Tekil Mesaj gösterimi
Alt 16-09-2008, 17:46   #1
|RespecT Me|
Banned

|RespecT Me| - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

40 Benzemez Yüz

Click the image to open in full size.

Türkiye'ye damga vuranlar Alper Görmüş'ün "eline" düştü.

Alper Görmüş'ün; Celal Şengör'den Bülent Ersoy'a, Cem Yılmaz'dan Devlet Bahçeli'ye, Sezen Aksu'dan Tayyip Erdoğan'a Türkiye'nin gündeminden düşmeyen bu 40 yüzü anlattığı kitabı "40 Benzemez Yüz" Hayykitap tarafından okuyucuların beğenisine sunuluyor.
Celal Şengör'den Bülent Ersoy'a, Cem Yılmaz'dan Devlet Bahçeli'ye, Sezen Aksu'dan Tayyip Erdoğan'a 40 Benzemez Yüz. Onlar son yılların en çok konuşulan, hayatımızı etkileyen 40 ismi. Özne oldular, hep başrol oynadılar, hep "damga vurdular". Ama bu kez durum farklı Türkiye’nin gündeminden düşmeyen bu 40 yüz, artık Alper Görmüş'ün "elinde" Görmüş, herkesin bildiği 40 yüzü önce siliyor, sonra kendi "hakkaniyet" kriterlerine göre yeniden çiziyor. Bu işlem sırasında egemen medyanın uygun gördüğü makyaj da temizlenmiş oluyor. Ve ortaya bize daha önce söylenmeyenleri söyleyen, bildiklerimize "benzemeyen" 40 taraflı portre çıkıyor.
Alper Görmüş, "Doğrusu, yazacağım portrelerden 'laf oturtma' ya da en azından polemik lezzeti bekleyenler varsa onların beklentilerine cevap veremeyeceğimi şimdiden söylemek isterim. Ama bu demek değil ki hak edene hak ettiği takdim edilmeyecek. Doğru olduğuna inandığım şeyi mutlaka ifade etme gibi bir huyum var, yukarıdaki teminatı bu huyuma güvendiğim için verebiliyorum," diyor ve devam ediyor: "Birine haksızlık etme, adaletsiz davranma ihtimali ürkütür beni."
Sanırız böyle olduğu için de bu portreleri okuyan herkes ürkecek!
İşte Alper Görmüş'ün "yeniden" çizdiği yüzlerden bazıları:
Abdullah Gül: Cumhuriyetçilerin cumhuriyetçi çıkmasından korktuğu cumhurbaşkanı
Şener Şen: Yerlilik ve modernliğin ideal bileşimi
Emre Kongar: "Sosyo"nun zapt-u raptının lojis(tiğ)i
Ertuğrul Özkök: Gazetesi gibi: Sadece gündelik hayatta sivil...
Müjde Ar: Asıl sözü sükûttu, şimdi sözünü kaybetti
Alev Alatlı: Dünyanın kaybolan büyüsünü ararken kaybolan yazar
Durmuş Yılmaz: İlk "zenci" Merkez Bankası Başkanı
Nuri Bilge Ceylan: Hayatın sıkıcılığıyla dürüstçe yüzleşen sinemacı
Bekir Coşkun: Delili kendi varsayımı olan yazar
Bülent Arınç: Muhafazakârlık üstü az milliyetçilik...
İlhan Selçuk: Yüceliğin kötülüğü
Erkan Oğur: Yalınlığın manifestosu
Kitapla ilgili detaylar.

ARKADAŞLAR SİZLERİ SALAK YERİNE KOYMAYA ÇALIŞTIM ANCAK BAŞARILI OLAMADIM. FORUM YÖNETİMİNİ ENAYİ YERİNE KOYMAYA ÇALIŞTIM ANCAK BAŞARAMADIM. SİZDEN DİLENEREK ALDIĞIM REPLERİ FORUM YÖNETİMİ SİLDİ. ŞİMDİ İSE BEN BUNA İSYAN EDİYORUM. BEN BİR MALIM!
Click the image to open in full size.
|RespecT Me| Ofline   Alıntı ile Cevapla