Beşiktaş Forum  ( 1903 - 2013 ) Taraftarın Sesi


Geri git   Beşiktaş Forum ( 1903 - 2013 ) Taraftarın Sesi > Taraftar > Gündem Dışı > Doğa Sporları

Doğa Sporları Doğa sporları meraklıları hobilerinizi,yeteneklerinizi bizimle bu başlık altında paylaşabilirler.

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 02-11-2009, 16:29   #1
 
Akin Burak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
EN İYİ 15 DALIŞ NOKTASI

1) Mısır Kızıldeniz
Aida II Batığı Asker taşıyan Aida II, Brothers adalarında 32 metrede batmıştır. Binlerce canlıyı barındıran bu batık üzerindeki can kurtarma sandallarının vinçleri rengarenk yumuşak mercanlarla kaplı olup, geniş açı fotoğrafçılığı için sonsuz olanaklar içerir. 33 metrede geminin küpeştesi üzerinde, Lion fish"ler ve Palyaço balıkları yer alır. Gemide her zaman var olan akıntı sayesinde büyük açık deniz balıklarını görmek mümkündür. Kızıldenizdeki diğer dalış noktalarında aşırı sualtı trafiği bu batıkta olmadığından, Çekiç köpek balığı ve Kaplumbağa da geminin günlük ziyaretçilerindendir.

2) Maldiv Adaları
Ne söylesem. Üzeri palmiye ve hindistan cevizi ağaçları ile kaplı adacıklardan güneşin batışı bir alem, suyun altı başka bir alem. Ekvator"a doğru serpiştirilmiş adalar dalış icin en uygunları. Manta temizilik istasyonlarında yüzgeçleri altı metreyi bulan mantaları görünce, hayvanat bahçesindeki hayvanlara davrandığımız gibi davranmaz isek, mantalar dalıcının kabarcıklarından rahatsız olmaz. Onların vals edercesine plankton yiyişlerini izlemek bir ömre bedel. Köpek balığı noktasındaki vapur gibi beyaz yüzgeçli köpek balıkları, uyuyan köpek balıkları, rengarenk tropik baliklar. Dalış sonrası olta balıkçılığı, güneş batışı ve böcek ziyafeti. Sakın kaçırmayın!

3) Güney Avusturalya
Great Barrier Reef - SS Yongala Batığı SS Yongala batığına yapacağınız bir dalışta tüm hayatınızda görebileceğiniz her türlü sualtı canlılarını, bir dalışta görme imkanı bulursunuz. Geminin battığı yer kumluk bir bölge olduğundan 20 millik bir alan içerisinde balıkların saklanabileceği bir taşlık olmadığından, balıklar burada doğurur ve bu batıkta yaşarlar. Mantalar, Stingrayler, 100-150 kiloluk Patates Orfozlari (Patato Cod), deniz yılanları, her çeşit balık ve geminin her yerini kaplayan rengarenk yumuşak mercanlar bu dalışı, eşi olmayan bir batık dalışı yapar.

4) Bahama Adaları:
Köpek balıkları ve Yunuslar Walkers Cay"deki köpek balığı dalışında 150-200 siyah yüzgeçli köpek balığının içinde kendinizibulmanız içten bile değil. Grand Bahama adasında köpek balıklarını besleme gösterisi ve açık denizdeki duvarın eteklerinde şamandra da yapılan köpek balığı dalışları dışında, Bottle Nose ve Spotted cinsi yunuslarla dalıp fotoğraf çektirme fırsatını yakalamanız mümkündür.

5) Kanada, Baffin Island
Baffin adası da her dalgıcın kolaylıkla gidemediği ender dalış noktalarından biridir, dalıcının tecrübeli olması gerekir. Bu dalış turu dalıcının kuru elbise giymesini gerektirir. Burada buzlar altında "Büyük Beluga balinalarını, Bowhead Balinalarını ve çok az kimseye nasip olan bir yaşamı görme imkanı bulursunuz.

