Beşiktaş Forum  ( 1903 - 2013 ) Taraftarın Sesi


Geri git   Beşiktaş Forum ( 1903 - 2013 ) Taraftarın Sesi > Beşiktaş > Futbol

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 08-12-2006, 08:38   #1
imparator
Guest
 
imparator - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Borcu gören kaçıyor

Borcu gören kaçıyor

Beşiktaş'ın borcu Demirören'in 3 yıllık döneminde 3 haneli rakamlara yani 100 milyon dolara ulaştı. Kulübün başkana da 25 milyon dolar borcu var Yangını söndürmek için de Fulya Projesi kurban edildi. Son olarak bir bankaya 60 milyon dolarlık kira gelirinin kırdırılarak kredi alınması için teklif sunuldu Kulübün mali yapısı ve özellikle Demirören'e olan 25 milyon dolar borç, Ocak'taki kongre öncesi muhalefeti sindirdi. Hâlâ kimse "Ben de adayım" diyemedi.

Beşiktaş'ta başarı adına yapılan son yıllardaki transferler siyah-beyazlı kulübün belini fena büktü. Süleyman Seba döneminde geleceğe ait gelirler kullanılmadan 2000 yılında bırakılan 6 milyon dolarlık tek haneli borç, Serdar Bilgili'nin 3 dönemi sonunda eski hesaplama tekniğiyle 30 milyon dolara çıktı. Ancak bu borç Yıldırım Demirören'in 3 yıla yaklaşan dönemiyle katlanarak 2006 yılı biterken 3 haneli rakamları yani 100 milyon doları aştı. Transferlere ve takıma ödenen paralara rağmen elde edilemeyen başarılar, siyah-beyazlı kulübe sıkıntılı günler yaşatırken, oluşan borç ateşi Demirören'i de muhalefetsiz bıraktı.
bu noktada SABAH, Beşiktaş'ın bu duruma nasıl geldiğini mercek altına aldı. Başarı parolasıyla son Demirören'li 3 yıllık dönemde özellikle Kıvanç Oktay'ın futbol şubesinde bulunduğu ilk iki yılında olmak üzere şu ana kadar 50'ye yakın futbolcu transfer edildi. Juanfran, Ailton, Kleberson ve Carew gibi yabancı oyunculara 3.5 milyon euroluk bonservis bedelleri başta olmak üzere yüksek maliyetlere oyuncular alındı. Öyleki sık sık yapılan teknik direktör değişiklikleri Beşiktaş'a çok ağır bir fatura çıkardı: 70 milyon dolar.

TRANSFERDE BÜYÜK DARBE
Carew ve Youla'nın transferlerinden yapılan kârlar pansuman niteliğinde oldu. Bu yüksek harcamaların paralelinde başarı, özellikle de para getirecek şampiyonluk ve Şampiyonlar Ligi hedefine ulaşılamayınca, bütçe açığı dağ misali büyüdü. Yönetim kaynak yaratmak için mevcut gelir sözleşmelerini yenileyerek, 2015 yılına kadar uzanan ve gelecek gelirlere ipotek olarak değerlendirilen sözleşmeler yaptı. İki kez reklamlar değiştirilerek peşinatı yüksek sözleşmelerle kaynak sağlandı. Beko, Turkcell ve sonrasında Ülker'de karar kılınırken, bu grupla yapılan geleceğe yönelik 5 yıllık 25 milyon dolarlık anlaşmanın 9 milyon doları peşinat olarak alınıp kullanıldı. UEFA yayın sözleşmesi iki kez 2015'e kadar Kanal D'ye uzatıldı. Buradan da toplamda 3 milyon doları bulan 1.5 milyon dolarlık avans kullanıldı. UEFA maçlarının Avrupa'ya pazarlama hakkı F.Bahçeli Sadettin Saran'a verildi. Buradan da avans çekildi. Son olarak ise İnönü Stadı'ndaki yıllık 2.1 milyon gelir getiren reklam panoları ikinci kez iptal edildi. Son olarak Aktif Tanıtım Reklam hizmetleriyle olan sözleşme feshedildi ve mahkemelik olunurken, ikinci yarı için yeniden ihaleye çıkarıldı.

