Tekil Mesaj gösterimi
Alt 14-08-2007, 18:47   #1
les_ferdinand

les_ferdinand - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Abdullah Gül topluma seslendi...

Cumhurbaşkanı adayı Abdullah Gül, Meclis kulisinde bir basın toplantısı düzenledi. Gül, seçilirse nasıl bir cumhurbaşkanı olacağını halka anlattı. Anayasa’ya bağlı olacağını vurgulayan Gül, herkesi kucaklayacağını, tam demokrasi için çalışacağını söyledi. Cumhurbaşkanı adaylığından vazgeçmeyerek halka verdiği sözü tuttuğunu, dürüst davrandığını vurgulayan Gül, “Kimse endişe etmesin” dedi ve ilkelerini anlattı.
11. Cumhurbaşkanı adayı Abdullah Gül, ''Görevimi yerine getirirken bütün ilkem, Anayasayı takip etmek olacaktır. Anayasa bizim kılavuzumuz olacaktır'' dedi. TBMM Başkanı Köksal Toptan'a adaylık dilekçesini sunmasının ardından Parlamentoda basın toplantısı düzenleyen Gül, cumhurbaşkanı seçimindeki tıkanıklığın aşılması için erken seçime gidildiğini ve millet iradesinin yeniden ortaya çıktığını söyledi.
Seçime yüksek bir katılım olduğunu, oy kullananların hepsinin temsil edildiği bir Meclis'in oluştuğunu anlatan Abdullah Gül, şöyle devam etti: ''TBMM, milletten aldığı taze iradeyle bütün bu sorunların üstesinden gelebilecek hale geldi. Bu demokrasinin ne kadar olgunlaştığını ve derinleştiğini göstermektedir. Bundan mutluluk duymaktayız. 23. Dönem, Meclis Başkanı'nı, Başkanlık Divanı'nı seçti ve cumhurbaşkanlığı sürecini de başlattı. Zaten Cumhurbaşkanlığı seçimi de Meclis'in ilk gündem maddesi olmak durumundaydı. Seçim sonrası yaptığım basın toplantısında, 'seçim meydanlarının sesini görmezlikten gelemem' demiştim. Hepimizin açık, dürüst ve millete verdiğimiz sözün arkasında olması gerekir. Benim adaylığım büyük kitleler ve meydanlar tarafından destek gördü. Bu sözü tutmak ve yerine getirmek için seçim sonrası bunu çok derin bir şekilde düşündüm. İstişarelerde bulundum. TBMM Başkanlığı, cumhurbaşkanı seçim sürecini 10 Ağustos Cuma günü başlattı. Ben de başta değerli Genel Başkanımız olmak üzere partimizdeki yetkili kurullarımızla istişareleri yaptıktan sonra, millete meydanlarda verdiğimiz sözü tutmak için adaylığımı koyma kararı verdim ve biraz önce de TBMM'nin değerli Başkanı'na Anayasadan aldığım güçle ve aldığım hakla bu müracaatımı gerçekleştirdim.''
''İLKELERİ KORUMAK VE GÜÇLENDİRMEK TEMEL HEDEFİM''
Cumhurbaşkanlığı makamının önemini gayet iyi bildiğini, bu yüce makamı temsil etmenin büyük bir sorumluluk istediğini anlatan Gül, şöyle konuştu: ''Bunun bilinci içindeyim. Milli iradenin temsilcisi olan TBMM, şayet beni bu makama layık görürse, görevimi yerine getirirken bütün ilkem ve önceliğim Türkiye Cumhuriyeti Anayasasını takip etmek olacaktır. Anayasa bizim kılavuzumuz olacaktır. Anayasaya sadakat andını ben de bir milletvekili olarak yerine getirdim. Anayasanın ne olduğunu çok iyi biliyorum. Anayasamızın temel ilkeleri ilk 4 maddede gayet açık bir şekilde yazılmıştır. Anayasamızın 2. maddesinde Cumhuriyetimizin temel ilkeleri yer almaktadır. Türkiye Cumhuriyeti, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devletidir. Bu ilkeleri korumak ve güçlendirmek temel hedefim olacaktır.''
