Tekil Mesaj gösterimi
Alt 17-02-2007, 18:09   #6
Meric
Yardımcı Admin

Meric - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Ankara

Türü : Devlet

Bilgi Alınabilecek Adres ve Numaralar :

Web Adresi : Ankara Üniversitesi
E-Mail Adresi : auogrisl.ankara.edu.tr
Telefon : 0(312) 212 6040
Fax : 0(312) 212 6049
Rektörlüğün Adresi : Ankara Üniversitesi,
Tandoğan /ANKARA

Ayrıca osym.gov.tr / yükseköğretim programları/ kurumlar/ adresinden bilgi alabilirsiniz.

TARİHÇE

Cumhuriyet'in yüksek öğretim alanında ilk ve en çarpıcı uygulaması, modern Türkiye'nin hukuksal tabanını oluşturmak ve korunmasını sağlamak amacıyla 1925 yılında Ankara Hukuk Mektebinin eğitime başlatılmasıdır. Bu kararla kurulan okul bir anlamda Ankara Üniversitesi'nin çekirdeğini oluşturmuştur.
Üniversitenin kuruluş aşamasında ilk olarak 1933 yılında, Ankara'da enstitü adı "Tabii İlimler, Ziraat, Veteriner, Ziraat Sanatları ve Orman" olmak üzere beş fakülteden oluşan ve rektörü, dekanları ve diğer kurullarıyla bir üniversite niteliğinde olan Yüksek Ziraat Enstitüsü açılmıştır. Bunu 1926 yılında Atatürk'ün direktifleriyle eğitime başlayan Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi izlemiştir. Batı örneğine göre kurulan ve 1859 yılında devlete uzman eleman yetiştirme amacıyla eğitime başlayan "Mekteb-i Mülkiye" İstanbul'dan Ankara'ya taşınmış 1936 yılında da şimdiki binasında öğretime başlamıştır. Dünyada yaşanan olağanüstü gelişmelere ayak uydurabilmek için fen bilimleri alanında eğitim yapacak ikinci bir yüksek öğretim kurumu olan Ankara Fen Fakültesi 1943 yılında kurulmuştur. İkinci Dünya Savaşı, başkent Ankara'da ülkenin ikinci Tıp Fakültesini kurma kararını ertelemişse de savaştan sonra, 1945'te Ankara Tıp Fakültesi kapılarını öğrencilere açmıştır. Halen Ankara Üniversitesinde 15 Fakülte, 5 Enstitü, 11 Yüksekokul ve 21 Araştırma ve Uygulama Merkezi bulunmakta ve toplam 125 dalda eğitim yapmaktadır.

http://img81.imageshack.us/img81/9771/topmain8dd3mg5.jpg
Meric Ofline   Alıntı ile Cevapla