Beşiktaş Forum  ( 1903 - 2013 ) Taraftarın Sesi


Geri git   Beşiktaş Forum ( 1903 - 2013 ) Taraftarın Sesi > Beşiktaş > Futbol

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 19-09-2008, 09:17   #1
Hayatın Anlamı Siyaz Beyazdı
 
RamesooN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Spor Yazarlarından Metalist Maçı Yorumları

Spor yazarları, Beşiktaş'ın rakibi Metalist'in zorlu bir takım olduğunu ve Ukrayna'daki rövanşın çok zorlu olacağını belirtirken, alınan 1-0'lık galibiyetin avantajlı olduğunu ifade ettiler.

Sanlı Sarıalioğlu (Yeni Şafak): Rakip Öcü Çıktı

Kapalı kutu açıldı. İçinden hiç de yabana atılmayacak güçlü bir rakip çıktı. Hatta onlara öcü bile diyebiliriz. Adamların 50 (Coelho) ve 33 (Devic) numaralı oyuncuları müthiş. Çok çabuk ve süratliler.

Metalist'te zayıf halka defansları. Bu hattı 30 numaralı Gueya ayakta tutmaya çalışıyor. İlk yarıda Beşiktaş bu tuzağa iki üç kez düştü. Her seferinde de yüreğimiz ağzımıza geldi.

Sağlam bu kez çift ön liberodan dönüş yapmıştı. Uğur İnceman'ı sağa çekmiş, Holosko'yu Nobre'nin yanında çift santrfor olarak görevlendirmişti. Uğur da Holosko'da bekleneni veremedi. Uğur'un arkasındaki Serdar Kurtuluş, nedendir bilemem, ofansif aksiyonlara pek katılmak istemiyor. Yerinde çakılı duran bir bek Beşiktaş'ta oynamaz. Serdar yeteneklerini inkar ediyor.

Solda Beşiktaş ile ilk kez bir resmi maça çıkan Seriç her fırsatta ofansif hamlelerde bulundu. Beşiktaş için kötü haber Delgado'nun en ufak etkinlik gösterememesiydi.

İkinci yarının hemen başında Beşiktaş ofstay bir golle güldü. Bu gol kendileri için büyük avantajdı. Metalist kilidi kırılmıştı.

Nobre neden çıkartıldı anlayamadım. Beşiktaş'ın iyilerinden biriydi. Gol de onun eseriydi. Bobo ısınana kadar maç bitti. Bobo oyuna sonradan girdi mi bekleneni veremiyor.

Tello-Serdar Özkan değişikliği doğruydu. Tello kötüydü yerine giren Serdar da kötü oynadı. Cisse son maçlarda Beşiktaş'ın en başarılı oyuncusu.

Sivok ve Zapotocny orta alandan Cisse dışında hiç destek almadan oynadılar. Bu nedenle de zaman zaman zorlandılar. Her şeye karşın bu ikili gelecek için umut veriyor. Gökhan Zan ve Toraman'dan çok daha başarılı. Tek golle de olsa galip gelmek önemli bir avantaj. Ancak bu Metalist kendi sahasında gol atar. O nedenle de Beşiktaş rövanşta gol atmayı düşünerek oynamak zorunda. Zor bir maç Kartal'ı bekliyor.
Korkut Göze (Hürriyet): Delgado Susunca

Ertuğrul Sağlam, farklı bir skor beklediği oyuna adeta bir hücum ordusu ile başladı. Sol kulvarı sağlama alırken sağ kulvarı boş bırakmasını anlayamadım Ertuğrul Hoca’nın...

Kağıt üzerinde Holosko bu bölgenin adamı gibi gözüküyordu. Oyun başladıktan sonra Nobre’nin yanına gidince, sağ kulvar başıboş kaldı.

Beşiktaş, ilk 45 dakika aradığı golün peşinden koştu. Beklediğini bulamadı... Golün ötesinde, pozisyon da yaratamadı. Ve bu kısa zaman diliminde bazı gerçekler de yeterince sırıttı...

Delgado’nun oyuna elini atmadığı dakikalarda, Beşiktaş gerçek kimliğini yakalamakta sıkıntılar yaşıyor. İlk 45 dakikada bunu herkes gibi hissettim.

Zapotocny’nin ardı ardına rakibe verdiği 3 pozisyon rahatlığı beni farklı bir görüşe ve şüpheye sürükledi...

Zapo bu bölgenin adamı mı?

Oyunun hemen başında Devic’e yaptığı harekete İsveçli hakem penaltı düdüğünü çalsa, kimin sesi çıkardı!

Böyle maçlarda bir golün iyi oyundan daha farklı değerler taşığını biliyorum. Holosko’nun ikinci yarının hemen başında attığı gol, Beşiktaş için bulunmaz bir fırsattı.

"Beşiktaş’ın yakaladığı skor rövanş için yeterli mi?" gibi bir soru yöneltseler, gönül rahatlığıyla bir şey söyleyemem.

