Beşiktaş Forum  ( 1903 - 2013 ) Taraftarın Sesi


Geri git   Beşiktaş Forum ( 1903 - 2013 ) Taraftarın Sesi > Beşiktaş > Futbol

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 13-12-2006, 13:29   #1
 
kartal_54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
burak tuncaydan iyi olacak

13f_write_month(12) Aralık 2006 13:03Click the image to open in full size.

Futbolcularıma PAF takımında öğretilmesi gerekenleri öğretiyorum.
Herhangi bir 90 dakika bitiminde ağzında kürdanı, yeşil çimler üzerinde yürürken kimileri için takım yönetmekten bîhaber Mali asıllı Fransız, kimilerine göre ise diktiği fidanları büyütmek adına rüzgârı karşısına alıp, savrulup gitmemeleri için direnen bir futbol bahçıvanı.

Beşiktaş'ın Fransız çalıştırıcısı Jean Tigana, Siyah-Beyazlı takımın geleceği adına Burak, Serdar, İbrahim Akın ve Mehmet Sedef'i büyütmeye çalışırken, kovulma tehlikesini de göze alıyor. İki üç yıl sonra meyve vereceğine inandığı gençleri takım yapmaya çalışan Tigana, UEFA Kupası'nda Bayern Leverkusen ile oynanacak Avrupa maçı öncesi sorularımızı cevapladı.

BEŞİKTAŞ ŞANS OLDU

Ligin ilk yarısı bitmeden iki sezonda Del Bosque ve Rıza Çalımbay'ı gönderen bir takıma gelmeyi neden düşündünüz?

Öncelikle şans. Beşiktaş'la anlaşmadan önce birçok kulüpten teklif aldım. Çeşitli milli takımlardan geldiler. Hiçbirisini kabul etmedim. Birincisi, El Fayed ile olan davamın bitmesini bekledim. İkincisi de dizimden önemli bir sakatlık geçirdim. İki defa ameliyat oldum. Uzun bir fizik tedavisi gerekiyordu. Tedaviyi tamamlamadan bu işlere girmek istemedim. İşler tam yoluna girdiği anda Beşiktaş doğru zamanda kapımı çaldı. Eğer bana birkaç ay önce gelmiş olsalardı konuşmazdım bile. Çünkü sorunlarımı çözmemiştim. Yöneticiler de Türkiye'yi sevdiğimi biliyorlardı. Türkiye'de başka takımlar da oldu; fakat ismini söylemeye gerek yok.

Beşiktaş'la görüşme nasıl oldu?

Başkanla yaptığımız görüşmede 7 aylık bir sözleşme önerdim. Hem benim hem de yönetim için daha sağlıklı olacağını düşündüm. Eğer benden memnun olmazlarsa sezon sonunda biterdi ve kimse üzülmezdi. Bir de 7 aylık sözleşme için çok da para harcamayacaklarını belirttim. Ve böylelikle Beşiktaş dönemi başladı.


EKİP YAŞLIYDI, DİSİPLİN YOKTU

Geldiğiniz günden itibaren ne değişti?

Beşiktaş'a ilk geldiğimde yaşlanan bir ekibin olduğunu gördüm. Öncelikle bunun değişmesi gerekiyordu. Kariyerlerinin sonunda fizik olarak yetersiz oyuncular bulunuyordu. İki ay bunlarla uğraşmak zorunda kaldık. Yeni bir yapılanmaya gitme kararı aldık. Çalışma şartlarını değiştirdik. Antrenmanların ritmini yükselttik. Geçen sene bunu yapamıyordu. Takım geriye doğru gidiyordu. Çalışma prensipleri tam olarak uygulanamıyordu. Saha çalışmaları yerine zamanımızın çoğunu disiplini oluşturmak için harcadık.

Bu değişim tam olarak anlaşılamadı mı?

Zannediyorum insanlara bunu izah edemedik. Gençleştirmekten başka çaremiz de yoktu. 'Türkiye'deki iyi futbolcular nerede?' diye baktık. Fenerbahçe, Galatasaray, Trabzonspor ve Kayseri'de var. Fakat bunları alabilme gücümüz de çok yoktu. Mecburen kendi ölçümüzde gençlere dönmek zorunda kaldık. Serdar, Burak gibi oyuncuları aldık. Onları yetiştirmek zorunda olduğumuzu gördük.

