Tekil Mesaj gösterimi
Alt 17-02-2007, 18:09   #5
Meric
Yardımcı Admin

Meric - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

ANADOLU

Türü : Devlet

Bilgi Alınabilecek Adres ve Numaralar :

Web Adresi : Anadolu Üniversitesi
E-Mail Adresi :
Telefon : 0(222) 335 05 80
Fax : 0(222) 335 36 16
Kampusun Adresi : Anadolu Üniversitesi Yunusemre
Kampusu, 26470 ESKİŞEHİR

Ayrıca osym.gov.tr / yükseköğretim programları/ kurumlar/ adresinden bilgi alabilirsiniz.

TARİHÇE

Anadolu Üniversitesinin çekirdeğini oluşturan İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Eskişehir Yüksek İktisat ve Ticaret okulu olarak 6 Kasım 1958 tarihinde öğretime başlamış ve 15 Haziran 1958 tarihinde çıkan yasayla İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi adını almıştır. Daha sonra 1969 yılında kurulan Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi ile 1976 yılında kurulan Yabancı Diller Yüksekokulu ve 1978'de Eskişehir'de faaliyete geçen Tıp Fakültesi, 1982 yılında İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi ile birleşerek Anadolu Üniversitesini oluşturdular.
Anadolu Üniversitesi, 1982 yılındaki yasal düzenleme ile Kütahya İktisadi ve İdari bilimler Fakültesi ve Kütahya Meslek Yüksekokulu ile Afyon İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Afyon Meslek Yüksekokulu ve Bolvadin Meslek Yüksekokulunu da bünyesine almıştı. 1992 yılında Türkiye'de yeni üniversiteler kurulduğunda Kütahya'daki birimler Dumlupınar, Afyon'daki birimler de Kocatepe Üniversitesinin temelini oluşturdu.
18 Ağustos 1993 tarih ve 21672 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 496 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye göre o güne değin Anadolu Üniversitesi'nin birer birimi olan Tıp Fakültesi, Fen-Edebiyat Fakültesi ile Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Osmangazi Üniversitesini oluşturdular. Anadolu Üniversitesi'nde ise mevcut olan eğitim birimlerine ek olarak Hukuk, Edebiyat, Mühendislik-Mimarlık, Fen Fakülteleri, Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu ve Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu kuruldu.
Açıköğretim Fakültesinin halen uygulanmakta olan ve 4 yıllık eğitim veren İktisat ve İş İdaresi Programlarına dahil öğrencilerin devredilmesiyle merkezi açıköğretim yapacak olan İktisat ve İşletme Fakülteleri de kuruldu. Açıköğretim Fakültesi ise önlisans, lisans tamamlama ve mesleki sertifika programları ile yaygın eğitim hizmetlerini sunmaya devam etmektedir.

http://img81.imageshack.us/img81/9771/topmain8dd3mg5.jpg
Meric Ofline   Alıntı ile Cevapla