Tekil Mesaj gösterimi
Alt 26-02-2007, 11:12   #6
imparator
Guest

imparator - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

VI SEKTÖREL GELİŞME HEDEFLERİ

Sektörel olarak üretim tarımda %3.6, sanayide %7.5 ve hizmetlerde %6.4 civarında artacaktır.
Plan döneminde toplam mal ihracatı yılda ortalama %10.6 oranında artacağından, ihracatın üretimdeki payının %11.3’den %13.7’ye ulaşması beklenmektedir. Bu dönemde mal ithalatı ortalama artış oranı %8.2 olacaktır.
VII-TARIM

Tarım sektörü üretiminin toplam fiziki üretim içinde 1984’te %24.8 olan payının Plan döneminin sonunda %21.5’e ineceği tahmin edilmektedir.
1984 yılında 241.6 milyar TL düzeyinde gerçekleşmesi beklenen toplam tarım ihracatının yılda ortalama %9.1 oranında artması ve Plan dönemi sonunda 374 Milyar TL’ye yükselmesi ve bu değerin %66.2 ‘sinin bitkisel üretim, %27.4’ünün hayvancılık, %3’ünün ormancılık ve %3.4’ünün su ürünlerinden oluşması beklenmektedir.
Plan döneminde tarımsal ürün ihracatının üretimdeki payının %7.1’den %9.1’e artırılması hedef alınmıştır.
V.Plan döneminde tarım üretimi yılda ortalama %3.6 oranında artacaktır. Bitkisel üretimin yılda ortalama ortalama %3.0, hayvancılığın %4.7, su ürünleri üretiminin %7.7 oranında artırılması hedef alınmıştır.
VIII-MADENCİLİK

V. Plan döneminde madencilik sektöründe üretim artış hedefi ortalama %7.3 olarak belirlenmiştir. Sektörler itibariyle üretim artışlarının kömür madenciliğinde %9.4, ham petrol üretiminde %5.3, demir madenciliğinde %9.3, metal madenlerinde %6.9 metal dışı madenlerde %7.8 ve taş ocakçılığında ise %5.6 oranında olması beklenmektedir.
Madencilik sektörü ihracatı V.Plan döneminde yılda %8.4 oranında artacak, ihracatın üretimdeki payı %11.8’den %12.4’e çıkacaktır. Önemli kısmı ham petrolden oluşan sektör ithalatının artış hızı yıllık ortalama %9 dolaylarında gerçekleşecektir.
IX-İMALAT SANAYİ

Ülkemizde sanayileşme gerek planlı dönem öncesinde gerekse planlı dönemde kalkınmanın temel unsuru olarak kabul edilmiş ve bu sektöre ağırlık verilmiştir.
İmalat sanayi toplam üretimi V. Plan döneminde yılda ortalama %7.3 oranında artarak 9.505.0 Milyar TL.’den 13.497.2 Milyar TL’ye ulaşacaktır. !984 yılı imalat sanayii üretiminin %45.7’sini oluşturan tüketim malları sanayilerinin payı Plan dönemi sonunda %44’e düşecek, ara mallarının %40 dolaylarında olan payı değişmeyecek, yatırım mallarının ise 1984’te %13.4 iken 1989 yılında %15 olacaktır.
İmalat sanayii toplam ihracatı Plan döneminde yılda ortalama %11 dolayında artacaktır.1984 yılı imalat sanayii ihracatının %58.8’ini oluşturan tüketim malları sanayilerinin payının Plan dönemi sonunda %61.5’e yükselmesine karşılık, ara mallarının payı %31’den %26’ya gerileyecek, yatırım mallarının payı ise %10.2’den %12.5’e yükselecektir.