Tekil Mesaj gösterimi
Alt 03-02-2007, 12:46   #22
imparator
Guest

imparator - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

15 Aralık 2000:
Sezer; Af yasasını eşitliğe aykırı bularak veto etti. Ecevit ise Sezer’in bu açıklamasını eleştirdi.
İşte tüm bu gelişmeler, yani birbirini anlamayan, uzlaşamayan, dik kafalı siyasetçilerin bu yanlış senaryoları, 2001 Şubat krizine zemin hazırlamış oldu.
5.2. IMF’nin Yeni Paketi

Yıl Sonuna Kadar Hedeflenen
Yıl Sonunda Gerçekleşen
Dış Alım

46 milyar $
50 milyar $
Dış Tic. Açığı
17,8 milyar $
22 milyar $
Cari Açık
2,9 milyar $
3 milyar $
(yılın ilk 4 ayında)
544 milyon dolar
(Yıl sonunda ise 7-8 milyar dolara ulaşabileceği açıklandı)
Büyüme
%5-5,5
%4

Ekonomide bu durum ek önlemleri gündeme getirdi. Bu önlem paketinde olması beklenen düzenlemeler şöyledir:
ü IMF, 2001 yılı bütçesinin faiz dışındaki harcamalarının 2000 yılına göre daha da sınırlandırılmasını istedi.yani 2001 yılında yatırımlar, çalışanlara ödenecek maaşlar, eğitim, sağlık gibi alt yapı harcamaları daha da kısıtlanacak.
ü IMF 2000 yılı için konulan ek vergilerin kalacağını söyledi. Böylece dar gelirli kesimlerin alım gücü azalırken faiz ödemelerine akıtılan devletin vergi gelirlerinin artırılması öngörüldü.
ü Kaynak Kullanıma Destekleme Fonu’nun yükseltilmesiyle tüketici kredilerinin sınırlandırılması amaçlanıyor. Dış alımla giderilen hammadde gereksiniminin içeriden giderilmesi planlanıyor.
ü Motorlu Taşıtlar Vergisi artırılarak otomobil dışalımlarının kısılması hedefleniyor.
ü KDV’lerde yeni artışlar olmayacak ama özel tüketim vergisi uygulamaya konulacak.
ü Kamu bankaları olmak üzere, özelleştirilecek KİT’ler ile finansman sıkıntısı çeken kamu kuruluşlarında çalışan sayısı azaltılacak.
ü 2000’deki bazı kamu kuruluşlarının kapatılması planlanıyor.
ü POAŞ, TÜPRAŞ, GSM özelleştirmelerinin ardından dağıtım şebekeleri, santraller, PETKİM, İSDEMİR, TELEKOM gibi kurumların satışı gerçekleştirilecek. Bunların yanında TEKEL, Şeker fabrikaları, Çay-Kur gibi yeni kurumlarda özelleştirilecek.