Tekil Mesaj gösterimi
Alt 17-02-2007, 18:08   #4
Meric
Yardımcı Admin

Meric - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Akdeniz

Türü : Devlet

Bilgi Alınabilecek Adres ve Numaralar :

Web Adresi : Akdeniz Üniversitesi
E-Mail Adresi :
Telefon : 0(242) 227 5266
Fax : 0(242) 227 5540
Kampusun Adresi : Dumlupınar Bulvarı,
07003 Arapsuyu / ANTALYA

Ayrıca osym.gov.tr / yükseköğretim programları/ kurumlar/ bilgi alabilirsiniz.

TARİHÇE

Akdeniz Üniversitesi, 1982 yılında çıkarılan Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Hakkında 41 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ve bu Kararnamenin değiştirilerek kabulüne ilişkin 1983/2809 sayılı Kanun ile kurulmuştur. Kuruluşunda Antalya, Burdur, Isparta ve Eğirdir'deki tüm yükseköğretim birimlerini bünyesinde toplayan Akdeniz Üniversitesi'nin Isparta, Burdur, Eğirdir ve Yalvaç'taki birimleri, 1992/387 Sayılı Kanun ile yeni kurulan Süleyman Demirel Üniversitesine devredilmiştir. Aynı kanunla Akdeniz Üniversitesi bünyesinde bulunan 3 fakülteye ilave olarak 6 yeni fakülte eklenmiş ve fakülte sayısı 9'a yükseltilmiştir.
Bu fakülteler halen eğitim öğretimin devam ettiği Tıp Fakültesi, Ziraat Fakültesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ve eğitime 1996-1997 öğretim yılında başlayan Burdur Veteriner Fakültesi ile önümüzdeki yıllarda eğitime başlaması planlanan Alanya Hukuk Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Mühendislik Fakültesi ve İlahiyat Fakültesi'nden oluşmaktadır.
Aynı kanunla sayıları 3 olan yüksekokullara Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu ile Antalya Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu ilave edilmiş, 1992 yılına kadar iki bölümü bünyesinde barındıran Antalya Meslek Yüksekokulu da Yükseköğretim Kurulu kararı ile Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu ve Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu adı altında iki yüksekokula dönüştürülmüştür. 1993-1994 öğretim yılında Elmalı Meslek Yüksekokulunun açılmasıyla toplam yüksekokul sayısı 7'ye yükseltilmiştir. Turizm işletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu ile Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu lisans düzeyinde; Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu, Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, Antalya Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu ve Elmalı Meslek Yüksekokulu önlisans düzeyinde öğretim yapmaktadır.
Click the image to open in full size.

http://img81.imageshack.us/img81/9771/topmain8dd3mg5.jpg
Meric Ofline   Alıntı ile Cevapla