Beşiktaş Forum  ( 1903 - 2013 ) Taraftarın Sesi

Beşiktaş Forum ( 1903 - 2013 ) Taraftarın Sesi (http://besiktasforum.net/forum/)
-   Atatürk Köşesi (http://besiktasforum.net/forum/ataturk-kosesi/)
-   -   Atatürk Köşesi (http://besiktasforum.net/forum/ataturk-kosesi/5689-ataturk-kosesi/)

carsı_silivri 25-05-2006 17:50

AĞIT


Ağlayalım Atatürk'e
Bütün dünya kan ağladı.
Süleyman olmuştu mülke
Geldi ecel, can ağladı.

Doğu, batı, cenup, şimal!
Aman Tanrı bu nasıl hal?
Atatürk'e erdi zeval,
Memur, meb'usan ağladı.

Atatürk'ün eserleri,
Söylenecek bundan geri,
Bütün dünyanın her yeri,
Ah çekti, vatan ağladı.

Fabrikalar icat etti,
Atalığın isbat etti.
Varlığın Türke terk etti
Döndü çarh, devran ağladı.

Bu ne kuvvet, bu ne kudret,
Varıdı bunda bir hikmet
Bütün Türkler, inön'İsmet,
Gözlerinden kan ağladı.

Tiren hattı, tayyareler...
Türkler giydi hep karalar,
Semerkant'la Buhara'lar
İşitti her an ağladı.

Siz sağ olun Türk gençleri,
Çalışanlar kalmaz geri,
Meraşalin askerleri,
Ordular, teğmen ağladı.

Zannetme ağlayan gülmez,
Aslan yatağı boş kalmaz.
Yalnız gidenler gelmez
Her gelen insan ağladı.

Uzatma Veysel bu sözü
Dayanmaz herkesin gözü
Koruyalım yurdumuzu,
Dost değil düşman ağladı.


Aşık VEYSEL

carsı_silivri 25-05-2006 17:52

http://www.gulum.net/siir/ataturk/images/ataturk2.jpg

ATAM


Bir yüz tanıdım ruhuma nakşoldu zamanla,
Bir yüz ki bütün hatları şimşekle doluydu,
Ben yalnız onun resmine daldım heyecanlı,
Benden çocuğum yalnız onun şi'rini duydu.
Bir hüzne bürünmüştü cenazeyle düğünler,
Bir damla yaş olmuştu denizler gözümüzde.
Hasretle bakarken gecenin rengine günler,
Seyretti yanan gözleriniz fecri o yüzde.

Tarih onun emriyle kımıldandı yerinden,
Birkaç yıla toplandı hemen birçok asırlar.
İsa eli geçmiş sanılır yurt üzerinden,
Gül bahçesi olmuş dün ayak bastığı yerler.

Ondan geliyor, her günümüz başka baharsa,
Ondandır, ufuklarda ne ürperme, ne gam var...
Kalbim nefesim dursa, düşüncem sona varsa,
Dünyayı unutsam da unutmam bir Atam var.