BURAK TUNCAY'DAN İYİ OLACAK

İzah edilseydi eleştiri daha az olmaz mıydı?

Bu politikayı izah edecek olan ben değilim. Kulüpte bunu izah etmesi gereken insanlar var. Tek başıma yapamazdım bunu. 'İki tane seçim vardı da ben bunu seçtim' diye bir şey yok. Ya çok para koyacaksınız en iyi futbolcuları alacaksınız ya da iyi gençler üzerinde duracaksınız. Bir Burak'ın Tuncay ile yarışacak gücü yok. Burak ilk kez birinci ligde oynadı, Avrupa'ya karşı oynadı. 21 yaşında, üst düzeyde hiç oynamamış. Tuncay ise Avrupa'ya karşı çok oynamış başarılı olmuş, Milli Takım'da oynayan bir oyuncu. Burak 3-5 yıl sonra düzenli çalışma ile Tuncay'dan daha iyi olur.

Bir yandan da gençleri eğitiyor musunuz?

Evet, aynı zamanda bu gençleri eğitiyorum. Galatasaray maçını izledim. 3. golün bir benzerini biz geçen yıl Antep'ten yedik. 1-0 kaybettik. Herkes hücuma gidiyor, böyle futbol olmaz. Ben de kazanmak istiyorum. Ama olmazsa olmaz prensipleri öğretiyorum. PAF takımında öğrenmeleri gerekeni öğretiyorum. Fransa'da bu kademe denilen temel kurallar 15-16 yaşında yapılıyor.

Türkiye, bu eğitimde geç mi kaldı?

Geç kalıp kalınmadığını sadece yarışmalarda anlayabilirsiniz. Dünya, Avrupa Şampiyonası, U 20-21'lerde görürsünüz. Ama uzun dönemde bir jenerasyon yakalayabilirsiniz. 17-18 yaşından itibaren gelen iyi bir nesil ile başarı yakalarsınız. Fransa böyle iki defa şampiyon oldu. Ama sonrasında birden çok geri düşebilirsiniz. Boşlukta kalırsınız. Türk Milli Takımı ve Galatasaray başarıyı bu nesille yakaladı. Bir ya da iki Türk ekibi çeyrek final, yarı final oynamalı ki temel problemler aşılsın.

Beşiktaşlı ne kadar sabretmeli?

Oyuncunun ilerlemesi pozisyonlarına da bağlı. Fransa'da Lille takımına bakın 6 sene içinde Şampiyonlar Ligi'nde bir üst tura çıktı. 4 yıl önce oluşturulan genç takım bu seviyeye geldi. Şu anda Türkiye'de böyle bir ilerleme mümkün değil, Bir iki maç kaybediyorsunu, kafanız gidiyor. Bir uçtan öbür uca geçiyorsunuz. Kazanmak aynı zamanda eğitmek lazım; ama buna rağmen hâlâ sarsılıyorsunuz.

Siz bu sarsıntıyı hissettiniz mi?

Evet hissettim. Ortada bir iletişim eksikliği olduğu belli. İnsanların bizim yaptığımızı anlayacak seviyesi yok.

Nobre'nin gol atamamasının nedeni ne?

Biz iki hücumcu ile de, tek hücumcu ile de oynadık. Farklı sistemler denedik. Belli bir saatten sonra artık güven meselesi. Güven ve oyuncular arasında korelasyon ile Nobre gol atabilir. Çaba gösteriyor. Ona güvenmek lazım…

Sorun sistemden mi, oyunculardan mı kaynaklanıyor?