6) Papua New Guinea, Milne Bay
Milne Bay, sualtı yaşamı açısından Kızıldeniz"den daha zengindir ve daha farklı balık türlerini burada izlemek mümkündür. Henüz el değmemiş bakir bir sürü reef bulunmaktadır. Sığlıklardaki dalışın zevkini tarif etmek imkansız.7) Güney Afrika Ümit Burnu-Beyaz köpek balığı

Kafesten de olsa beyaz köpek balığı ile yüzyüze gelmek herhalde hayatınız boyunca yaşayacağınız, adrenali en yüksek dalış olacaktır. Blue Water, White Death (Mavi Deniz Beyaz Ölüm) filmini takiben yıllarda Amerika"lı ve Avusturalya"lı seyahat acentaları Dangerous reef"te bu müthiş yaratığı görmek üzere turlar tertipliyorlardı. Nevar ki çok pahalı olan bu dalış turunda bir haftamız teknede, nöbette beyaz köpek balığını beklemekle geçiyordu ve görmeden dönen dalıcılarda oluyordu. Dyer adası Güney Afrika sahilinden 15 km. mesafede Gansbaai de bulunuyor. Dyer adası, Güney Afrika Beyaz köpek balığı Araştırma Enstitüsünün Araştırma Merkezi. Beyaz köpek balıkları burada araştırma konusu. Beyaz Köpek Balıklarının bulunma nedeni biz dalıcılar değil, onları buraya ceken Cape Ayıbalıkları. Güney Afrika gezisi sırasında dünyanın bu en heyecanlı dalışını yapma imkanı bulurken ailenizle de bir güzel Afrika"yı gezebilirsiniz. Bir taşla iki kuş.

8) Palau

Blue Corner, Ngemelis"in batı kıyılarındadır. Dünyadaki en hareketli dalışlar, çoğunlukla akıntının bol olduğu sularda olur. Sualtında akıntının azalabileceği bir kuytu kayalık bulup oradan aşağı indiğiniz zaman, kesinlikle yalnız kalmazsınız. Blue Corner plankton kaynayan bir kasedir.Plankton, akıllara durgunluk verecek miktarda büyük balığı buraya çekmektedir. Hemen önünüzde resmi geçit yapan köpek balıklarından tutun da mantalar, ufak balina cinsleri, hatta balina köpek balığını bile burada görme imkanı bulabilirsiniz. Kıyıda yatarken bile kameranızı yanınızdan eksik etmeyeceğiniz muhteşem bir yer.

9) Little Cayman Bloody Bay Wall

Bloody Bay Wall"da dalış çok sığdan başlar ve dik inen duvar sualtında çok dramatik bir görüntü verir. Bu duvar üzerinde Karayip"lere mahsus en ufak macro anemondan, Köpek Balığı ve Balina Köpek Balığı"nı görmeniz mümkündür. Bölgeye has dev tüp süngerleri de ışın cabası.

0) Cocos, Glapagos & Malpelo
Var oluşumuzun doğduğu yer olan Glapagoslar ayrıca her çevrecinin de Mekke"sidir. Glapagos adalarında, sualtında iguanalarla yüzerken, Cortez & Malpelo denizinde kafaları üstten "T" gibi görünen yüzlerce çekiç köpek balığı ile beraber yüzme şansını yakalarsınız. Sakın üzerlerine gitmeyin kaçarlar. Fotoğraf çekmek için az soluyup, doğru anı beklemeniz yeter. Onlar meraktan çatlayıp size gelirler; siz hiç merak etmeyin! Bu büyük yaratıkların görülebileceği derinlik genellikle sığ sulardır. Galapagos adalarının kuzeyindeki Darwin adasının sunduğu sualtı zenginliğine herhalde kolay kolay hiç bir dalış noktası yetişemez.

11) Brezilya "Frenando de Noronha"

Brezilyaya ait bu ada, Natal"in güney batısındadır. İlk dalış, derin batık dalışı. Brezilya donanmasına ait destroyer, derinlik 48 metre. Çok az dalıcının gördüğü bu batıkta, herşey yerli yerinde gemi dik bir vaziyette dibe oturmuş. Ampuller hala yerinde yanacakmış gibi, subayların elbiseleri dolaplarında, küpeşte üzerindeki topların üzeri rengarenk süngerlerle kaplı. İkinci dalış için suüstü beklemesi yaparken şnorkelle Bay of Dolhins"de hergün girip çıkan dünyanın en eski ve en kalabalık spinner cinsi Yunus"la yüzme şansını yakalıyorsunuz. Üçüncü dalışını- zıda Laje dos Dois Irmaos, köpek balıklarının çiftleşip, avlandıkları bölge, genellikle bu yavru köpek balıklarının gençliklerinin verdiği meraktan dalıcıların etrafında turlayıp, poz verdikten sonra yine uslu, uslu kendi işlerine dönüyorlar.

