Tekil Mesaj gösterimi
Alt 28-02-2007, 13:40   #7
OnuR

OnuR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bir Cezaevinde, Tecritteki Adamın Mektupları
1
.................................................. Senin adını
.................................................. kol saatımın kayışına tırnağımla kazıdım.
.................................................. Malum ya, bulunduğum yerde
.................................................. ne sapı sedefli bir çakı var,
.................................................. (bizlere âlâtı-katıa verilmez) ,
.................................................. ne de başı bulutlarda bir çınar.
.................................................. Belki avluda bir ağaç bulunur ama
.................................................. gökyüzünü başımın üstünde görmek
.................................................. bana yasak...
.................................................. Burası benden başka kaç insanın evidir?
.................................................. Bilmiyorum.
.................................................. Ben bir başıma onlardan uzağım,
.................................................. hep birlikte onlar benden uzak.
.................................................. Bana kendimden başkasıyla konuşmak
.................................................. yasak.
.................................................. Ben de kendi kendimle konuşuyorum.
.................................................. Fakat çok can sıkıcı bulduğumdan sohbetimi
.................................................. şarkı söylüyorum karıcığım.
.................................................. Hem, ne dersin,
.................................................. o berbat, ayarsız sesim
.................................................. öyle bir dokunuyor ki içime
.................................................. yüreğim parçalanıyor.
.................................................. Ve tıpkı o eski
.................................................. acıklı hikâyelerdeki
.................................................. yalnayak, karlı yollara düşmüş, yetim bir çocuk gibi bu yürek,
.................................................. mavi gözleri ıslak
.................................................. kırmızı, küçücük burnunu çekerek
.................................................. senin bağrına sokulmak istiyor.
.................................................. Yüzümü kızartmıyor benim
.................................................. onun bu an
.................................................. böyle zayıf
.................................................. böyle hodbin
.................................................. böyle sadece insan
.................................................. oluşu.

.................................................. Belki bu hâlin
.................................................. fizyolojik, psikolojik filân izahı vardır.
.................................................. Belki de sebep buna
.................................................. bana aylardır
.................................................. kendi sesimden başka insan sesi duyurmayan
.................................................. bu demirli pencere
.................................................. bu toprak testi
.................................................. bu dört duvardır...

.................................................. Saat beş, karıcığım.
.................................................. Dışarda susuzluğu
.................................................. acayip fısıltısı
.................................................. toprak damı
.................................................. ve sonsuzluğun ortasında kımıldanmadan duran
.................................................. bir sakat ve sıska atıyla,
.................................................. yani, kederden çıldırtmak için içerdeki adamı
.................................................. dışarda bütün ustalığı, bütün takım taklavatıyla
.................................................. ağaçsız boşluğa kıpkızıl inmekte bir bozkır akşamı.

.................................................. Bugün de apansız gece olacaktır.
.................................................. Bir ışık dolaşacak yanında sakat, sıska atın.
.................................................. Ve şimdi karşımda haşin bir erkek ölüsü gibi yatan
.................................................. bu ümitsiz tabiatın
.................................................. ağaçsız boşluğuna bir anda yıldızlar dolacaktır.
.................................................. Yine o malum sonuna erdik demektir işin,
.................................................. yani bugün de mükellef bir daüssıla için
.................................................. yine her şey yerli yerinde işte, her şey tamam.
.................................................. Ben,
.................................................. ben içerdeki adam
.................................................. yine mutad hünerimi göstereceğim
.................................................. ve çocukluk günlerimin ince sazıyla
.................................................. suzinâk makamından bir şarkı ağzıyla
.................................................. yine billâhi kahredecek dil-i nâşâdımı
.................................................. seni böyle uzak,
.................................................. seni dumanlı, eğri bir aynadan seyreder gibi
.................................................. kafamın içinde duymak...

Besiktas JK

.
OnuR Ofline   Alıntı ile Cevapla