Faruk Nafiz ÇAMLIBEL

Sinem1903 25-05-2006 19:00

http://img361.imageshack.us/img361/931/atacare14yy.jpg

Sinem1903 25-05-2006 19:48

Mustafa Kemal Atatürk
ATATÜRK HAKKINDA SÖYLEMEK İSTEDİKLERİM

Atatürk, bir Türk'ün, Türk olmakla övünebileceği en önemli mirastır. İçinde yaşadığı şartlara adeta meydan okurcasına kendisini geliştirmiş ve koca bir milleti imkansız sanılan bir zaferle tanıştırmıştır. Bırakın zaferi, savaşmayı bile düşünmeyen insanlar, onun kurduğu demokratik cumhuriyetle tanışmışlardır.
Bu gün Atatürkçülük denen şey, o zamanlar delilik sayılmıştı. Tarihte, sıradan bir insan olarak dünyaya gelip ve onun yapabildiği devrimleri yapma kudretine erişen başka bir insan olmamıştır. Bu devrimler, Atatürk'ün o muhteşem zekasıyla inanılamayacak kadar kısa zamanlarda vücut bulmuştur.
Hayatını Türk milletine adayan Atatürk, bir liderde olması gereken tüm vasıflara sahipti. İçinde büyüdüğü o savaş yıllarına ve fukaralığa rağmen, bugüne kadar kendisi kadar şık giyinen bir devlet adamı veya asker çıkmamıştır. O zamanlar kıymetini pek az insanın kavradığı "fotoğraf" olgusunu öyle iyi anlamıştır ki, bugün bile o kadar çok güzel pozu olan bir devlet adamı yoktur. Çok konuşan değildi, fakat öyle dolu bir insandı ki veciz sözleri ve diyalogları kitaplar doldurdu. Kendisiyle asla çelişmeyen, çok vurucu bir üslubu vardı.
Şık, bakımlı, zarif bir devlet adamı iken, zamanı geldiğinde sert, otoriter, cesur ve çok zeki bir asker de olabilmişti. Atatürk,şartların ortaya çıkardığı değil, şartları zorlayarak kendine tarihte parlak sayfalar açan ve imkansızlıklar içinden çıkan bir mucizenin adıdır.
Tüm imkansızlıklar içinde kurduğu bu güzel ve temelleri sağlam sistemde yetişen hiç kimsenin Atatürk'e dil uzatmaya hakkı yoktur. Lüzumsuz işlerin arkasına onun o şerefli ideolojisini koyanlara da söylenmiş bir söz vardır: "Atatürkçülük sadece laf değil."

ATATÜRK'ÜN GENÇLİĞE HİTABESİ

Ey Türk Gençliği!
Birinci vazifen, Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyeti'ni, ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir.
Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegâne temeli budur. Bu temel senin en kıymetli hazinendir. İstikbalde dahi seni bu hazineden mahrum etmek isteyecek, dahili ve harici bedhahların olacaktır. Bir gün, istiklâl ve cumhuriyeti müdafaa mecburiyetine düşersen, vazifeye atılmak için, içinde bulunacağın vaziyetin imkân ve şeraitini düşünmeyeceksin! Bu imkân ve şerait, çok namüsait bir mahiyette tezahür edebilir. İstiklâl ve cumhuriyetine kasdedecek düşmanlar, bütün dünyada emsali görülmemiş bir galibiyetin mümessili olabilirler. Cebren ve hile ile aziz vatanın bütün kaleleri zapt edilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir. Bütün bu şeraitten daha elim ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve delâlet ve hatta hıyanet içinde bulunabilirler. Hatta bu iktidar sahipleri menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler. Millet, fakr-ü zaruret içinde harap ve bitap düşmüş olabilirler.
Ey Türk istikbalinin evladı! İşte, bu ahval ve şerait içinde dahi vazifen, Türk İstiklâl ve Cumhuriyeti'ni kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur! (1927)

AloneWolf 25-05-2006 20:01

Alıntı:

kartal38´isimli üyeden Alıntı
Ya bide bunu resmi koymak istedim Eserin yazisindan sonra, bide Atamiz nasil poz veriyo bi bakin, sizlerle paylasayim dedim :)

http://img377.imageshack.us/img377/3...kral7pt3jn.jpg

OTURMA TARZINA KURBAN OLURUM SENİN...ATAM...

