Konu: Duaya dair
Tekil Mesaj gösterimi
Alt 05-01-2007, 17:47   #1
OnuR

OnuR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Post Duaya dair

DUA YA DAİR
Mümin bir dua ile Allah'a yalvarırsa, bu dua- günah işlemek veya akraba ile ilgiyi kesmek için olmadıkça- yüce Allah ona şu üç şeyden birini verir:
  • Ya duasını kabul edip istediğini dünyada verir.
  • Yahut ona vereceğini ahireti için saklar.
  • Veya duasına karşılık ondan o duanın dengi olan bir kötülüğü uzaklaştırır.( Hadis-i Şerif)
Kabul edileceğine inanarak Allaha'a dua ediniz. Biliniz ki Allah şuursuz, gaflet içinde bulunan bir kalpten çıkan duayı kabul etmez( Hadis-i Şerif)

Sizin herhangi biriniz duasında acele etmediği ve " dua ettim de kabul edilmedi." demediği sürece duası kabul edilir. ( Hadis-i Şerif)

Dua rahmetin anahtarıdır.
Allah'ın lütuflarından isteyiniz. Çünkü Allah kendisinden istenmesini sever.( Hadis-i Şerif)

Allah: " Ellerini bana kaldırıp dua eden kulumun ellerini boş çevirmekten haya ederim." buyurdu. Melekler: " Ey Rabbimiz, o bağışlayanmaya layık değildir." dediler. Bunun üzerine Allah: " Lakin ben onu korumaya ve affetmeye ehilim. Sizi şahit tutarım ki, onu affettim." cevabını verdi. ( Kudsi Hadis)

" Günahkar kullarıma söyle, rahmetinden ümit kesmesinler. Mağfiret edeceğim hiçbir günah bana büyük gelmez." diyor Allah. ( Kudsi Hadis)

" Ey dünya, bana hizmet edene hizmet et, sana hizmet edeni hizmetinde kullan!" (Kudsi Hadis)

" Ey Ademoğlu! Malından bir kısmını benim katıma enamet et. O ne yanar, ne batar, ne de çalınır. En çok ihtiyaç duyduğun bir zamanda sana onu eksiksiz veririm." diyor Allah (Kudsi Hadis)

İnsan en azından günde bir saatini Allah'a dua ederek ve onunla konuşarak geçirmeli.
Namaz bir duadır. Allah'ın rızasını ve sevgisini istemenin bir yoludur. O duadır ki içinde ve dışında Allah'ın haricinde bir söz yoktur.
Namaz bir yakarıştır; kulun Allah' a halini söylemedi ve O'ndan aman dilemesidir, O'nun büyük affını dilemesidir. İşte bu yüzden 5 vakit namaz kılmak gerekir.

Besiktas JK

.
OnuR Ofline   Alıntı ile Cevapla