Beşiktaş Forum  ( 1903 - 2013 ) Taraftarın Sesi

Geri git   Beşiktaş Forum ( 1903 - 2013 ) Taraftarın Sesi > Eğitim Öğretim > Dersler - Ödevler - Tezler - Konular > Hukuk

LinkBack Seçenekler Stil
Alt 22-01-2007, 14:47   #1
imparator
Guest

imparator - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Aile Planlaması Kanunları

BIRINCI BÖLÜM
Amaç, Kapsam, Hukuki Dayanak ve Tanimlar

Amaç
Madde 1- Bu Yönetmeligin amaci; saglik hizmetlerine duyulan ihtiyaç bakimindan toplumun en ön- celikli kesimini olusturan kadin, anne ve çocuklarin saglik düzeyini yükseltmek, üreme sagligi hizmet- leri bütünü içerisinde ailelere aile planlamasi hizmetlerini ve diger saglik kuruluslariyla isbirligi içinde diger ana-çocuk sagligi hizmetlerinin sunumunu koruyucu saglik hizmetleri ilkelerine uygun sekilde gerçeklestirmek üzere kurulan "Ana-Çocuk Sagligi ve Aile Planlamasi Merkezleri"nin hizmetlerini ve bu hizmetlerin yürütülmesine dair usul ve esaslari düzenlemektir.

Kapsam
Madde 2- Bu Yönetmelik, Saglik Bakanligina bagli olarak faaliyet gösteren Ana-Çocuk Sagligi ve Aile Planlamasi Merkezleri ile bu Merkezlerde görevli personeli kapsar.

Hukuki Dayanak
Madde 3- Bu Yönetmelik; 181 sayili Saglik Bakanliginin Teskilat ve Görevleri Hakkinda Kanun Hükmünde Kararname'nin 43 üncü maddesine ve 3359 sayili Saglik Hizmetleri Temel Kanunu'nun 9 uncu maddesinin (c) bendine dayanilarak hazirlanmistir.

Tanimlar
Madde 4- Bu Yönetmelik'te geçen;
a) Bakanlik: Saglik Bakanligi'ni,
b) Genel Müdürlük: Bakanligin Ana Çocuk Sagligi ve Aile Planlamasi Genel Müdürlügü'nü,
c) Merkez: Ana-Çocuk Sagligi ve Aile Planlamasi Merkezini,
d) AÇSAP: Bu Yönetmelik kapsamindaki hizmetler olarak kadin, ana-çocuk sagligi ve aile planla- masini,
e) Bölge: Merkezin hizmet vermekle sorumlu olacagi yerlesim yerlerini,
f) Saha: AÇSAP hizmetlerinin gelistirilmesi için çalismalarin yapilacagi ilin tamamini,
g) Egitim Merkezi: Fiziki yapisi ve insangücü özellikleri nitelik ve nicelik olarak yeterli olan, gerekli malzeme ve ekipman ile donatilmis hizmet içi egitim merkezlerini,
ifade eder.

IKINCI BÖLÜM
Kurulus Esaslari

Kurulus Usulü
Madde 5- Merkez, bu Yönetmeligin 6 nci ve 10 uncu maddesindeki sartlarin bulundugunun tesbiti üzerine Valiligin teklifi, Genel Müdürlügün olumlu görüsü ve Bakanligin onayi ile kurulur. "Egitim Merkezi" olarak faaliyet gösterecek Merkezlerin kurulusu da ayni usule tabidir.

Nüfus Sarti ve Öncelik
Madde 6- Merkez; ana ve çocuk sagligi ve üreme sagligi (aile planlamasi dahil) hizmetleri yeterin- ce verilemeyen ve birinci basamak saglik kuruluslari eksik olan bölgelere öncelik verilerek, il merkezlerinde her 100.000 nüfusa bir adet olmak üzere kurulabilir.
Merkezi yerlesim nüfusu en az 30.000 olan ilçe merkezlerinde de bir adet Merkez kurulur.
Bakanlik tarafindan belirlenen standardlara göre yeterli malzeme, araç, gereç, personel ve uygun bina temin edilmeden yeni merkezler açilmaz.

Sorumluluk Bölgesi
Madde 7- Merkezin hizmet vermekle sorumlu olacagi bölgenin sinirlari ve büyüklügü, kurulusun alt yapi ve insangücü kaynaklari ve çevredeki saglik kuruluslari gözönünde bulundurularak belirlenir.

