Tekil Mesaj gösterimi
Alt 29-10-2008, 11:30   #1
sevil1903
İMansız_26

sevil1903 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Balmumu Heykel Tutkusu ve ATATÜRK

Biraz tesadüf, biraz da inatçılığı ile hayatı değişen heykeltıraş başkan Yılmaz Büyükerşen
''Atatürk'ün yüzünü en iyi ben biliyorum''
1936 doğumlu olan Büyükerşen, 1973'te profesör oldu. İlk karikatürü 14 yaşında Hürriyet'te yayınlandı, 16'sında ilk karikatür sergisini açtı. Türkiye'nin ilk TV okulunun kuruluşunu Eskişehir'de gerçekleştirdi. Halen Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı.

Click the image to open in full size.
Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen: 48 Yıl Önce İngiltere'de Bir Müzede Atatürk'e Hiç Benzemeyen Heykeli Görerek Bu Sanatı Yapmaya Karar Verdim"

Birçok müze ve sergi salonlarındaki ünlü liderlerin balmumu heykellerini yapan Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, 48 yıl önce İngiltere'deki bir müzede Atatürk'e benzemeyen heykelini görünce bu sanatı yapmaya karar verdiğini belirtti.
En son İzmir Karşıyaka'da Latife Hanım Köşkü'nde sergilenmeye başlanan Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım'ın gerçeğini aratmayan balmumu heykelini yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Prof.Dr. Yılmaz Büyükerşen, belediyeye ait bir atölyede çalışmalarını sürdürüyor.
Cumhurbaşkanlardan İsmet İnönü, Süleyman Demirel, Fahri Korutürk, Kenan Evren ve pek çok liderin balmumu büst ve heykellerini boş zamanlarında yaptığını belirten Büyükerşen, "Yaptığım heykeller, Atatürk'ün 1929'lu yıllarındaki halidir. Atatürk'ün birebir yüzünü sergilemektedir. Atatürk'ün ölümünden sonra yüzünden alınan gerçek mask bu çalışmalarda aynen uygulanıyor.
Bu sanatı 48 yıl önce gittiğim İngiltere'deki bir müzede Atatürk'e hiç benzemeyen heykeli görmem üzerine yapmaya karar verdim. Heykeltraş arkadaşlarımdan aldığım bilgi ve deneyimlerle bugünlere geldim. Atatürk'ün heykelleri ve masklarında gözlerini protez, saçları da gerçek saçtan yapıyorum. Ayrıca bana herkes 'heykeltraş' diyor ancak ben maliye hocasıyım ve bu işi hobi olarak yapıyorum.
Bundan sonra da rahmetli Başbakanlarımızdan Bülent Ecevit ve eski Cumhurbaşkanımız Ahmet Necdet Sezer'in balmumu heykelini yapmak istiyorum. Bugün gençlerimiz cumhurbaşkanlarımızdan birkaçını tanıyor. Bu heykellerin yer aldığı müzeler sayesinde gençlerimiz, geçmişle ilgili gerçeği yakından tanımalarına vesile oluyor" dedi
Atatürk'ün balmumu heykelini görenler ağlıyor...

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen tarafından yapılan ve Karşıyaka'daki Latife Hanım Köşkü'nde sergilenen Mustafa Kemal Atatürk, Zübeyde Hanım ve Latife Hanım'ın bire bir benzeri balmumu heykeller, 4 ayda Türkiye'den ve dünyadan 60 bin ziyaretçi çekti.