''HERKESE EŞİT MESAFEDE OLACAĞIM''
Cumhurbaşkanının görevlerinin yazılı olduğu Anayasanın 104. maddesini hatırlatan Gül, cumhurbaşkanının, Türk devletinin birliğini temsil ettiğini kaydetti. Kendisinin de bu bilinç içinde, bu ilkeden hareket edeceğini ifade eden Gül, şunları söyledi: ''Devletin ve milletin birliğini, bütünlüğü, bölünmezliğini sonuna kadar korumak için çalışacağım. Bütün vatandaşlarımızı kucaklayacağım. En farklı düşünceleri de dikkate alıp onları da kucaklayacağım. Kendimi onların yerine koyacağım ve yeri geldiğinde öyle düşüneceğim. Bu ülkenin birliği, beraberliği, kardeşlik duyguları, barışın ve huzurun yayılmasıyla ancak yeşerecektir. Bunu yapmak da cumhurbaşkanının en önemli görevlerinden birisi olacaktır. Tarafsızlık kesin ilkem olacaktır. Bundan hiç kimsenin tereddüt etmemesini özellikle rica ediyorum. Çünkü cumhurbaşkanı siyasetin dışında olacaktır ve siyasi kimliğini bırakacaktır. Herkese eşit mesafede olacağım.''
''LAİKLİĞİN KORUNMASI, EN TEMEL İLKELERİMDEN BİRİDİR. BU KONUDA HİÇ KİMSENİN KAYGI DUYMASINA GEREK OLMADIĞI KANAATİNDEYİM''
11. Cumhurbaşkanı Adayı Abdullah Gül, laikliğin korunmasının en temel ilkelerinden biri olacağını vurgulayarak, ''Bu konuda hiç kimsenin kaygı duymasına gerek olmadığı kanaatindeyim'' dedi. Gül, devlet organlarının düzenli ve uyumlu çalışmasının en temel hassasiyeti olacağını belirterek, ''Kurumlarımızı ve hassasiyetlerini gayet iyi biliyorum'' diye konuştu. Gül, Parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, bütün sivil toplum örgütlerini önemli göreceğini ve onların görüşlerine başvuracağını belirten Gül, ''Bu süreçte hakkımda çok şeyler yazıldığını biliyorum. Bir çok yorumlar yapılmıştır. Hepsini de 'iyi niyetle yapılmış değerlendirmeler' olarak görüyorum, hepsi de geride kalmıştır'' diye konuştu. Türkiye'nin açık bir toplum olduğuna işaret eden Gül, açık toplumun, bir ülke için ''en büyük servet'' olduğunu söyledi.
Açık toplumun, demokrasinin en önemli ilkelerinden biri olduğunu kaydeden Gül, şunları söyledi: ''Açık toplumun en önemli göstergelerinden biri de farklı fikirlerin, farklı düşüncelerin, farklı yorumların serbestçe, korkusuz olarak yapılabilmesidir. Dolayısıyla hakkımdaki bütün bu değerlendirmelerin, yorumların, farklı farklı görüşlerin yazılması, çizilmesi... Bütün bunları, açık toplumun bir gereği olarak görüyorum ve bunların hepsinin benim için geride kaldığını da ifade etmek istiyorum. Anayasamızın eksiksiz uygulanması da temel hedeflerimden biri olacaktır. Bu konuda şunu da özellikle söylemek istiyorum; laikliğin korunması, en temel ilkelerimden biridir. Bu konuda hiç kimsenin kaygı duymasına gerek olmadığı kanaatindeyim. Anayasamızın temel prensipleri gayet açıktır. Laiklik prensibi de temel ilkelerden biridir. Bunun korunması için, ne gerekiyorsa bu çabayı göstereceğim. Devlet organlarının düzenli ve uyumlu çalışması, en temel hassasiyetim olacaktır. Kurumlarımızı ve hassasiyetlerini gayet iyi biliyorum. Devletin çok önemli görevlerini yürüttüm, en önemli görevlerde bulundum, en önemli toplantılarda bulundum. En hayati meselelerle, 5 seneye yakın süre içinde çok yakından ilgilendim. Bunları görevim icabı yaptım. Bundan dolayı devletimizin bütün organlarıyla yakın bir işbirliği içinde oldum. Bütün kurumlarımızın hassasiyetlerini biliyorum. Bütün amacımız ve gayretimiz, ülkemizi ve milletimizi güçlendirmek olacaktır. Cumhurbaşkanı seçilirsem şayet, bütün kurumlarımız arasında uyumun en iyi şekilde sağlanması da benim temel görevlerimden biri olacaktır