Faaliyetler
Madde 8- AÇSAP Merkezleri, Il Saglik Müdürlügü'ne bagli olarak çalisirlar. Merkezlerin gösterecegi faaliyetler sunlardir:
a) Ilde yatakli veya yataksiz saglik hizmeti veya destek hizmeti veren kuruluslar ve saglik egitimi veren diger kurum ve kuruluslarla isbirligi yapmak,
b) Temel saglik hizmetleri ve tip etigi ilkeleri isiginda, kadin, ana ve çocuk sagligi ile ilgili koruyucu ve tedavi edici hizmetleri, laboratuar hizmetlerini, aile planlamasi hizmetlerini ve bunlar ile ilgili konulardaki teorik ve beceri kazandirma egitim ve danismanlik hizmetlerini vermek,
c) Kadin, ana ve çocuk sagligi ile ilgili yürüttügü hizmetlerin kayit ve bildirimlerini yapmak,
d) Ilin birinci basamak saglik hizmetlerini veren kuruluslarinda görev yapan saglik personelinin kadin, ana ve çocuk sagligi ve aile planlamasi dahil üreme sagligi konularinda hizmetiçi egitimlerini yürütmek,
e) Gerektiginde, il disindan gelen saglik personelinin de kadin, ana ve çocuk sagligi ve aile planlamasi dahil üreme sagligi konularinda egitimlerini saglamak,
f) Mesleki egitim kurumlari için, çocuk, adölesan, kadin ve erkek üreme sagligi (aile planlamasi dahil) hizmetleri ile ilgili olarak mezuniyet öncesi ve sonrasi uygulamali ögretim hizmetlerinde isbirliginde bulunmak,
Bakanlikca ihtiyaca göre tesbit edilen Merkezler ülkede bulunan bütün aile planlamasi yöntemlerini verecek sekilde düzenlenir.

Fiziki Yapi ile Ilgili Sartlar
Madde 9- Merkezlerde asagidaki bölümler bulunur ve bu bölümler personel, fiziki sartlar ve sunulan hizmetlerin niteligine bagli ve EK-1 Sayili Cetvelde gösterilen standartlar çerçevesinde uygun biçimde düzenlenir. "Egitim Merkezi" olarak düzenlenen merkezlerde, asagidaki bölüm veya unsur- lar, sunulan hizmetlerinin gerekliliklerine göre gelistirilir:
a) Yeni basvuranlar ve kontrole gelenler için uygun sartlarda bir bekleme odasi,
b) Aile planlamasi dahil üreme sagligi gibi konularda danismanlik verilebilecek ayri bir bölüm,
c) Hizmet amacina uygun olarak düzenlenmis poliklinik birimleri,
d) Basvuranlarin muayene edilebilecegi, aile planlamasi uygulamalarinin veya küçük cerrahi müda- halelerin yapilabilecegi, iyi aydinlatilmis, lavabosu bulunan muayene odasi veya odalari,
e) Dezenfeksiyon, sterilizasyon, çamasirlarin yikanmasi gibi islemlerin gerçeklestirilebilecegi bir oda,
f) Hizmetlerde kullanilan malzemelerin, bekletilen araç ve gerecin saklanabilecegi depolamaya uygun bir bölüm,
g) Merkez içinde bilimsel veya idari nitelikte toplantilarin yapilmasina elverisli egitim araç-gereci
ile donatilmis bir toplanti odasi,
h) Laboratuar hizmetlerinin verilecegi uygun bir oda,
i) Idari hizmetlerin yapilacagi, kayitlarin tutulacagi ve saklanacagi ve egitim malzemelerinin korunacagi alan veya alanlar,
j) Agiz ve dis sagligi hizmetlerinin verilecegi bir oda veya odalar,
k) Personelin çalismasi için düzenlenmis alan veya alanlar,
l) Egitim merkezi olanlarda egitime gelenlerin kalacaklari misafirhane,
m) Gebe izlem/saglam çocuk izlem odasi.