Sistemi unutmak lazım, sistem ikinci planda. Esas olan topu iyi kontrol etmek ve sonrasında iyi pas gönderebilmek. Fizik olarak güçlü olmak lazım. Mesela, oksijen kapasitesi burada gençlerde 16 km; fakat Fransa'da 19 km. Bu fark çok. 14-15 yaşında okul antrenman sahasına geliyor çocuklar, hem okuyor hem de çalışıyor. Benim dönemimde kafa toplarında iyi değildik. Gollerin yüzde 30'u kafayla atılırdı. Almanya'ya gidiyoruz. 7 oyuncuları 1,87 üzerinde. Onlar havadan oynayacak ve duran toplara karşı bizim mutlaka önlem almamız lazım.

Beşiktaş'ta 'boy' bir sorun mu?

İbrahim Üzülmez, Ali Tandoğan, Ricardinho gibi oyuncularımız nasıl rakipten hava topu alacak? Tottenham'a oynarken gördük. UEFA ve Şampiyonlar Ligi finaline bakarsanız boy ortalaması 1,82, bu ne demektir? Gençleri alırken de boy ölçülerini yükseltmek gerekiyor. Kısa oyuncuların özellikleri var. Mesela Giuly yetenekli; ama bir takımda 4 tane olunca sorun oluyor… Bunlar da çok çok iyi olmalı ki sıkıntı olmasın.

Ricardinho solda oynamayı sevmiyor

Ricardinho'ya neden daha fazla şans tanımadınız?

Ricardinho, Dünya Kupası'nı oynadı. Brezilya'ya gitti oynamadı. Geldiğinde hazır değildi. Sol tarafta oynayacak diye takıma geldi; fakat o mevkii hiç sevmiyor. Ekibe adapte olması gerekiyor. Fakat bunların izah edilmesi gerekiyor. İletişim sorunu sadece benden kaynaklanmıyor. Kulüp nezdinde de iletişim sorunu var. Her şeyi ben anlatamam. Yazık bu kulübe… Beni kovabilirler, ben bina yapmaya geldim. Yıkmaya değil inşa etmeye geldim... Beş-altı genç oyuncuyu alıp yetiştiren hoca var mı soruyorum size? Geleceğin kulübü için çalışıyorum, bu gençler birer yıldız olacaklar birkaç sene sabredilirse.

Ayrılırsanız yaptığınız şeylerin yıkılıp gideceğine üzülür müsünüz?

Çalıştığım bütün kulüplerde benden sonra hep işler yürüdü. Lyon'u çalıştırırken bütçesi en küçük olan 14. kulüptük ve başarılı olduk. Sonra Monaco'ya gittim ve 4 yıl kaldım; 1,5 yıl sonra şampiyon olduk. Henry Trezeguet, Giuly gibi Sanyol gibi gençleri aldık ve başarılı olduk. Orada başkan benim arkamdaydı, sabır denen bir şey vardı. Başkan gençleri topladı ve başarı geldi.

Burada başkan sizi destekliyor mu?

Başkan benim arkamda; fakat ocakta seçim var. Ocak ayında her şey sorgulanabilir. Uzun süreli nasıl düşünebilirsiniz? Eğer beni kovarlarsa ve sonrasında Beşiktaş şampiyon olursa en mutlusu ben olurum. Şampiyonlukta tuzum olduğunu düşünüp mutlu olurum. Ben kendim için değil kulüp için çalışıyorum. İyiliğini düşünürüm. Antrenörler, oyuncular geçicidir.

Aksu benden izin aldı ve soyunma odasına girdi

Bursaspor maçının devre arasında Murat Aksu gelip bana sordu, 'Oyuncularla konuşabilir miyim?' diye, ben de izin verdim. Eğer pozitifse sorun yok; öyle de oldu. Negatif olsaydı bir daha soyunma odasına gelmesine izin vermezdim. Teknik adamın görevi; herkesi bir araya toplamak ve takım haline getirmek… Bir kere geldi. O konuştu diye de kazanmadık… Üç şey var kazanmak için: Çalışma, beslenme ve dinlenme. Oyuncular inanmışsa kazanıyorsunuz.

