Beşiktaş Forum  ( 1903 - 2013 ) Taraftarın Sesi


Geri git   Beşiktaş Forum ( 1903 - 2013 ) Taraftarın Sesi > Taraftar > Gündem Dışı

Gündem Dışı Genel internet Geyik vs muhabbetleri.

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 15-09-2007, 15:51   #1
 
seros - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Oscar'a Aday Dolandırıcılık Öyküleri

Memleketten dolandırıcılık hikâyeleri

Arabanızı hurdacıda bulabilirsiniz


Adana’da yaşanan olayda dolandırıcı, bir çekici firmasını arar ve kamyonunu belirli bir saatte söylediği adresten alıp hurdacıya bırakması için talimat verir. Tabiî ki bunu kamyonun sahibi evde yokken yaptırır. Dolandırıcı, hurdacıya da önceden gidip kamyonu için pazarlık yapmıştır. Gerekli belgeleri isteyen hurdacıyla kamyonun yengesinin üzerine kayıtlı olduğunu ve yengesi başka yerde olduğu için daha sonra getireceğini söyler. Kimlik fotokopisini bırakır ve parasını alır gider. Tabii ki kimlik sahtedir. Kamyonunu yerinde bulamayan sahibi ise polise başvurur. Araştırmalar sonunda, kamyon hurdacıda parçalara ayrılmış halde bulunur. Sadece kamyoncu değil, hurdacı da mağdur olur.

Aman hoş söze aldanmayın...

Şık giyimli dolandırıcılar, lüks bir otomobille Erzurum’un geçimini hayvancılıktan sağlayan bir köyüne gider. Köylülere kendilerini koyun tüccarı olarak tanıtan dolandırıcılar, önce birkaç koyun alıp parasını peşin öderler. Köylülerle ahbap olurlar. Hatta bir köylüye borç para verirler. Bir süre sonra bu ‘iyi giyimli tüccarlara’ güvenen köylüler, 2 bin koyunu satmaları için teslim ederler. Koyunlar TIR’a yüklenir. Dolandırıcılar sadece koyunları değil, satış masrafları için köylülerden 2 bin dolar da alır. Sonra ne dolandırıcıların izine rastlanır, ne de koyunların.

En yakın bankayı sorana güvenmeyin

Genellikle Azeri gibi davranıyorlar ya da turist... Sempatik ve zor durumda kalmış görüntüsü veriyorlar. En yakın bankayı soruyorlar. Döviz bozduracak gibi konuşuyorlar veya “En büyük para biriminiz bu mu?” diyorlar. Kesinlikle güvenmeyin ve cebinizdeki paraları çıkarmayın.

Satılık ev dolandırıcılığı

A.İ. salonunun camına evini satılığa çıkardığına dair bir yazı asar. Aynı gün birisi arayıp evine talip olduğunu, Almanya’da yaşadığını ve İstanbul’da kirada oturan annesi için ev satın almak istediğini anlatır. Akşama Almanya’ya döneceği için evi hemen görmek ister. A.İ çalıştığını ve evde eşinin olduğunu söyler. Eşine “Evi bakmaya gelecekler komşuyu çağır ve göster.” der. Adam annesiyle birlikte değil bir arkadaşıyla gelir. Evi inceler ve güya cep telefonuyla A.İ’yi arar. Almanya’dan 15 gün sonra geleceğini, o vakte kadar evi satmaması için 3 bin YTL kapora bırakacağını söyler. Cebinden bir deste Euro çıkartır, A.İ’nin eşine verir. Paranın 3500 YTL’ye tekabül ettiğini söyleyip, üstünü Türk lirası olarak ister. A.İ’nin eşinde yoktur; ama komşusunda 600 YTL vardır. Dolandırıcılar bu parayı alıp giderler. Eşi A.İ’yi arar ve adamların telefonda konuştuğu gibi kaporayı bıraktığını anlatır. A.İ ise böyle bir telefon görüşmesi yapmadığını söyler ve hemen evine gider. Eşine verilen paralar sahtedir.