Egitim Merkezi Olarak Faaliyet Gösterme
Madde 10- Saglik personelinin ana çocuk sagligi ve aile planlamasi dahil üreme sagligi kapsamindaki hizmetiçi egitimlerinin planlanmasi ve yürütülmesi için fizik yapisi, personel kaynaklari ve günlük hizmet yükü yeterli olan merkezler, ilin ihtiyaci çerçevesinde "Egitim Merkezi" olarak faaliyet göste- rirler. Egitim Merkezleri, bu faaliyetleri tam olarak göstermeye yetecek sekilde Ek-2 Sayili Cetvelde gösterilen personel, tibbi malzeme ve görsel ve isitsel egitim malzemesi ile donatilir.

ÜÇÜNCÜ BÖLÜM
Hizmet Ilkeleri ve Hizmet Türleri

Ilkeler
Madde 11- Merkezde verilen bütün hizmetler; hedef gruplarin ihtiyaç, istek ve deger yargilari temel alinarak en üst düzeyde toplum katilimi saglanarak, en az zaman kaybi, en yüksek tibbi ve teknik yeterlilik ve ekip hizmeti anlayisi içinde, süreklilik tasiyacak biçimde, bilgilendirme, riza alma, mah- remiyete ve gizlilige saygi gibi tip etigi ilkeleri ile uygunluk içinde sunulur.

Mali Sorumluluk
Madde 12- Merkezlerde verilen hizmetler temel saglik hizmetlerinden olup, hizmetlerin verilmesi ücretsizdir. Ancak, özellik arzeden hizmetlerden Bakanligin belirleyecegi kurallar dogrultusunda gerektiginde ücret alinabilir.

Genel Olarak Hizmet Türleri
Madde 13- Merkezlerde verilecek hizmetler sunlardir:
A) Aile sagligi hizmetleri
a) Çocuk ve adölesan sagligi hizmetleri
b) Kadin ve erkek üreme sagligi hizmetleri (Aile planlamasi hizmetleri dahil)
B) Agiz ve dis sagligi hizmetleri
C) Poliklinik hizmetleri
D) Laboratuar hizmetleri
E) Egitim hizmetleri (Merkezin hizmet verdigi konularda)
a) Hizmetiçi egitim hizmetleri
b) Halk egitimi hizmetleri
c) Mezuniyet öncesi uygulamali egitim hizmetleri
F) Erken teshis hizmetleri
G) Danismanlik hizmetleri
H) Kayit bildirim ve degerlendirme hizmetleri.

Çocuk ve Adölesan Sagligi Hizmetleri
Madde 14- Merkezlerde çocuk ve adölesan sagligi ile ilgili olarak verilecek hizmetler sunlardir:
a) Merkeze getirilen/basvuran bebek ve 18 yasindan küçük çocuklara Bakanligin belirledigi stan- dartlara göre hizmet vermek,
b) Bagisiklama ve büyüme-gelismenin izlenmesi hizmetlerini, saglik ocaklari ile isbirligi ve koor- dinasyon içinde vermek,
c) Merkezlere getirilen bebek ve çocuklarin ayaktan tedavi ve bakim hizmetlerini yürütmek,
d) Çocuk sagligi ve hastaliklari konularinda, çocuklara ve ailelerine yönelik olarak bilgi egitim ve danismanlik hizmeti vermek,
e) Cografya ve mevsim sartlari gibi etkenlere bagli olarak ortaya çikan ve bebek ve çocuk sagligina tehdit olusturan hastaliklara karsi, Saglik Müdürlügünün ilgili birimleri ile hazirlanmis olan programlari uygulamak,
f) Okul, kres, çocuk bakimevi, islahevi gibi kurumlari, ilgili kisi kurum ve kuruluslar ile isbirligi yapa- rak ziyaret etmek; bu yerlerde saglik açisindan risk faktörlerini tesbit etmek ve tanimlamak ve ihtiyaç duyulan tedbirlerin alinmasi için gerek duyulan isbirligi ortamini saglamak,
g) Çocuk sagligi konusunda, çocuk ruh sagligi, agiz ve dis sagligi, çocuk ihmali, hirpalanmasi ve istismari gibi özel yaklasim gerektiren durumlarla ilgili olarak, ilgili kuruluslarla isbirligi yapmak,
h) Çocuk sagligina yönelik hizmet sunan diger birinci ve ikinci basamak saglik hizmetlerini veren kuruluslar ve özellikle saglik ocaklari ile hizmet sunumunda koordinasyon saglayarak isbirligi yap- mak,
i) Diger birinci basamak saglik hizmetlerini veren kuruluslarin sevkettigi çocuklara hizmet vermek, muayene etmek ve çocuk sagligi konusunda danismanlik hizmeti vermek,
j) Saglik personeline egitim hizmetleri vermek,
k) Çocuk sagligi konusunda verilen diger görevleri yapmak.

