Tekil Mesaj gösterimi
Alt 20-11-2007, 20:36   #1
Pritt

Pritt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Doğada İlkyardım

İLKYARDIM TEKNİKLERİ:

İlk Yardım Nedir ? :
Haberi aldığımız andan itibaren yaralıyı ya da hastayı hastane koşullarına ulaştırana kadar geçen süre zarfında ek bir kazaya yol açmadan, kendimize ve yaralıya zarar vermeden bilgimiz dahilinde yapacağımız eylemler bütünüdür. Amaç tedavi etmek değil, durumun daha kötüye gitmesini engellemek ve gerekli yardımı sağlamaktır.

Neden Doğada İlk Yardım? :
Doğa sporlarıyla bir şekilde ilgilenmiş herkesin bildiği üzere doğada çoğu zaman şehirdekinden çok farklı durumlarla karşı karşıya kalırız, ayrıca doğal afetler de şehir koşullarını doğadakinden farksız kılar. Kullanacağımız malzemelerin kısıtlı olması, altın dakikaların saatlere hatta günlere dönüşmesi, kolay aşılamayacak mesafeler ve doğa koşulları, özel ekipman ve eğitimleri gerekli kılar. Bu durumlarda ilkyardım her zamankinden fazla önem kazanır.
  • Teşhis için önce hastanın veya yaralının hikayesi öğrenilir. Sonra belirtiler ve bulgular saptanır.
  • Temel ilkyardım kuralları hatırlanarak yaralı yada hasta için en uygun ilkyardım zamanında ve zarar vermeden uygulanır.
  • Teşhis ve tedavi yapıldıktan sonra gerekli bakım ve muayenesinin yapılacağı sağlık kurumuna uygun koşullar içinde taşınır.
  • Hasta veya kazazedenin emniyetini sağlayın.
  • Yatırıp, dinlendirin.
  • Kaza yerini işaretleyin.
  • Paniği önleyin, kalabalığı dağıtın.
  • Temiz havayı sağlayın, hastayı sıcak tutun.
  • Hasta veya kazazedeyi iyice muayene edin.
  • Kanamayı durdurun.
  • Düzenli solunumu sağlayın.
  • Şoku önleyin.
  • Şuursuz olanlara yiyecek ve içecek vermeyin.
  • Gerekiyorsa tıbbi tedavi için doktor sağlayın.
  • Bilmediğiniz durum varsa, ısrar etmeyin.
  • Bulunduğunuz ortamın güvenliğini sağlayın. Kaya ve çığ düşmesine karşı tedbirinizi alın.
  • Solunum yolunun açık olduğuna ve nabzının attığına emin olun. Eğer yaralı yüzüstü yatıyorsa baş, boyun ve vücudunu birlikte çevirerek sırtüstü yatırın. Eğer nefes almıyorsa hava yolunu başını geriye yatırarak açın.
  • Derhal yardım isteyin.
  • Yaralının enfeksiyon kapmaması için eldiven veya steril malzemeler kullanın.
  • Eğer yaralı hava yolunu açtıktan sonrada nefes almıyorsa suni teneffüs yapın.
  • Yaralının kanaması olup olmadığını kontrol edin. Kanama olan yere bastırarak durdurmaya çalışın. Eğer kanı durduramıyorsanız ve kan kaybı yüksekse turnike yapın.
  • Hastanın nabzını kontrol edin. Eğer bir nabız hissedilmezse suni teneffüs yapın.
  • Çok mecbur kalmadıkça yaralıyı yalnız bırakmayın. Yaralının başını sabitleyerek oynatmasını engelleyin.
  • Eğer boyun ve kaburga yaralanmaları, baş ve sırt yaralanmaları olursa ve yaralı bilinçsiz, baş ve boyun ağrısından şikayetçi ise, dokunduğunuz da boyun kısmında bir ödem varsa, vücudunun belli kısımlarında uyuşukluk varsa, kollarda travmaya bağlı olmayan güçsüzlük varsa, alkollü ise ve güvenli bir yerdeyse yaralıyı hareket ettirmeyin.
  • Profesyonel bir uzmanın veya doktorun gelmesini bekleyin.
  • Hastanın hipotermiaya girmesini engellemek için soğuğa karşı koruyun. Islak giysilerini çıkarın.
Pritt Ofline   Alıntı ile Cevapla