AloneWolf 25-05-2006 20:04

Alıntı:

ESER´isimli üyeden Alıntı

Mustafa Kemal Atatürk, Yildirim Ordulari Grup kumandanligi'na gitmeden evel (1915), Akaretler'deki evinin arka kapisindan Besiktas Jimnastik Kulübü bahçesine çikar ve futbol antremanlarini, diger branslardaki ekzersizleri seyrederdi!... Yine böyle bir günde, çalismalari yöneten Ahmet Fetgeri ile Fuat Balkan beyleri yanina çagirip kendileriyle su konusmayi yapmistir:

"Efendiler, Sizlerin ve sporcularinizin ciddi çalismalarini, çeviklik ve maharetlerini uzun zamandan beri büyük bir zevkle ayrica dikkatle izliyorum. Spordan yoksun olan bir gençlik, nasil ki , vatan müdafaasi sirasinda etkili olamiyorsa, insan denen varligin kafa yapisi da ne derece tekamül ederse etsin, bedeni inkisafi noksan ve yetersiz olursa, o vücut o kafayi ileriye götüremez, tasiyamaz. Bugün bünyenizde toplayip ilmi metodlarla yetistirmeye çalistiginiz bu gençler, tam anlaminda bedenen ve fikren gelistikleri zaman vatan müdafaasinda, ilmi sahalarda oldugu gibi spor alanlarinda da Avrupali hasimlarina Türk'ün ölmez gücünü ispat edeceklerdir.Sizi candan kutlar, basarilarinizi her zaman duymak isterim."

1961 yilinda Besiktas Kulübü lokalinde Ahmet Fetgeri Bey'den dinledigimiz bu olay, gerçek'te Siyah-Beyazli camiaya Atatürk'ün bir vasiyeti olmustur. Nitekim kisa bir zaman sonra düsmanlarimiz karsisinda verilen "Istiklal Savasi"nda BESIKTAS, fb ve gs li pek çok sporcu, hayatlari pahasina da olsa cephelerde, Türk'ün yenilmez gücünü bütün dünya milletlerine ispat etmislerdir.

Altiyüz küsür yil, "üç kit'a"da hüküm süren "Osmanli Imparatorlugu"nun çöküsü ile, tüm emperyalist Avrupa Devletleri'nin üstümüze çullandigi ve topraklarimizi paylasmaya basladigi bir dönemde, hizir gibi ortaya çikarak, harp dehasi, cansizi dirilten moral kaynagi kisiligi ve politik stratejisiyle halkini yönlendiren, onlari, yeniden istiklaline kavusturan Mustafa Kemal Atatürk, bunun ardindan "Demokratik Türkiye Cumhuruyeti"ni kurmus, ayrica her alandaki inkilaplariyla ülkesine "Modern" bir görünüm saglamistir...

Ulu Önder Atatürk, o karanlik döneminde bu olmasi gerçeklestirirken, en büyük destegi Besiktas, fb ve gs Kulüplerinden almistir.

Istiklal mücadelesinde öncelikle görevlendirdigi sporcular ise, Besiktas Kulubü'nün gözü pek, fedakar bireylerinden olusmustur daima....

Fuat Balkan ile Mehmet Ali Fetgeri, Bati Trakya'da olusturduklari Milis Kuvvetleri'yle Yunanlilara karsi çete harbi yaparlarken, Ahmet Fetgeri, Danis Karabelen, Hüseyin Bereket, Cami Baykurt ve Sirikçi Izzet gibi Siyah-Beyaz kökenli yüzlerce sporcu da Anadolu'ya Istanbul'dan yapilan gizli silah sevkiyatinda "Lokomotif" görevler üstlenmislerdi....

Büyük özverilerle sürdürülen bu faaliyetler, Atatürk ve iki yakin silah arkadasi Fevzi Cakmak ile Ismet Inönü'nün bilgileri dogrultusunda sürdürülüyordu.. Iste bu nedenlerdir ki Besiktas Kulübü, Ulu Önder Atatürk'ün öncelikle sevgi ve ilgi duydugu, kader birligi ettigi ilk spor cemiyeti olma onurunu tasimaktadir ülkemizde..

1914 ile 1920 yillari arasinda "Akaretler Spor Caddesi"nde "Besiktas Kulübü"ne komsu olan Mustafa Kemal Atatürk, görevleri icabi sik sik Istanbul disina çiktigi günlerde, birlikte oturdugu annesini Siyah-Beyaz'li sporcu ve idarecilerine emanet etmistir, gözü arkada kalmadan...