Kadin Sagligi Hizmetleri
Madde 15- Merkezlerde kadin sagligi hizmetleri olarak verilecek hizmetler sunlardir:
a) Merkeze basvuran kadinlara, gebelere ve lohusalara Bakanligin belirledigi standardlara uygun hizmet vermek,
b) Riskli gebelikleri tespit etmek, bu konuda Bakanlikça belirlenen tedbirleri almak; bilgi, egitim
ve danismanlik hizmeti vermek,
c) Kadin ve ana sagligi gibi konular hakkinda bilgi, egitim ve danismanlik hizmetleri vermek,
d) Dogum sonrasi ve düsük sonrasi aile planlamasi hizmetlerini tanitmak ve uygulamak,
e) Cinsel yolla bulasan hastaliklar ve meme kanseri, serviks kanseri gibi konularda erken teshis için taramalar yapmak,
f) Merkezdeki poliklinik birimlerinde 15 yas üzerindeki kadinlara üreme sagligi ile ilgili ayaktan teshis ve tedavi hizmetleri vermek,
g) Gebelere bagisiklama hizmeti vermek,
h) Saglik personeline hizmetiçi egitim hizmetlerini vermek,
i) Kadin ve özellikle ana sagliginin gelistirilmesine yönelik olarak, sorumluluk bölgesinin ihtiyaçlari ve sartlarina göre Saglik Müdürlügünün ilgili birimleri ile hazirlanmis olan programlari uygulamak,
j) Kadin sagligina yönelik hizmet sunan diger birinci ve ikinci basamak saglik hizmetlerini veren kuruluslar ile isbirligi yaparak hizmetlerin sunumunda koordinasyon saglamak,
k) Diger birinci basamak saglik hizmeti veren kuruluslarin sevkettigi kadinlara hizmet vermek,
l) Kadin sagligi konusunda verilen diger görevleri yapmak.

Aile Planlamasi Hizmetleri
Madde 16- Merkezlerde aile planlamasi ile ilgili olarak verilecek hizmetler sunlardir:
a) Basvuranlara (kadin-erkek) aile planlamasi yöntemleri hakkinda danismanlik hizmeti vermek,
b) Bakanlikca kabul edilmis bütün aile planlamasi yöntemlerine iliskin hizmet vermek,
c) Kadin hastaliklari ve dogum uzmani mevcut olmak sarti ile Merkezlerde 8 haftaya kadar olan gebelik sonlandirma hizmetlerini MR yöntemi ile vermek,
d) Basvuranlari (kadin-erkek), Merkezde uygulanamayan aile planlamasi yöntemleri için ikinci basamak saglik kurulusuna sevk etmek.

Poliklinik ve Laboratuar Hizmetleri
Madde 17- Hizmetlerin verilecegi bölümlerin, laboratuarin, personelin ve diger sartlarin yeterliligine ve hizmet sunulan nüfusun ihtiyaçlarina göre laboratuvar hizmetleri düzenlenir.
Uzman hekim tarafindan görülmek üzere saglik ocaklarindan sevk edilen vakalara öncelik taninir.
Istatistik degerlendirmelerine esas olmak üzere, merkezde verilen bütün laboratuar hizmetleri, Bakanlikca belirlenen dogrultuda ve uygun biçimde kaydedilir.

