Tekil Mesaj gösterimi
Alt 14-02-2007, 15:21   #1
Meric
Yardımcı Admin

Meric - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Doğuş Üniversitesi

T A R İ H Ç E

09 Temmuz 1997 tarihli ve 4281 sayılı Kanun ile kurulmuş olan Doğuş Üniversitesi kamu tüzel kişiliğine sahiptir ve otuz yılı aşkın başarılı bir geçmişi olan Doğuş Okullar Grubu’nun ülkemiz yükseköğretimine hizmetidir. Doğuş Üniversitesi, Doğuş Eğitim Vakfı öncülüğünde, dünya standartlarında seçkin eğitim-öğretim vermek amacıyla kurulmuş kar gayesi gütmeyen bir vakıf üniversitesi'dir.
Başlangıçta, Fen-Edebiyat Fakültesinde bir program, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde üç program, Mühendislik Fakültesinde iki program ve Meslek Yüksek Okulunda bir program olmak üzere yedi program ile eğitim-öğretime başlayan Doğuş Üniversitesi’nde bugün, Fen-Edebiyat Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Mühendislik Fakültesi ile Sanat ve Tasarım Fakültesi'nde toplam 19 lisans programı ile Meslek Yüksekokulunda 4 önlisans programı bulunmaktadır.
Ayrıca, Sosyal Bilimler Enstitüsünde 6, Fen Bilimleri Enstitüsünde ise 2 yüksek lisans programı vardır. Sosyal Bilimler Enstitüsü programlarından Avrupa Birliği Çalışmaları Programı Doğuş Üniversitesi dahil beş Avrupa Üniversitesinin oluşturduğu ve 2006/2007 akademik yılında faaliyete geçecek olan IMPREST (International Masters Programme in European Studies) Konsorsiyumundan yararlanacaktır.
Avrupa ve Amerika Birleşik Devletlerindeki çeşitli üniversitelerle eğitim-öğretim işbirliği içinde bulunan Doğuş Üniversitesine Avrupa Birliği Komisyonu tarafından 2002/2003 akademik yılında başlayarak bir yıl süreli olup başarıyla sonuçlanan Jean Monnet Akademik Teşvik Projesi ile her biri dört yıl süreli 3 adet Jean Monnet Akademik Ödülü verilmiş ve 2003/2004 akademik yılında 1 adet Jean Monnet Kürsüsü tahsis edilmiştir.
2003/2004 akademik yılı bahar yarıyılı içinde ERASMUS ÜYELİĞİNİ (Erasmus University Charter) elde eden Doğuş Üniversitesi’nin öğrencileri 2004/2005 akademik yılından itibaren Socrates-Erasmus Programı çerçevesinde yurt dışındaki otuzu aşkın üniversite ile imzalanan İkili Anlaşmalar (Bilateral Agreement) uyarınca öğrenci değişiminden yararlanmaktadır.

M İ S Y O N U M U Z
vAtatürk İlke ve İnkılâpları ışığında Türk toplumunun değerlerini tanıyan ve tanıtan, demokrasinin değerlerine sahip çıkan, bağımsız, analitik ve eleştirel düşünce yeteneği ile donanmış, entelektüel merak sahibi, girişimci, yenilikçi, yaratıcı, toplumsal sorumluluk bilincine sahip, dürüst, ahlâklı, yetkin, özgüven sahibi, katılımcı, insan haklarına saygılı, tarafsız bakış açısına sahip, hoşgörülü, kendisi ve çevresiyle barışık çağdaş mezunlar ve sorumlu vatandaşlar yetiştirmek;
vSosyal, beşeri ve fen bilimleri alanlarında, teknolojide ve yaratıcı sanat alanında yapılan çalışmalarla bilgiye ulaşmak; bilgi üretmek; geliştirmek ve yaymak suretiyle bilimsel, kültürel, sosyal, ekonomik ve toplumsal gelişime katkıda bulunmak;
vBarış, adalet, özgürlük, eşitlik ve dayanışma gibi evrensel değerleri korumak ve geliştirmek;
vÖğrencilerinin, mezunlarının, öğretim elemanlarının, tüm çalışanlarının ve toplumun beklentilerine cevap veren
bir Üniversite olmaktır.
V İ Z Y O N U M U Z
Değişim esnekliğiyle kendini yenileme gücüne sahip, araştırma, hayat boyu öğrenme ve insan odaklı eğitim sistemine dayalı bir dünya üniversitesi olmaktır

http://img81.imageshack.us/img81/9771/topmain8dd3mg5.jpg
Meric Ofline   Alıntı ile Cevapla