Hele, ikinci yarıda direkten dönen iki topu gördükten sonra... Bir kehanette bulunamam. Ancak, yine de o tek golün rövanşta Beşiktaş için büyük bir değer taşıdığına inanıyorum.
Vedat Okyar (Vatan): Kazananı Severim

İlk önce hemen şunu söyleyeyim rakip kapalı kutuydu. İçinden öcü çıktı. Açıkçası ben bu kadar iyi bir takım beklemiyordum. Tipik bir deplasman takımı.

Ertuğrul’un sahaya sürdüğü 11’i de beğendim, oyun şeklini de. Trabzon’da pozisyon bulamayan takım, dün akşamki oyunda buldu da atamadı. Ertuğrul’un işi takımı oraya kadar götürmek. Atmak futbolculara bağlı. Çift santrfor oynatmak akılcıydı. O düşünce gol pozisyonları üretti.

Ben kazanmayı isteyeni değil, kazanmayı bileni severim. Ertuğrul kazanmayı bildi. Ben bu yaşıma geldim, avantajın kötüsüne rastlamadım. Beşiktaş takımı deplasmanı çok daha iyi oynayarak geçecek. İnancım büyük.

Ertuğrul bundan sonra Holosko’yla Nobre’yi mi eleştirir, Bobo’yu mu, onu bilemem. Ama Holosko banko olsun isterim.
Turgay Demir (Fotomaç): İyi Skor

Böyle bir takıma karşı gol atabilmek için hem rakip alanda çoğalmanız, hem de kontrataklara karşı çok dikkatli olmanız gerekiyor. Siyah-beyazlı futbolcuları iki arada bir derede bırakan da bu oldu.

İkinci yarının ilk dakikalarında bu anlamda daha cesur bir Beşiktaş izledik.

Ertuğrul hoca turu 'sağlam'a alacak yeni goller bulmayı hedefledi. Olmadı... Olsun. Böyle çift ayaklı maçları gol yememek kaydıyla tek farklı kazanmak da önemli bir avantajdır.

Rövanşta Kartal'ın üzerine gelmek zorunda olan Metalist Kharkiv'e karşı pozisyon bulmak da gol atmak da çok daha kolay olacaktır.
Gülengül Altınsay (Akşam): Metalciler Sert Çıktı

Kartal’a Bosna’nın Brijeg takımından sonra bir kapalı kutu daha. Metalist nasıl bir takımdı acaba? Öngörülerimiz vardı.

Kartal maça öyle hızlı ve rahat başladı ki galiba bu kapalı kutudan da bir şey çıkmayacak diye rahatladım.

Ama nereye kadar? Onbeş dakika geçti geçmedi Metalist önce oyunda dengeyi kurdu, 25’ten sonra da hızlı dalışlarla tehlikeli olmaya başladı Beşiktaş kalesinde.

Beşiktaş defansının çabuk geri kaçması, çabuk top kaybetmesi rakibin etkili görünmesinde önemli etkendi.

İlerde ki Nobre’ye yanaştıkça pozisyon yarattı Kartal. 4-1-4-1 şeklinde dizildi Beşiktaş bu karşılaşma için. Ama nedendir bilinmez son vuruş anında yapılan yanlış uygulamalar Beşiktaş’a da gol getirmedi.
Basri Baykoç (Fanatik): Rövanş Zor Olacak

Beşiktaş galip geldi belki ama istediği sonucu alamadı. Ukrayna’da çok zor bir rövanş bekliyor Kartal’ı... Kapalı bir savunma anlayışı içinde son derece disiplinli bir ekip çıktı Metalist.

Düzeninden taviz vermeyeceğini söyleyen Sağlam, fikir değiştirmişti. Beşiktaş ilk ayağını kendi sahasında oynayacağı bir eleme turuna göre, doğru düzenle sahadaydı. Ancak bu kez de çok adamla kapanan bir savunmayı çözmesi gereken oyuncularının, beceri noksanlığına takıldı ilk yarıda.

Serdar Kurtuluş’un ani rakip hücumlarında kademe yanlışları öne çıktı. Uğur İnceman dün gece denenen düzende yerini yadırgadı. Beşiktaş yine organize atak yoksunuydu.
İlker Ateş (Fotomaç):

Beşiktaş, iyi top çevirdiği ancak kötü futbol oynadığı bir Avrupa gecesini geride bıraktı. Tek gollü galibiyet fena değil ama orada yeter mi, bu soru işareti.

Seric savunmanın solunda iyi top kullanan ama ağır bir oyuncu. İbrahim Üzülmez'le yüz metre yarışına girse finişte on metre geride kalır.

Hayrettir Beşiktaş ilk kez çift forvet oynadı. Uzun süre Nobre- Holosko, sonlara doğru da Bobo- Holosko... Peki bizim tezimiz doğruluk kazandı mı? Açık söylüyorum hayır!

Her şeye rağmen, çok önemli pozisyonlar vermiş olsalar bile Beşiktaş savunmasının geleceği iyi görünüyor.

