Tekil Mesaj gösterimi
Alt 26-02-2007, 16:13   #22
imparator
Guest

imparator - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

• Sistematik Olmayan Risk : Portföy çeşitlendirmesi ile azaltılması mümkün olan bu risk, yönetim hataları, teknolojik gelişmeler, grevler gibi firma ya da firmanın faaliyette bulunduğu endüstriye ait özelliklerin yol açtığı risktir. Sistematik olmayan risk; finansal risk, yönetim riski, iş riski olmak üzere üçe ayrılır.
    • Finansal Risk : Bir firmanın sermaye yapısı içinde banka kredileri tahviller gibi sabit yükümlülüklerin varlığı, finansal riski oluşturur.
    • Yönetim Riski : Yönetim tarafından alınması muhtemel hatalı bir karar firmanın satışları ve dolayısı ile karı üzerinde olumsuz etki yaparak hisse senetleri fiyatlarının düşmesine yol açacak risk taşır.
    • İş Riski : Tüketici zevklerinde değişmeler, artan dış rekabet, hammadde temin edilmesinde karşılaşılan güçlükler, iş kolunda yaşanan yaygın grevler firmalarda iş riskini doğuran ya da arttıran unsurlara örnek olarak verilebilir. Bu unsurların varlığı hisse senetlerinin fiyatlarının düşmesine neden olabilir. (Fischer & Jordan,1991)

Yukarıda anlatılanlar ile birlikte Etkin Piyasalar Hipotezi de portföy yönetiminin başlıca önermelerinden biridir.