Tekil Mesaj gösterimi
Alt 01-01-2008, 11:40   #1
asparagas

asparagas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Zeki, çevik ve ahlaklı

Zeki, çevik ve ahlaklı
Click the image to open in full size.

Matias Delgado geçmişini anlattı: Arjantin'de bir çok yaşıtım kanun dışı işlere karıştı.
1.1.2008

Matias Delgado geçmişini anlattı: Arjantin’de bir çok yaşıtım kanun dışı işlere karıştı. Futbolla uğraşmamın nedeni, anne ve babamın bana verdiği terbiyedir... Yoksa ben de suçlu biri olabilirdim
İlk yarının son haftalarında sergilediği futbolla Beşiktaş’ı sırtlayan Matias Delgado, kulübün resmi yayın organı Beşiktaş Dergisi’ne konuştu. Ülkesi Arjantin’de yaşadıklarından, eşi Laura’yla tanışmasına kadar özel hayatını anlatan Matias geçmişiyle ilgili açıklamalar yaptı. İşte Matias Delgado’nun bilinmeyenleri...
‘Oğlumdan iyi gitar çalıyorum!’
“Müzik dinlemeyi çok severim. Daha çok Arjantinli grupları seviyorum. Burada pek tanınmıyor ama insanların anlayabilmesi için şöyle söyleyeyim, The Rolling Stones tarzındaki grupları dinliyorum. Favorim de Los Piojos... Gitar öğrenmeye çalışıyorum. Ama 2 yaşındaki oğlumdan daha iyi çalıyorum!
Her şey gibi bu da pratik yapmakla alakalı. Kolumda bazı dövmeler var. Anlamı şu; kızılderililer bir anlamda aşklarını kanıtlamak ya da göstermek için eşinin adını, baş harfini ya da benzer figürleri bant şeklinde taşıyorlarmış. Ben de eşim Laura’nın baş harfiyle beraber böyle bir bant dövmesi yaptırdım. Yüzüğü istediğiniz zaman çıkarabilirsiniz ama dövme her zaman vücudunuzda oluyor.
‘Kapıyı Laura açtı ve...’
Eşime ilk görüşte aşık oldum. Basel’e gideli bir hafta olmuştu. Eşimin kardeşi benimle top oynuyordu. “Kız kardeşim bir şeyler pişirecek, gel bizde yemek yiyelim” dedi. Eve gittiğimizde kapıyı Laura açtı. O anda aşık oldum. Bir ay sonra da kendisine aşık olduğumu söyledim ve olaylar hızlı bir şekilde gelişti.
Ülkem Arjantin, tangoyla anılır. Gerçekten hayatım boyunca hiç dans etmedim. Düğünümde de tango yapmadım. Arjantinli olup, Arjantin dışında yaşayan insanların daha çok dinlediği bir şey tango... Çünkü tamamıyla ülkenizi hatırlatıyor ve oranın havasını almış gibi oluyorsunuz.
‘Tarihe ilgi duyarım’
Kitap okumayı severim. Mümkün oldukça tarih kitapları okuyorum. Bir de daha çok biyografi kitaplarını takip etmeye çalışıyorum. Edebiyatı sanırım biraz pas geçiyorum. Bunun için de üzgünüm. Sinemaya gelince... Drama-komedi seviyorum. Tam hayat gibi, hem drama hem de güldüren filmler...
Arjantin çok zor günler geçirdi. Ekonomik krizler yaşadı. Arjantin’in hatta Güney Amerika’nın ekonomisi ne zaman iyi oldu ki zaten...
‘Annem babam olmasa...’
Arjantin hiçbir zaman ekonomik olarak iyi bir durumda olmadı. Öyle dönemler yaşadık ki... Bir başbakanımız vardı -adını söylemeyeceğim, çünkü uğursuzluk getiriyor-, onun döneminde özellikle zenginler çok zengin, fakirler ise çok fakir oldular. Orta sınıf diye bir sınıf kalmadı. Evet ben de çok kötü bir mahallede yaşadım ama annem böyle kötü konuştuğumu duysa çok kızar. Sonuçta bizim evimizde her zaman sıcak yemek vardı, kalorifer vardı, evimiz güzeldi... Ama evimizin çevresi gerçekten çok kötüydü. Yani bütün mahalle kötü olduktan sonra senin evin iyi olsa ne olur, olmasa ne olur! Ben o dönemlerde, çok kötü yollara sapabilirdim. Benim tamamen futbola kanalize olmamın nedeni de, kesinlikle annemin ve babamın bana verdiği terbiyedir. Yoksa ben de o çevrede büyük bir suçlu, kanun dışı işler yapan bir adam olabilirdim. Başarımın sırrı aile düzenimdir...