Atatürk'ün Besiktas ile ilgisi "Yildirim Ordulari Kumandanligi" görevine baslamadan önce 1915'de "Canakkale Müdafii" olarak adini dünya tarihine yazdirdigi günlerde baslarmistir. Bunu kanitlayan belgelerden biri olarak, Akaretler yokusu üzerinde (76 nolu) oturdugu evin dis kapisi yanindaki "MERMER KITABE"de su satirlar yer almaktadir....

"ATATÜRK, "BIRINCI DÜNYA SAVASI"NDA DÜSMANA KARSI ISTANBUL'U KORUYUP KURTARAN "CANAKKALE MÜDAFII" ANAFARTALAR KUMANDANI "MIRILIVA" MUSTAFA KEMAL PASA IKEN, BU EVDE KIRACI OLARAK KALMISTIR..."

"Canakkale Savasi" 19 Subat-1 Aralik 1915 tarihleri arasinda cereyan ettigine göre ATATÜRK-BESIKTAS diyalogunun 1915 yilinda basladigi bu belge ile açik seçik ortadadir... Kisacasi, bu "belge" göstermektedir ki, Ulu Önder Atatürk'ün ilk gözagrisi baska bir deyisle, tuttugu spor kulübü "BESIKTAS"tir...

Ayni belge ellerinde oldugu halde, kulüp sempatizanligi agir bastigi zaman bur gerçegi 1918'e çeviren baz arastirmacilara bir kez daha hatirlatalim. "ATATÜRK BESIKTAS'LIDIR"....
TARIH SIRALARINA GÖRE ATATÜRK'ÜN ZIYARET ETTIGI KULÜPLER:

1916-1919 arasi müteaddid defalar B.J.K. ziyaretleri olmustur.
3 Mayis 1918 (1334) fb spor kulübü
13 Ekim 1925(1341) karsiyaka spor kulübü
1 4 Ekim 1925(1341) altay gençlik kulübü
2 Aralik 1930 gs spor kulübü
30 Ekim 1935 günes kulübü (Istanbul)

"Atatürk'ün Besiktasliligini kanitlayan en önemli iki belge.. Siyah-Beyaz'li kulübün kurucularindan Kiliç Ali Bey yanliz cephede degil, tüm yasami boyunca da "ulu önder"in vazgecemedigi arkadasiydi"
http://img71.imageshack.us/img71/3461/ataturk012by.jpg

alıntıdır

NACİZANE BİLMEYEN ARKADAŞLAR İÇİN , KILIÇ ALİ GAZETECİ YAZAR ALTEMUR KILIÇ'IN BABASI...

özgür_1903 26-05-2006 08:33

UĞUR eline sağlık böyle daha güzel omuş..

siyahın_zindan 26-05-2006 08:58

Bence Ayri Bİ BÖlÜm AÇilmali Yanİ Sabİt Bİ Topİc'le Olacak İŞ Deyİl Bu BÖlÜmÜm İÇİndede Ana BaŞliklar Olarak
1:atatÜrk Ve BeŞİktaŞ
2:atamizin Fotolari
3:atamiz İle İlgİlİ Yazilar
4:yabanci Basinda Ve Ülkelerde AtatÜrk
5:atatÜrk İlke Ve İnkİlaplari
Gİbİ Olabİlİr Bence Bİ Topİc Ten İlerİ Gİdİlmelİ Yalnizca O DeĞerlİ İnsan Hakkinda Bİlgİ Ve Belgelerİn OlduĞu Bİ BÖlÜm Olmakli

