Tekil Mesaj gösterimi
Alt 14-02-2008, 10:47   #1
bjk_bjk

bjk_bjk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Ağzı olan...(Can Çobanoğlu)

Beşiktaş’ta, öyle işler oluyor ki ne yazacağınızı şaşırıyorsunuz. İnandığınızı ve olması gerekenler ile olasılıkları yazıp okurlarla görüşlerinizi paylaşırken mutlaka ‘ağzı olan’ birisi çıkıyor iki çift laf ediyor. Yazanın da, dinleyinin de, okuyanın da aklı başından gidiyor...
Altından iskemlesi çekilmişler gibi ‘kıç üstü’ küt diye düşüyorsunuz, alt tarafınınız acıyor. Sonra bir demeç daha; bu seferden sinirden hopluyor, kafanızı tavana vuruyorsunuz sözün özünde şaşkınlaşıyorsunuz...
Zaten takımın futbolu da haftadan haftaya değişiyor. Elindeki kadro ile, (Cisse pozisyonundaki yalnızlık ve transfer eksikliği hariç) Türkiye Ligi’nin en önemli şampiyonluk adaylarından biri olması gerekirken bir bakıyorsunuz, Kayserispor maçındaki gibi; hiç mücadele etmeden, koşmadan, basmadan, şut atmadan hatta kaleye bile gidemeden mağlup olup dönüyor. Mağlubiyet olabilir ama mücadele ederek olursa kabul edilir. Oysa ki, önceki haftalarda geriye düşüp müthiş bir hırsla maçları alanda aynı futbolculardır. Bahsettiğimiz ‘istikrarsız’ futbol tablosu da işte budur geçen hafta Beşiktaş ile ilgili ‘Dikkat başlıyooor’ başlıklı yazımı okuyanlar hatırlayacaklardır. Şampiyonluğa en yakın kadro yapısı olan Kara Kartal’da, bundan sonra takımı yönetebilmenin önemli olduğunu ve iyi yönetilirse şampiyonluğun yakalanabileceğini yazmıştım. Ve zurnanın zırt dediği yer olarakta beklediğim tehlikeyi ‘Boş konuşmak’ olarak belirtmiştim. Televizyon ve gazete meraklılarını koli bantıyla, bantlayıp kenarda tutabilirse Beşiktaş, şampiyonluğa ulaşır diye de ilave etmiştim.
Olacakları daha önceden bilmemizin müneccimlikle alakası yok, yılların spor yöneticiliğinin verdiği tecrübe bize bunları yazdırmıştı. Dikkatimizi çeken son konu ise: Kayserispor maçından sonraki demeçler oldu. Gelen yenilgiyle, suratların asık, morallerin bozuk olması doğaldır ama; ümitsiz ifadeler,yıkılmış bir duruş sadece rakiplere güç verir bunu hatırlatalım. Takımların liderleri birlikte oldukalarını motive eder. Hedef gösterir. Hedefe ulaşmanın inancını ortaya koyar. Vücut dili de, ağzındaki dil de boşa dönmez ‘Avara kasnak’ olmaz. Beşiktaşlı’nın, takımı yönetenlerden beklentisi: Ağzı olanın konuştuğu değil, yüreği olanın mücadele ettiği “TAKIM” bütünlüğüdür.
bjk_bjk Ofline   Alıntı ile Cevapla