Tekil Mesaj gösterimi
Alt 08-02-2007, 12:29   #3
imparator
Guest
 
imparator - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 

Telematik hizmetlerin gelişmesi ile data bankaları da kullanan yazılı medya, bu şekilde de zaman, personel ve maliyetlerde (içsel ve dışsal) tasarruf sağlar. Yazıişlerinin arşiv hizmetleri de maliye! unsurlarından biridir. Günümüzde bilgisayarların en yaygın kullanım alanı olan arşivleme toplam maliyetlerin % 3'ü civarındadır.
Maliyet kalemlerinin en önemlilerinden biri de, idarî ve malî işlerin ilgi alanına gi­ren personel ve ticarî işler (promosyon, pazarlama yöntemleri vb.'dir. Zira personel yüz­desi, bu alanda çalışanların % 40'ı civarındadır. Maliyetleri de toplam maliyetin % 20 - % 25'i kadardır. Yazılı medyanın pazarlama teknikleri giderleri (promosyon da çok değiş­kenlik göstermekle birlikte) % 12-15 arasında değişmektedir.
Tabiidir ki, medya planlaması yapılırken gözönünde tutulması gereken diğer maliyet unsurları; sosyal yardım giderleri (personel ulaşımı, yemek, giyecek-yakacak yardımı vb.) % 3-4 ve de oranı çok değişken olan kredi faizleridir.
Planlama safhasında yatırımları, hammadde tedarikini ve ücretleri incelediğimiz de görürüz ki, basın maliyetleri medya sanayiinde en yüksek olandır. Basın maliyetlerinin yüksekliği; seçilen yönteme, zaman tasarrufuna verilen öneme, kapasiteye göre buyur Ayrıca teçhizat, muhafaza ve yenileme giderleri de bütçeye % 5-6'lık yük getirir.
  Alıntı ile Cevapla