12) Batı Avusturalya/ Ningaloo

Ningaloo"nun Whale Sharklan Dünyada yalnız Ningaloo kayalıklarındaki mercanların yumurta döküm zamanlarında, denizlerin bu dev yaratıkları Whale Sharks"ları "Balina Köpek Balığı "nı sualtında izlemek ıçin uçağa atlayıp gelmeye değer. Önceden spot uçaklarıyla belirlenen köpek balığı balinaları telsizle dalış teknesine bildirilir.Hızlı lastik botlar Sizi bu denizaltı büyüklüğündeki yaratığın hemen yanına indirir. Plaktonla beslenen bu tür, kocaman bir ağıza sahip olmakla birlikte ağzında dişi yoktur. Dalıcıları görünce, meraktan etraflarında bir tur atar ve hemen ayrılmaz. Bu gözlemlerde dalıcılar şnorkel takımı kullanmaktadırlar, scuba malzemesiyle hayvanı takip etmek imkansız denecek kadar zordur. Merak etmeyin bir günde bir düzineyle karşılaşabilirsiniz.

13) Endonezya, Komodo
Bali adasının doğusunda olan Komodo, volkanik tepeleri ve sualtı yaşamı bakımından, bu 15 en iyi dalış noktası arasına girmeyi hak kazanmıştır. Borneo adası açıklarındaki Sipadan için de aynı sözleri söylerken; bu gün maalesef fazla dalıştan adanın sualti zenginlikleri tehlikeyle karşı karşıyadır. Jakarta"ya vardıktan sonra turist cenneti Bali üzerinden gideceğiniz Komodo adasındaki sualti alemi çok farklı ve dinlendiricidir. Her türlü canlı ve çok farklı renklerde. Hayatınızın sonuna kadar kalıp dalmak isteyeceğiniz sessiz bir cennet. Elinizi çabuk tutun!!!

14) Kaliforniya, Channel Islands
Dünyanın en büyük sualtı bitkisi Kelp ormanlarında dalarken kendinizi kelp bitkisinin yarattığı bu üç boyutlu, mavi alemde bulacaksınız. Kelp ormanında yüzlerce değişik balık cinsi yer almaktadir. Kelp orfozu, kırmızı akvaryum balığını andıran Garibaldiler, Deniz Tavşanları. Santa Barbara"daki kalabalık kayalıklarda denizlerin meraklı foklarini görmeniz için iyi bir şans olacaktır.

15) Meksika, Yukatanın Cenoteleri
Büyük buz devri sırasında, Yukatan yarım adasını çevreleyen yüksekteki su çukurları, mağara ve çökükler kuruydu. Kayalar arasında akan yağmur sularının, eriyik mineralleri de beraberlerinde bu yarıklardan aşağıya akıtmaları sonucu, stacalites ve stalagmites denilen sarkıtlar oluşmuştur. Dalgıçların şansına zamanla deniz suyunun doldurduğu bu boşluklar, dalıcılar için birer eğlence merkezi haline geldi. İçlerinde Grand Cenote olarak adlandırılan mağara dekor bakımından nefes kesecek güzelliktedir. Sırasıyla, Carwash, Temple of Doom ve Tac Mahal, dalıcıların içerisinde dalıp fotoğraf çekebilecekleri en büyük yüzme havuzlarıdır. Tüm bu dalış noktalarına güzel ve güvenli dalışlar yapmanız dileklerimizle.
__________________

Akin Burak Ofline   Alıntı ile Cevapla
Alt 23-12-2009, 17:06   #2
Banned
 
Yasin Toygar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 

Yiosa dalsanıza Karadeniz'e yesin yutsun
__________________
Çarşı'nın kızına hastayım Nevzat Demir'in Rampasına..YasinEzgiToygar..
Yasin Toygar Ofline   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bu konuyu arkadaşlarınızla paylaşın


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık
Türkiye`de Saat: 13:46 .

Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2008, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.3.2

Sitemiz CSS Standartlarına uygundur. Sitemiz XHTML Standartlarına uygundur

Oracle DBA | Kadife | Oracle Danışmanlık1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580