Aman dikkat! Çocuğunuzu organları için kaçırabilirler

Okuldan çıkıp evlerine giden iki öğrenciden, alışverişten dönen ‘yaşlı bir teyze’ yardım ister. Yaşlı kadının poşetlerini alan öğrenciler, kadını karşıdan karşıya geçirir. Kadın ise az ilerideki apartmanı gösterip, çocuklardan oraya kadar poşetleri götürmelerini rica eder. Apartmanın önüne gelindiğinde “Evime kadar da çıkartabilir misiniz?” ricasında bulunur. Çocuklardan birisi evine geç kaldığı için kabul etmez; ama diğeri kadınla apartmana girer. Olay, çocuğu eve gelmeyen annenin paniklemesiyle ortaya çıkar. Çocuk, apartmandaki dairelerin birinde iç organları alınmış vaziyette bulunur.

Güzel kokan dolandırıcılar!

İyi giyimli ve kendisinden bir zarar geleceğini düşünmeyeceğiniz ‘beyefendi’ler, eşine alacağı parfüme karar veremediği için sizden yardım isteyebilir. Kolunuza sıktığı bayıltıcı ile siz kendinizden geçerken, o da “Eşimin tansiyonu düştü, acile yetiştirmeliyim.” diye telaşla sizi alıp arabasına götürür. Rolünü öyle gerçekçi oynar ki, çevredekiler şüphelenmez. Benzer bir olay Bostancı sahilinde spor yapan bir beyin başına gelir. Arabasına bindiği sırada dekolte ve şık kıyafet giymiş bir bayan yaklaşır ve yüzüne doğru sprey sıkar. Daha önce insanları organları için bayıltıp kaçırdıklarına dair haberler okuyan mağdur, yüzünü koluyla kapatır ve polisi arar. Bunun üzerine birkaç saniye içinde kadın orayı terk eder. Eğer yüzünü kapatmasaydı bu bey de muhtemelen organları alınmış bir vaziyette ıssız bir yere terk edilecekti. Bu sebeple aman olur olmaz şeyleri koklamayın! Tanımadığınız kişilerin verdiklerini yemeyin.

Dondurma kaymak dolandırıcılar manyak

Yolda yürürken ya da bir kafede-çay bahçesinde-restoranda otururken üzerinize yanlışlıkla (!) dondurma ya da meyve suyu döken bir kişiden mutlaka şüphelenin. Zira üzerinizi temizlemeye çalışırken cebinizdeki parayı boşaltabilir, aman dikkat. Çorum’da bir vatandaşın başına bu geldi. Yolda yürürken üzerine yanlışlıkla(!) dondurma döken bir dolandırıcı, temizleme bahanesiyle vatandaşın cebindeki 3 bin YTL’yi yürüttü!

Kavgalardan uzak durun

Maaşını çekip İstiklal Caddesi’nden işyerine doğru yürüyen bir vatandaş kendisini 4 kişinin karıştığı bir kavganın ortasında bulur. Ne olduğunu anlamadan, birbirini tekme tokat döven kalabalığın ara sokaklara doğru dağılmasıyla kendine gelir. Bu sefer de cüzdanının cebinde olmadığını fark eder.

Alman vatandaşı olabilmek için kardeşiyle evlendi

Bu tarz, çocuklarını Almanya’ya götürmek isteyen bir Türk’ün işi. Kendisi Almanya’da yıllardır çalışan A., uzun süren uğraşıları sonucu ancak eşini ve çocuklarından ikisini Almanya’ya götürebilir. Türkiye’de kalan iki çocuğuna ise vize alamaz. Bunun üzerine Türkiye’de kalan oğlunu mahkemeye dava açarak erkek kardeşinin üzerine geçirir ve daha sonra Alman vatandaşı olan kızıyla evlendirir. Böylelikle eş durumundan oğlu Almanya vatandaşı olur. Bir süre sonra ise kardeşinden boşanır.

