Tekil Mesaj gösterimi
Alt 13-12-2006, 11:43   #1
Nehir
Dişi Kartal

Nehir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Yemek Yemenin Esirimisiniz?

Kendinizi moralsiz hissettiğinizde tatlı porsiyonlarınızı
iki misline mi çıkarıyorsunuz?
Sıkıntılı zamanlarda kendinizi abur cuburla mı avutuyorsunuz?
Cevabınız evet ise duygusal bir aşırı yiyici olabilirsiniz.
Bu tip insanların kilo kontrolüyle ciddi problemleri vardır; yemek yeme dürtüleri duygularıyla baş etme becerileriyle bağlantılıdır. Netice olarak "açlıkları" fiziksel olmaktan öteye duygusaldır,
bu da fazla kalori almalarına neden olur.
Hemen hemen hepimiz aslında bir noktaya kadar birer
"duygusal aşırı yiyici"yizdir. Yemek yemek, sosyal yaşantımızın kutlama, eğlence ve hatta aile yaşantısının yoğun birliktelik nedeni olduğu sürece, yani insanların bir araya gelmesini sağladığı sürece "biraz daha" yemekten kaçmak imkansızdır.
O halde duygusal nedenlerle yemek ne zaman zararlı hale gelir? En basit şekliyle sağlık ve mutluluğunuzu tehdit etmeye başladığında artık buna dur deme zamanı gelmiştir.

Testimizi uygulayın. Verdiğiniz cevapların sayısını aklınızda tutun. Değerlendirme hangi cevabı daha fazla vermiş olduğunuza göre yapılacaktır. Sonuç istemediğiniz bir yönü gösteriyorsa gerekli önlemleri alın. Unutmayın: sağlığınız her şeyinizdir!

1. Aç değilken bile yemek yerim!
-Nadiren
-Bazen
-Her zaman
2-Yemek yerken kontrolüm yok!
-Nadiren
-Bazen
-Her zaman
3. Kilo vermeyi beceremiyorum.
-Nadiren
-Bazen
-Her zaman
4. Stresliyken yemek yemeliyim.
-Nadiren
-Bazen
-Her zaman
5. Yemek bir zevk ve ödüldür!
-Nadiren
-Bazen
-Her zaman
6. Yemek yemeyi çok sık düşünürüm.
-Nadiren
-Bazen
-Her zaman
7. Kilomu koruyamıyorum.
-Nadiren
-Bazen
-Her zaman
8. Abur cubur yerim.
-Nadiren
-Bazen
-Her zaman
9. Yeme konusunda kendimden utanıyorum.
-Nadiren
-Bazen
-Her zaman

S O N U Ç L A R

--------------------------------------------------------------------------

Nadiren

Hiç veya çok az duygusal dürtülü yiyici
Yemek yeme alışkanlığınız duygusal nedenlere bağlı veya bağımlı değil ya da normal sayılacak ölçülerde. Harika... sakın bu iyi alışkanlığınızı kaybetmeyin!

Bazen

Orta veya kabul edilebilir derecede duygusal aşırı yiyici
Duygusal engellerden dolayı kilo kontrolünü gerçekleştirmekte zorlanabilirsiniz. Eğer bu durumun sağlığınız üzerinde olumsuz etkileri olduğunu düşünüyor veya hissediyorsanız kişisel iradenizle bunu kontrol etmeye çalışın. Gerekiyorsa profesyonel yardım almaktan kaçınmayın. Kısa zamanda daha iyi hissedeceksiniz.

Her zaman

Hat safhada duygusal aşırı yiyici
Mutlaka profesyonel yardım alarak bu sorununuzu çözmeye veya en azından mantıklı ölçülere indirgemeye çalışmanız hem sağlığınız hem de mutluluğunuz açısından çok önemli.
Nehir Ofline   Alıntı ile Cevapla