Axi_1903 26-05-2006 11:07

Bir ortaokul öğrencisinin gözünde Atatürk
 
Aşağıdaki YAZIYI BiR ORTAOKUL ÖğRENCiSi, OKULUNUN
DUVAR GAZETESiNE YAZMIş.
İNANILMAZ GUZEL VE FARKLI BİR BAKIş AÇISI İYİ DE YAPMIş.
BOL MİKTARDA İLETELİM LÜTFEN...
Bu ülkede yasayan her insanin baığmsızlığını ve demokrasisini borçlu
olduğusansür insan:
ATATÜRK...
Gençliğinde kot pantolon giyememiŞ.
Sevgilisinin elinden tutup hasılat rekorları kiran bir sinema filmine
gidememiŞ...
PadiŞah ona Trablusgarp Cephesi'nde görev verdiğinde,
lüks uçak Şirketinin, first class koltuğunda viskisini yudumlayarak görev
yerine gidememiŞ...
Halkına bağımsızlık fikrini anlatabilmek için kortej
esliğinde Mercedes'lerle gezememiŞ Anadolu'yu...
KurtuluŞ hareketini baŞlatmak için 19 Mayıs'ta
Samsun'a ayak basan ayaığnda spor ayakkabısı ya da
kovboy çizmesi yokmuŞ... Kazandığı her savaŞtan sonra
savaŞ sahasına fırlayıp moral veren mini etekli
ponpon kızlar da yokmuŞ... Tarih kitaplarına
bakılırsa, Yunanlıları İzmir'den denize
döktükten sonra timsah yürüyüŞü de yapmamıŞlar...
Ülkesinde yapacağı devrimleri, unutmamak için not
alacağı bir cep bilgisayarı olmadığı gibi, kendisine
suikast giriŞiminde bulunacakları da cep telefonundan öğrenememiŞ!
Atatürk için üzülüyorum. Dağ gibi adam, bir radyo
programına faks çekemeden,
İsmet Pasa için Safiye Ayla'dan bir istek parçası isteyemeden gitti...
Lozan Zaferi'nden sonra veya Cumhuriyet'in ilanından
sonra arabaya atlayıp sabahlara kadar korna çalıp,
elinde bayraklarla sokaklarda tur atamadı.
Evinin balkonuna çıkıp, bir Şarjör mermiyi havaya sıkamadı.
Atatürk'e acıyorum...
Sen kalk, dört kadınla evlenebileceğin bir dönemde dünyaya gel,
sonra değerini bilmeyip tek kadınla evlilik sistemini
getir. Aaaah ah... Çılgın diskolara gitmek, sabahlara
kadar içip, içip rock yapmak, babasının mersedesini
alıp söyle bir Emirgan turu çekmek dururken...
Bunları yapmadı Atatürk...
Keyif çatmadı...
Tüm hayatini ülkesinin kurtuluŞuna ve uygarlaŞmasına harcadı...
ISTE ONUN IÇIN BÜYÜK ADAMDI ATATÜRK HER FIRSAT ELINDE
VARDI. O ISE SADECE BU MILLETIN BAGIMSIZLIGINI ISTEDI.
BÜTÜN SUÇU 2 KADEH RAKI IÇMEKTI....

alıntı

Sinem1903 26-05-2006 12:05

Izmir kurtuldu, cok tatli bir yorgunluk, Ankara'ya hareket edecekler.

Ertesi gun kompartimanin kapisini calar yaveri, açar yorgun,
bitkin,kravatini yikamaktadir Ataturk.

Yaveri "ya pasam bu ne hal hic uyumadiniz herhalde niye boylesiniz" der.

Ya çocuk kompartimanima yastikla battaniye koymayi unutmussunuz. Kolumu yastik yaptim agridi setremi yastik yaptim usudum bende uyumadim kalktim" der.

Yaveri; "aman pasam! Birimize haber vereydiniz hemen size bir yastikla
battaniye getirirdik" der.

Ve bir ulke kurtarmaktan donen komutan soyluyor bunlari tarihi bir cevap der ki "Gec farkettim hepiniz en az benim kadar yorgundunuz.Hicbirinize
kiyamadim. Onemli olan benim uyumam degil milletimin rahat uyumasi".


ATAMIZ SAYESİNDE NE KADAR RAHAT UYUYORUZ Kİ HALA UYANAMADIK


Türkiye`de Saat: 23:58 .

Powered by: vBulletin Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.3.2


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580