Dolandırıcı emlakçılar

İstanbul Şirinevler’deki emlakçı, kiracıyla ev sahibini buluşturur. Evi beğenen kiracı ev sahibinin elindeki tapuya güvenerek kontratı imzalar, depozito ve kirayı vererek eve girer. Eve yerleştikten bir süre sonra kapısına gelen gerçek ev sahibiyle irkilir. Sahte tapuyla evi kiraya veren emlakçı, “Ben bilmiyordum, beni de kandırdı.” diye olaydan sıyrılmaya çalışır. Aslında eski ev sahibiyle işbirliği yaparak evi önce birisine satmış, eski tapunun sahtesiyle de başkasına kiraya vermiştir. Bu dolandırıcılığı çok sayıda emlakçı yapıyor.

Sizi savcılığa bağlıyorum!

Sizi cep telefonundan birisi arıyor ve kendisinin emniyetten aradığını, yaka numarasının ... olduğunu söylüyor. Telefonunuzla dün akşam ... No’lu astsubaya ait telefona 7 kez küfürlü mesaj attığınızı ve bu yüzden telefonunuzun izlemeye alındığını, hakkınızda suç duyurusunda bulunulduğunu ve savcılığa gidip ifade vermeniz gerektiğini belirtiyor. İtiraz ettiğinizde sizi savcılığa aktardığını söyleyerek “*154’ü tuşlayın.” diyor. Bu numarayı tuşladığınız zaman ise hattınız yurtdışı görüşmelere açılıyor. Siz olayı anlayana kadar telefonunuza 2-3 milyarlık fatura geliyor.

Film gibi bankamatik dolandırıcılığı

Bankamatiğe maaşını çekmek için giden bayan, sırada bir süre bekledikten sonra içeri girer. Şifresini yazdıktan sonra kartı sıkışır. Ne olduğunu anlamaya uğraşırken sırada bekleyen şık giyimli bir beyefendi içeriye girer ve “Para kalmamış mı?” diye sorar. Bayan kartının sıkıştığını söyleyince, “Bankaya telefon edelim...” der ve hemen kendi telefonundan bankayı arar. Ardından telefonu bayana verir. Telefonda klasik banka çağrı merkezi konuşmaları vardır: “Kayıp çalıntı kart işlemleri için 2’ye, şifre işlemleri için 3’e basınız…” Bayan ilgili rakamı tuşlar ve karşısına bir müşteri temsilcisi çıkar. Sorununu anlatır. Müşteri temsilcisi, bayanın bilgilerini ister, tabii ki şifresini de! Sonra kartının bankamatikte sıkıştığını, alabilmesi için 10 dakika içinde en yakındaki banka şubesine gitmesini söyler. Kendisine yardım eden takım elbiseli beye teşekkür eder ve birlikte bankamatikten çıkarlar. Hiçbir şeyden şüphelenmez, ta ki banka şubesine gidene kadar. Birkaç dakika içinde hesabındaki paranın hepsi çekilmiştir bile.

Dolandırıcıyı tanıma kılavuzu

* Çok zekidirler.

* Pratik zekaları gelişmiştir.

* İnsanları çabuk ikna ederler.

* Çok konuşurlar ve ağızları iyi laf yapar.

* Soğukkanlıdırlar.

* Yapışkandırlar.

* Çok iyi rol yaparlar.

* Hareketleri rahat ve güven vericidir.

* Çoğunlukla yalnız değildirler, ekip halinde çalışırlar.

* Dolandıracakları insanları önceden gözetlerler, plan ve program yaparlar.

* İnsanların dini duygularını, kötü emellerine alet eder.

* Genellikle sahte kimlik kullanırlar.

* İnsanların güvenini kazanmak için önce mal alır parasını öderler. İyilik yaparlar. Eğer büyük miktarda para dolandıracaklarsa 6-7 ay hatta 1-2 yıl oyunlarını oynayabilirler.
__________________
seros Ofline   Alıntı ile Cevapla
Alt 15-09-2007, 16:12   #2
 
Pritt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 

dünyanın her yerinde var abi bunlar.
Pritt Ofline   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bu konuyu arkadaşlarınızla paylaşın


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık
Türkiye`de Saat: 11:52 .

Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2008, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.3.2

Sitemiz CSS Standartlarına uygundur. Sitemiz XHTML Standartlarına uygundur

Oracle DBA | Kadife | Oracle Danışmanlık1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580