SIKIŞINCA HALKA ARZ

Bilgili döneminde yapılan % 15'lik halka arz ve borç kapama yönteminin ardından, Demirören yönetimi de nakit ihtiyacını karşılamak amacıyla % 2.5'u 3 milyon dolardan, 3 kez toplam % 7.5'luk 9 milyon dolarlık halka arza giderek ihtiyaçları karşıladı. Ancak dağ gibi büyüyen açık ve finansman ihtiyacı nedeniyle bu halka arzlar da çerez olarak kaldı. Ayrıca Beşiktaş A.Ş. hisselerinin yeni bir % 5'inin temlik edildiği öğrenildi. Bu da kongreden etik onayı almadan sessizce halka arz edilirse, Demörören'in halka arz ettiği rakam % 12.5 olacak, toplamda ise % 27.5'i bulacak. Yönetim ayrıca Aşcıoğlu Firması'yla yaptığı anlaşmada Fulya Projesi için aldığı 7 milyon dolarlık peşinatın da tamamını kullandı. Bu para, daha inşaat bitmeden tüketilip harcandı.

BAŞKANA MÜTHİŞ BORÇ!
Beşiktaş'ta geçtiğimiz Haziran ayından itibaren girilen çıkmaz sokaktan kurtulmak ve kulübün işleyişini sağlamak için başkan Yıldırım Demirören gerek olduğunda kademeli olarak nakit ihtiyacını karşıladı. Gelirlerin tamamına yakını yaklaşık 41 milyon dolarlık banka borçları ve temlikli olduğu için, 1 yıl içinde başkanın verdiği borç tam 25 milyon dolara ulaştı.

VE SPORTİF BAŞARISIZLIK
Beşiktaş'ta bu harcamaların en önemli kalemi olan futbol takımı sportif başarıyı kazanamayınca, kulübün bütçe açığı son 2.5 yılda büyük artış gösterdi.
Özellikle Şampiyonlar Ligi'ne kalınamamasının yanı sıra sahadaki dalgalanma forma şatışından, ürün pazarlamaya kadar birçok konuda gerileme oldu. Tek tesselli bu yılki 19 bin seviyesindeki kombine bilet satışıydı. Süleyman Seba'nın 7 milyon dolar, Serdar Bilgili'nin 30 milyon dolar borçla bıraktığı Beşiktaş'ın açığı 100 milyon doları aştı. Ancak takımına iyi günde kötü günde destek veren camia ve taraftar, alınan kötü sonuçlar karşısında gel-gitler yaşarken, en büyük belirsizlik bu başarısızlığa rağmen hiçbir adayın ortaya çıkmaması oldu. Bu durum, '25 milyon dolar borç veren' Demirören'in hırsı kadar, içine girilen borç batağını da adayları korkutması olarak yorumlanıyor.
Fatih Doğan

Konu imparator tarafından (08-12-2006 Saat 08:41 ) değiştirilmiştir..
  Alıntı ile Cevapla
Alt 08-12-2006, 08:47   #2
imparator
Guest
 
imparator - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Camia şaşkın

Camia şaşkın

Beşiktaş'ın borcunun 100 milyondoların üzerine çıktığını gören muhalefet liderleri, ateşten gömleği giymemek için 'Gidersem 25 milyondolar borcumu alırım' diyen Demi-rören'in karşısına çıkamıyor. Ancak ligde lider F.Bahçe'nin 8 puan geri-sine düşen takımın durumu ve kulü-bün gidişatından memnun olmayan taraftarlar, zaman zaman seslerini değişik yollarla dile getiriyorlar.
  Alıntı ile Cevapla
Alt 08-12-2006, 08:50   #3
imparator
Guest
 
imparator - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Paralı yönetici!

Paralı yönetici!

Beşiktaş'ın ekonomik sıkıntısına ve borçlara tek başına dayanmakta zorlanan ve kısa sürede 25 milyon dolar veren başkan Yıldırım Demirören, eskisinden farklı olarak yeni yönetiminde kendisine maddi ve manevi olarak destek verecek yöneticiler arıyor. Ancak çevresindeki insanların aşırı yöneticilik istekleri nedeniyle şuana kadar Ocak'taki kongre için bu isimleri tam olarak bulamadı.
  Alıntı ile Cevapla
Alt 08-12-2006, 09:50   #4
 
bjk19.03 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 

Alıntı:
mehmetöztürk_1982´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Camia şaşkın