Zaman
kartal_54 Ofline   Alıntı ile Cevapla
Alt 13-12-2006, 13:48   #2
 
wardaw - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 

burak iyi olsun kıyaslamalara katılmıyorum. iki oyuncu kıyaslaması yanlış bence farklı özellikleri olan iki oyuncu bunlar.
__________________
Aklımda birtek sen,
Fikrimde birtek sen,
Ne farkeder KARTAL,
Sen hergün yenilsen,
Uğrunda herşeyden
öyle vazgeçmişken,
Nasıl vazgeçerim BEŞİKTAŞ'ım
Senden
wardaw Ofline   Alıntı ile Cevapla
Alt 13-12-2006, 13:55   #3
 
AzizFiliz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 

burak yalan olmuş. 5. haftadan beri sahada yok. kafa nerede ? ben anlayamadım anlayan varsa söylesin
__________________
Sevdadır kaLbinde, Aşk'tır Gözünde, Hayatın Tam İçinde İstanbuL DoLmaBahçe de. !:
AzizFiliz Ofline   Alıntı ile Cevapla
Alt 13-12-2006, 13:58   #4
Kıdemli Kartal
 
özgür_1903 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 

İnş BURAK'ı da İ.AKIN'ı da SERDAR'ı da hepsini kazanırız.. Hatta SERDAR ÖZKAN ve AYDIN da eklenebilir bu gençlerin arasına.....
__________________
iLk ÇıĞLıĞıM SoN NeFeSiM TeK AşKıM BEŞİKTAŞ'ım....
HeRşEyİn BiR sOnU vAr AmA BEŞİKTAŞ SeVgİsİnİn AsLa...!
özgür_1903 Ofline   Alıntı ile Cevapla
Alt 13-12-2006, 14:16   #5
Forumun Basketçisi
 
AyTeK54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 

inşallah ama burak tuncay kadar mücadeleci değil sezarın hakkı sezara
__________________
вιzє єğℓєηмєуι уαηℓış öğяєттιℓєя çüηкü σηℓαя нιç "ραѕ¢αℓ ησυмα" ιℓє ∂ιѕ¢σуα gιтмє∂ιℓєя...
AyTeK54 Ofline   Alıntı ile Cevapla
Alt 13-12-2006, 14:42   #6
 
Dj_Ertan_1903 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 

banane kardesim o-gay dan su-gay dan iyi olmasi....Besiktasima yararli olsun da kerisi Tras.....nefret ediorum su kiyaslamalardan
Dj_Ertan_1903 Ofline   Alıntı ile Cevapla
Alt 13-12-2006, 14:48   #7
3 Hece 8 Harf
 
STRONG - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 

tiganada konuşurken ole konusuyokı adamın yagları erıyo ama macı ızlerkende krızler gelıyo anlamadım gıttı
__________________
Click the image to open in full size.
STRONG Ofline   Alıntı ile Cevapla
Alt 13-12-2006, 14:52   #8
imparator
Guest
 
imparator - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 

inşallah buraktan çok daha güzel bir futbol ve kendini geliştirmesini bekliyoruz
  Alıntı ile Cevapla
Alt 13-12-2006, 18:22   #9
Yardımcı Admin
 
Meric - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 

herşey burak'a bağlı ama biraz kişiliğini düzeltmesi lazım,antipatik oluyor bu kadar hakemle oynaması
__________________


http://img81.imageshack.us/img81/9771/topmain8dd3mg5.jpg
Meric Ofline   Alıntı ile Cevapla
Alt 13-12-2006, 19:04   #10
Banned
 
sonatcan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 

Eğer beni kovarlarsa ve sonrasında Beşiktaş şampiyon olursa en mutlusu ben olurum.
Şampiyonlukta tuzum olduğunu düşünüp mutlu olurum.
Ben kendim için değil kulüp için çalışıyorum. İyiliğini düşünürüm.
Antrenörler, oyuncular geçicidir.

gel de INADINA TIGANA deme simdi
__________________

Konu sonatcan tarafından (13-12-2006 Saat 19:06 ) değiştirilmiştir..
sonatcan Ofline   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bu konuyu arkadaşlarınızla paylaşın


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık
Türkiye`de Saat: 04:10 .

Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2008, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.3.2

Sitemiz CSS Standartlarına uygundur. Sitemiz XHTML Standartlarına uygundur

Oracle DBA | Kadife | Oracle Danışmanlık1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580