Tekil Mesaj gösterimi
Alt 31-01-2007, 01:49   #1
Meric
Yardımcı Admin
 
Meric - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Yangın ve Yangın Çeşitleri

Yangın: Yanıcı bir maddenin yeterli bir ısı altında oksijen ile birleşmesidir. Yangın kontrol altında olmayan yanmadır.yangının oluşması için üç temel unsur gerekir. Yeterli ısı,oksijen,yanıcı madde. Bunların uygun koşullarda bir araya gelmesi yanmayı meydana getirir. Buna yangın üçgeni denir.

Yangın çeşitleri: Yangınlar “A,B,C,D,E”

“A” Sınıfı yangınlar: A sınıfı yangınlara adi yangınlarda denir. ****, kömür, kağıt, ot,tekstil ürünleri ve gibi katı maddelerin yanması ile oluşan yangınlardır. Bu tip yangınlar katı madde yangınları olduğundan, bol oksijen ve yüksek ısı ve iletim yolu ile yukarıya doğru ve rüzgar alıyorsa yatay istikamette rüzgar altına doğru yayılır. Adi yangınların söndürülmesinde; su, karbon dioksit foram (körük) kuru kimyasal toz kullanılabilir.
“B” Sınıfı yangınlar: B sınıfı yangınlara akaryakıt yangınlarında denilmektedir. Petrol ve petrol ürünleri, boyalar, makine yağları vb. yanıcı parlayıcı maddelerin oluşturduğu yangınlardır. Her maddenin bir yanma ısısı vardır. Akar yakıt cinsi maddeler de bu sıcaklığa erişince önce, gaz yayarlar ve sonra da parlama ile yanmaya başlarlar. Sıvıların buharlaşma derecesi çok düşük olduğundan çok çabuk yanmaya başlarlar. Buharlaşan sıvı, hava ile karıştığında üçgenin üçüncü unsuru olan ısı ile birlikte patlama yapabilir. Bu tip yangınların söndürülmesinde en önemli unsur havadır. Gazların hava temasını kesilmesi ile yangım söner. Akaryakıt yangınlarında müdahale ne kadar erken ve doğru yapılırsa, o kadar başarılı olunur.aksi taktirde zaman geç tikçe ısı yükselir, gaz çıkışı artar ve söndürme güçleşir.
“C” Sınıfı yangınlar: havagazı hidrojen propan gibi çeşitli kimyasal gazların yangınıdır. Bu tip yangınlarda bir çok tehlike vardır. Bu gazların çoğu zehirli ve boğucudur. Ayrıca ısınınca yanar veya patlama yapar. Bu sebepten dolayı bu tür yangınlarda çok dikkatli olunmalıdır.öncelikle gazın akışı durdurulmalı ve gazın yanma ısısı düşürülmeye çalışılmalıdır. Bu tip yangınların söndürülmesinde;karbon dioksit, kapak ve kuru kimyasal tozlar kullanılır.
“D” Sınıfı yangınlar: ”D” Sınıfı yangınlara metal yangınları da denir. Magnezyum, titanyum gibi maddelerin kendi kendine oksitlenerek ısınıp yanması sonucu oluşur. Zehirli gaz çıkarıp patlamalara ve yangınlara sebep olabilir. Bu gibi metal özel kaplarda taşınır. Metal yangınlarda gelişi güzel söndürücülerin kullanılması çok tehlikeli ola bilir. Geriye bu tip kimyasal maddelerin yüklenmesi halinde yangın durumlarına karşı yüklenen maddelere uygun koruyucu ve gemi mürettebatına kullanma şekillerini gösterir.Bu tip yangınlarda özel kuru kimyasal tozlarla birlikte kum ve yukarıda belirttiği gibi maddelerin özelliğine uygun olarak sürdürücüler ve sistemler öğretildiği şekilde talimat lamaya uygun olarak kullanılır.
“E” Sınıfı yangınlar: Elektrik yangınları da denilmektir. Elektrik yangınları alandan da anlaşıldığı gibi elektrik enerjisinin meydana getirdiği yangınlardır. Bu durum çeşitli şekillerde oluşur.
Örneğin:Kısa devre, kontak, aşırı yükleme ısınma gibi…
Böyle bir yangında karşılaşıldığında ilk yapılacak şey ehemmiyetli bir şekilde enerjinin kesmesidir.akım kesildikten sonra, kablo yanıyorsa o kısım kesilerek ilerleme önerilir. Bu tip yangınların söndürülmesinde karbon dioksit, kuru halol gazı veya çok gerekirse tatlı su kullanılır. Deniz suyu kesinlikle kullanılmamalıdır. Çünkü deniz suyu elektriği iyi iletir. Özellikle karbon monoksit elektriği istemediğinden çok iyi netice verecektir. Bu tip yangınları söndürürken eldiven v çizmeler giyilmelidir.
Yangınla mücadele:Yangınla mücadele daha önce açıklamış olduğumuz yangının oluşma şartlarını yangın çıkmadan alınacak tedbirler önemlidir. Tüm tedbirlere rağmen yangının oluşmasına engel olmadıysa yangına erken ve etkili müdahale yapılmalıdır. Erken ve etkili müdahale yangının erken haber alınması ve hakkında doğru bilgiye sahip olmasıyla mümkün olur. Haber verme ve değerlendirme de dumanın görüldüğü yerin mutlaka yangının merkezi olduğu düşünülmelidir
__________________


http://img81.imageshack.us/img81/9771/topmain8dd3mg5.jpg
Meric Ofline   Alıntı ile Cevapla