Tekil Mesaj gösterimi
Alt 06-08-2006, 13:48   #1
dishykartalbushe
 
dishykartalbushe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
onuncu yıl nutku

Türk Milleti!
Kurtuluş savaşına başladığımızın 15'inci yılındayız.Bugün cumhuriyetimizin onuncu yılını doldurduğu en büyük bayramdır.
Kutlu olsun!
Bu anda büyük Türk Milletinin bir ferdi olarak bu kutlu güne kavuşmanın en derin sevinci ve heyecanı içindeyim.
Yurttaşlarım!
Az zamanda çok ve büyük işler yaptık.Bu işlerin en büyüğü,temeli Türk kahramanlığı ve yüksek Türk Kültürü olan Türkiye Cumhuriyeti'dir.
Buradaki başarıyı Türk Milletinin ve onun değerli ordusunun bir ve baraber olarak azimkarane yürümesine borçluyuz.
Fakat asla kafi göremeyiz.Çünkü daha çok ve daha büyük işler yapmak zorunluluğunda ve azmindeyiz.Yurdumuzu dünyanın en mamur ve en medeni memleketleri seviyesine çıkartacağız.Milletimizi en geniş refah,vasıta ve kaynaklarına sahip kılacağız.Milli kültürümüzü muasır uygarlık seviyesinin üstüne çıkaracağız.
Bunun için,bizce zaman ölçüsü geçmiş asırların gevşetici zihniyetine göre değil,asrımızın sürat ve hareket mefhumuna göre düşünülmelidir.Geçen zaman nispetle,daha çok çalışacağız.Daha az zamanda,daha büyük işler başaracağız.Bunda da başarılı olacağımıza şüphem yoktur.Çünkü Türk Milletinin karakteri yüksektir.Türk milleti çalışkandır.Türknilleti zekidir.Çünkü Türk milleti birlik ve beraberlikle güçlükleri yenmesini bilmiştir.Ve çünkü,Türk milletinin yürümekte olduğu terakki ve uygarlık yolunda,elinde ve kafasında tuttuğu meşale,müspet ilimdir.Şunu da önemle tebarüz ettirmeliyim ki,yüksek bir insan derneği olan Türk milletinin tarihi bir vasfı da,güzel sanatları sevmek ve onda yükselmektir.Bunun içindir ki,milletimizin yüksek karakterine,yorulmaz çalışkanlığını,fıtri zekasını,ilme bağlılığını,güzel sanatlara sevgisini,milli birlik duygusunu mütemadiyenve her türlü vasıta ve önlemlerle besleyerek inkişaf ettirmek milli ülkümüzdür.
Türk milletine çok yaraşan bu ülkü,onu,bütün beşeriyete hakiki huzurun temini yolundaikendi düşen medeni vazifeyi yapmakta başarılı kılacaktır.
Büyük Türk Milleti,on beş yıldan beri giriştiğimiz işlerde başarı vaad eden çok sözlerimi işittin.Bahtiyarım ki,bu sözlerimin hiç birinde milletimin hakkındaki itimadını sarsacak bir isabetsizliğe uğramadım.
Bugün,aynı inan ve katiyetle söylüyorum ki,milli ülküye,tam bir bütünlükle yürümekte olan Türk milletinin büyük millet olduğunu bütün medeni alem,az zamanda bir kere daha tanıyacaktır.
Asla şüphem yoktur ki,Türklüğün unutulmuş büyük medeni vasfı ve büyük medeni kabiliyeti,bundan sonraki inkişafıyla,atinin yüksek uygarlık ufkunda yeni bir güneş gibi doğacaktır.
Türk Milleti!
Ebediyete akıp giden her on senede bu büyük millet bayramını daha büyük şereflerle,saadetlerle huzur ve refah içinde kutlamanı gönülden dilerim.
NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE!
29 EKİM 1933
MUSTAFA KEMAL ATATÜRK
dishykartalbushe Ofline   Alıntı ile Cevapla