Egitim Hizmetleri
Madde 18- Merkezlerde egitim hizmetleri olarak verilecek hizmetler sunlardir:
a) Kadin sagligi, ana sagligi, çocuk sagligi ve aile planlamasi dahil üreme sagligi konularinda personelin hizmet içi egitimine, halk egitimine ve mezuniyet öncesi egitimlere destek ve danismanlik hizmetleri vermek,
b) Ilden ve gerektiginde il disindan, hekim ve hekim disi saglik personeline bilgi ve beceri kazandiran kurslar düzenlemek; ayrica, ilgili hizmetleri veren tüm saglik personeline kadin, ana ve çocuk sagligi ve aile planlamasi konularinda adaptasyon egitimi vermek, (egitim merkezi olanlar
için),
c) Mahallin kitle iletisim araçlarindan da faydalanmak ve egitim çalismalarini organize etmek suretiyle sistemli bir sekilde halk egitimi yapmak,

DÖRDÜNCÜ BÖLÜM
Merkezde Çalisan Saglik Personelinin Görev, Yetki ve Sorumluluklari

Bastabip ve Görevleri
Madde 19- Liyakat ve kidem dikkate alinarak Merkezde görevli uzman tabiplerden biri, yoksa aile planlamasi uygulama kursu görmüs tabiplerden birisi Valiligin teklifi, Genel Müdürlügün uygun görüsü ile Bakanlik tarafindan Bastabip görevini yürütmek üzere atanir.
Bastabib'in görevleri sunlardir:
a) Merkezin tibbi, idari ve egitim hizmetlerinin en üst düzeyde yürütülmesini saglamak; bu konuda saglik yönetimi ilkelerine uygun olarak bu hizmetleri planlamak, uygulamak, izlemek ve denetlemek,
b) Yatakli veya yataksiz saglik, egitim ve destek hizmeti veren kurum ve kuruluslarla isbirligi ve özellikle Saglik Müdürlügü AÇSAP Sube Müdürü, saglik grup baskanliklari ve saglik ocaklari ile yakin isbirligi ve koordinasyon içinde; sunulan hizmetlerin niteliginin ve kullaniminin artmasini ve hizmet
sunumunda gereksiz tekrarlarin önlenmesini saglamak,
c) Düzenli araliklarla, merkezin fiziki yapi, teknik imkanlar, insangücü ve hizmet politikalari açisindan güçlü ve zayif noktalarini ve hizmeti gelistiren veya engelleyen unsurlari tesbit etmek üzere çalismalar yapmak, bunun için, personelin görüs ve önerilerini almak üzere periyodik toplantilar düzen- lemek, gerektiginde arastirmalar planlamak ve yürütmek, bu çalismalarin sonuçlarini, Il Saglik Müdürlügüne bildirmek,
d) Basvuranlara en yararli olacak sekilde hizmet sunulmasini saglamak,
e) Personelin, görev ve sorumluluklari dogrultusunda ve çalisma saatleri çerçevesinde hizmet vermelerini saglamak ve aralarinda gerekli isbölümünü gerçeklestirmek,
f) Hizmetlerin yürütülmesi için gerekli malzeme, araç ve gereç ihtiyacinin belirlenmesini, talep edilmesini ve zamaninda temin edilmesini saglamak,
g) Hizmetle ilgili kayitlarin düzenli tutulmasini, zamaninda degerlendirilmesini ve Il Saglik Müdürlü- güne ulastirilmasini saglamak,
h) Yil sonunda yillik faaliyet raporu ile bir sonraki yilin çalisma programinin hazirlanmasini saglamak, Merkezde yapilan çalismalari ve saglik göstergelerini ay ve yillar itibariyle tablo ve grafiklerle izlemek,
i) Egitim Merkezi durumunda olan Merkezlerin, fiziki yapi, teknik donanim ve insangücü özellikleri bakimindan yeterliginin süreklilik tasimasi için gerekli tedbirleri almak ve kurs programlarinin Bakanlikca belirtilen standartlar dogrultusunda sürdürülmesini saglamak.

Kadin Hastaliklari ve Dogum Uzmaninin Görevleri
Madde 20- Kadin hastaliklari ve dogum uzmaninin görevleri sunlardir:
a) Merkez'in imkanlari ve mevzuat çerçevesinde, bastabibin yapacagi isbölümüne tabi olarak, uz- manlik dalinin gerektirdigi bütün koruyucu ve tedavi edici hizmetleri bilimsel, teknik ve etik esaslara göre vermek,
b) 8 haftaya kadar olan gebelik sonlandirma hizmetlerini (MR yöntemi ile) vermek,
c) Birinci basamak saglik hizmetlerini veren kuruluslardan sevkli olarak gelen hastalari degerlen- direrek, teshis koymak, tedavilerini planlamak ve sonuçlari konusunda geldigi birime geri bildirimde bulunmak,
d) