder. O' nü tek başına pek az görürsünüz. İnsanları tiplerine göre sınıflandırabilir ve duygusal olarak mesafeli davranabilir, ama çevresinde onları görmeye ihtiyacı vardır.

İkizler amirinizin yabana atılmayacak bir inandırma gücü vardır. Karşı konulmaz çekiciliğini ve zekâsını kullanarak, tatlılıkla sizi herhangi bir şeye razı edebilir ya da herhangi bir şeyden vazgeçilebilir. Ancak bu, yıldızların doğarken kendisine verdiği, yapısındaki soğukluğu gizleyen dengeleyici bir yetenektir, ikizler, sıradan bir insanın erişemeyeceği, gökyüzündeki belirsiz hava saraylarında yaşar. O' nün gerçek karakteri, yüzeydeki sıcaklığına karşın, soğuk, ilgisiz ve yalnızdır; sık sık insanların arakadaşlığını arasa da, aslında başkalarından çok kendi içindeki bir şeyi aramaktadır. Gene de, sevimsiz biri değildir. Tavırları nazik ve şefkatli olabilir; ama aynı zamanda, sempatisini ve anlayışını da, aşkını ve dostluğunu gösterdiği gibi gösterir- uzaktan.

Kusursuz bir mizah anlayışı vardır, O' nun kalbini gözyaşlarından çok bir şakayla çabucak kazanabilirsiniz. Çok duygusal bir insan değildir, ama her zaman her şeyin komik yanını görecektir. Mizah duygusu gerçek zekânın ön koşuludur; öyle ise, Merküri insanlarında onu bulmak hiç de sürpriz olmasa gerek... Ancak, bu mizah duygusu bazan keskin bir alaycılıkla süslenmiş olabilir, ikizlerin yönettiği bir büroda her zaman biraz karışıklık ve sürekli faaliyet vardır, ikizler bunun gereğini düşünür ve çamurlu sulan tüm pisliklerden arındırır. Herşeyi ânında gören gözleri ve çabucak kapan beyni kusursuz bir uyum içinde çalışır. O, şirketin en iyi satıcısı olacak, nutuklar çekecek, davetler verecek, pek çok konuklar ağırlayacaktır. Çok yolculuk yapacak ve bavulunu her an uçmaya hazır durumda bekletecektir. Yeni güzel sekreterle flört ederse, en iyisi kızcağıza O' nün zerre kadar ciddi olmadığını, sadece biraz cazibesini bilediğini söyleyin.

Henüz vaktiniz varken bu amirin değerini bilin; çünkü ikizler para ve iş konularında başarıya ulaştıktan sonra birdenbire sıkılır ve emeklilik vaktinden çok önce, ilgisini çeken başka bir işe koşar. O, gitmeden önce, stratejisi hakkında öğrenebildiklerinizi öğrenin. Gerçekten, olacak şey değildir.. iki yanlı konuşmanın uzmanıdır. Bir tartışmayı döndürüp dolaştıracak, kafanızı karıştıracak ve daha siz ne olup bittiğini anlamadan, sizi kendi yanına kazanacaktır. Gene de, rekabet durumlarında zekî olduğu kadar şifa bulmaz bir hayalci ve son derece iyi bir masalcıdır. Hangi milletten olduğunu söylerse söylesin, aldırmayın, isterse israil' de, Avustralya' da, veya Afganistan' da doğmuş olsun, dünyadaki ikizler burcundan olan her insan, kalben irlandalıdır. Başka nasıl böylesine harikulade bir yaltaklanma yeteneğine sahip olabilirdi? Taktığı tüm o yeşil kravatlara baksanıza!.. Size ne dedim- su katılmamış County Cork* lu...
  Alıntı ile Cevapla