Metalist deyip geçmeyin. Patlamaya yapmaya hazırlanan yeni bir takım doğuyor. Hele 50 numaralı Joelho diye bir oyuncuları var ki tam baş belası. Jamaikalı Usain Bolt'un futbol sahalarındaki versiyonu gibi. Bu adam yakın zamanda Avrupa arenasında kendini gösterir.
Fatih Doğan (Fotomaç): %51 Beşiktaş

Türk ve Ukrayna futbolunu en iyi bilen, ikisi arasında en sağlıklı mukayeseyi yapacak isim Lucescu'ydu. Defalarca inceleme ve karşı karşıya oynayıp analiz etme imkanı bulduğu Metalist Kharkiv'in Beşiktaş eşleşmesine "şanlar eşit" dedi.

Dün gece takım oyunu oynayan, uyumlu ve dinamik bir rakip bulduk. Tabiri yerindeyse taş gibi bir takım.

Seric solda bariz bir hata yapmamasına karşılık, hücumda artı bir değer de koyamadı. İbrahim Üzümez, Türkiye'de kademe alırken defans yaparken, aynı anda hücuma da çıkabilen ender oyunculardan biri. Bu konuda orada ısrarla Üzülmez'den faydalanması gerektiğini düşünüyorum.

Kharkiv dün beraberlik için gelmiş. İlk yarı oyunu soğutmak için maçı orta alana başarıyla sıkıştırdılar. İlk yarı alan savunmasını başarıyla uyguladılar.

Beşiktaş'ın gol yemeden galip gelmesi avantajlı bir skor. Ancak 2-0 olsa Ukrayna'da bu güçlü takım karşısında tur daha kolay olurdu. Bu skor işleri biraz zorlaştırdı.
Atıf Keçeci (Zaman): Beşiktaş İşi Kolaylaştıramadı

UEFA elemelerinin 2. serisinin ilk maçında Beşiktaş'a rövanşa rahat gideceği avantajlı bir skor gerekiyordu.

Temsilcimiz ilk 15 dakika tek kale oynarken, Zapotocny'nin rakibine ceza alanında 12 kusurlu hareket tarifine giren müdahalesine devam diyen hakem, adeta koruyucu melek hüviyetine bürünmüştü.

Saha ve topa hakimiyet ilk yarıda rakip kalede birçok gol fırsatı yaratsa da Holosko saç baş yolduran beceriksizliklerin sahibi olunca Kartal sonuca gitmede zorlandı. 51'de kaleciden dönen topu takip edip attığı golle kendisini affettirmeyi bildi.

Kontratoplarda çabuk hareket edip çoğalan Metalist karşısında Seric'i adam ve saha markajı konusunda eksik buldum. Defans adamı rakibini göğüslemediği takdirde dün olduğu gibi kontrolünden kaçırır ve kalende tehlikeler yaşanmasına neden olursun.

Metalist kolay bir rakip olmadığını sonuna kadar yaptığı mücadele ve de teslimiyeti kabul etmeyen futbol anlayışı ile ortaya koydu.

Rakibin düşünüldüğü gibi kolay geçilecek bir takım olmadığını sahadaki oyunuyla da gördük. Şimdi işin Ukrayna ayağını düşünme zamanı.
Güven Taner (Star): İyi Takım Vasat Oyun

Ertuğrul Sağlam ne istedikse yapmıştı. Takımı sahaya ben de böyle çıkarırdım. Başta gelen sorunlu adam Delgado idi. Çok top kaybı ile oynadı gene. Ve yeterince savaşamadı. Hücum işlerinde daha yetkin olduğunu ileri sürmekte olduğumuz Tello, sanki savunmaya şartlanmıştı, hücumda ağırlığını koyamadı. Uğur orta sağda zaman zaman cılız kaldı.

Beşiktaş’ın bir eksiği de kontratak takımına, ‘atak başlatma izni vermemeyi’ becerememesiydi. Bu yüzden ilk yarıda sıkıntı yaşadı.

Beşiktaş bu oyun düzeninde ısrar etmeli ve bu düzenin uygulamasında yol almalı. Bunun için öncelikle daha dinamik olmanın, daha çabuk oynamanın kazanılması gerekiyor.

Metalist Beşiktaş’ın bu düzeyine göre zor rakip. Beşiktaş kısa zamanda gelişirse, turu geçip gruba kalır.
RamesooN Ofline   Alıntı ile Cevapla
Alt 19-09-2008, 10:46   #2
Son Barikat
 
HaNNiBaL_65 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 

spor yazarları beşiktaş ii olduğunda bile tebrik bile etmeden eleştirdikleri için sölediklerini önemsemiyorum.ben kendi gördüklerime inanıyorum kendi eleştirimi ona göre ve zamanında yapıorum
__________________


BEŞİKTAŞLI olunmaz BEŞİKTAŞLI doğulur..

Ölüm kalım arasında aklım beyazında karasında...
HaNNiBaL_65 Ofline   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bu konuyu arkadaşlarınızla paylaşın


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık
Türkiye`de Saat: 20:12 .

Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2008, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.3.2

Sitemiz CSS Standartlarına uygundur. Sitemiz XHTML Standartlarına uygundur

Oracle DBA | Kadife | Oracle Danışmanlık1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580