Beşiktaş'ın borcunun 100 milyondoların üzerine çıktığını gören muhalefet liderleri, ateşten gömleği giymemek için 'Gidersem 25 milyondolar borcumu alırım' diyen Demi-rören'in karşısına çıkamıyor. Ancak ligde lider F.Bahçe'nin 8 puan geri-sine düşen takımın durumu ve kulü-bün gidişatından memnun olmayan taraftarlar, zaman zaman seslerini değişik yollarla dile getiriyorlar.
böyle birşey diyosa defolsun gitsin beşiktaş ona mı muhtaç
__________________
SADECE "BEŞİKTAŞ"
TEK NAMAĞLUP ŞAMPİYON
bjk19.03 Ofline   Alıntı ile Cevapla
Alt 08-12-2006, 09:52   #5
 
bjkemre06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 

Borç yiğidin kamçısıdır bu borç elbet apanır şimdi şu puan farkını nasıl kapatacağız onu düşünmek lazım...
__________________
BEŞİKTAŞ olunmaz BEŞİKTAŞ doğulur!!!

███████████████████████
BEŞİKTAŞ 1903
███████████████████████
bjkemre06 Ofline   Alıntı ile Cevapla
Alt 08-12-2006, 10:21   #6
 
wardaw - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 

bukadar borç nerden çıktı anlamadım napıyor bu adamlar
__________________
Aklımda birtek sen,
Fikrimde birtek sen,
Ne farkeder KARTAL,
Sen hergün yenilsen,
Uğrunda herşeyden
öyle vazgeçmişken,
Nasıl vazgeçerim BEŞİKTAŞ'ım
Senden
wardaw Ofline   Alıntı ile Cevapla
Alt 08-12-2006, 10:36   #7
 
bjkemre06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 

Alıntı:
wardaw´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
bukadar borç nerden çıktı anlamadım napıyor bu adamlar
Bir sürü hoca değişti adam geldi gitti bunlara verilen tazminatlar transfer ücretleri imzalama paraları az bile
__________________
BEŞİKTAŞ olunmaz BEŞİKTAŞ doğulur!!!

███████████████████████
BEŞİKTAŞ 1903
███████████████████████
bjkemre06 Ofline   Alıntı ile Cevapla
Alt 08-12-2006, 11:21   #8
 
UFUK_ÇARŞI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 

demirören yönetimi beşiktaşımızı borç batagına soktu po yüzden karşısına aday cıkmaz oldu
__________________
GELENİ GEÇENİ
DELGADO
UFUK_ÇARŞI Ofline   Alıntı ile Cevapla
Alt 08-12-2006, 11:46   #9
 
themadpol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 

yediler bitirdiler koca kulübü. sırf bir hırs ve inat yüzünden. çok acil takımdaki yıldız diye tabir edilen adamların bir an önce elden çıkarılması ve bu borçların kapatılması gerekir. kemer sıkmaya başlamak lazım. kendi özkaynak düzenimiz ile devam etmeliyiz bence. diyeceksinizki yıldızları satınca nasıl başarı gelir diye ama zaten bu yıldız denen adamlarınında başarı göremiyoruz. 2-3 sabredip kulübün düzelmesinden başka çare yok şu an. yoksa her geçen gün bir bataklığa doğru gidiyoruz. bjk ye var olan destekde azalmaya başladı. bu kulüp kimsenin babasının tekkesi değildir. deneme tahtası hiç değildir. bu ne kardeşim 100 milyon dolar borç ya. 50 futbolcu getir içinden 1-2 tanesi hariç takımda duran yok. sırf bir inat uğruna eziklerin kapıya koyduğu futbolcuları toplamak uğıruna şu başımıza gelenlere bak. şimdide serkan balcı ve alex lafları dolaşmaya başladı ortalıkta. halen akıllanmadılar anlaşalan. allah sonumuzu hayır etsin
themadpol Ofline   Alıntı ile Cevapla
Alt 08-12-2006, 12:02   #10
 
Adelaar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 

3 yildir gorevdeler sportif basari olarak ne yaptilar onun otesinde her seyi bankalara teminat gosteriyorlar boyle gecici cozumler nereye kadar onemli olan kalici cozumler bulunmasi klubu devraldiklari ile simdiki arasinda para konusunda farklar var bunlarin en onemlisi yanlis transferler geliyor her yil yeni bir takim kuruluyor devre arasinda ve sezon sonunda onca gidiyor bir o kadar oyuncu geliyor hura yeni bir takim bunlara verilen paralar gazete kagidindan kesilmiyor
Adelaar Ofline   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bu konuyu arkadaşlarınızla paylaşın


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık
Türkiye`de Saat: 23:34 .

Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2008, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.3.2

Sitemiz CSS Standartlarına uygundur. Sitemiz XHTML Standartlarına uygundur

Oracle DBA | Kadife | Oracle Danışmanlık1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580