Tekil Mesaj gösterimi
Alt 17-12-2007, 22:26   #5
SahEmre
zɐʎaq ɥɐʎis

SahEmre - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bende tam onu söyleyecektim. Benim de girdiği bazı duruşmalarda şikayteçinin ismi gizli tutulmuş olabiliyor. Şikayet eden illaki suçtan zarar gören kişi değildir. Suçu haber alan öğrenen veya gören başkası da olabilir. Şikayetçi dilerse isimsiz bir dilekçe vererekte şikayette bulunabilir. Önemli olan savcının bir suçu haber almasıdır. Soruşturmakla yükümlüdür. Savcı kendi kanaatine göre veya şikayetçinin talebine göre şikayet edenin açık kimliğini gizli tutabilir. Ben bu tip olayları sürekli yaşıyorum. Özellikle uyuşturucu olaylarında kendi paylarını alamayan suç ortakları savcılıklara şikayet dilekçeleri gönderiyorlar. "Gelen bir ihbar üzerine" tabiri bu tip durumlar için kullanılıyor.

Ancak şunu da söylemek gerekir ki genel olarak ceza hukukunda esas olan açıklık ilkesidir. Hazırlık soruşturması tamamen açık olarak yapılır dosya yapılan işlemler ilgililerin ulaşımıza açıktır. Ancak soruşturmanın sağlıklı yürütülebilemesi için Cumhuriyet savcısı gizlilik kararı verebilir. Kanımca Şikayetçinin Kimlik bilgilerinin gizli olması da kanunda açıkça yazmamakla birlikte Savcının yetkisi dahilinde olmalıdır.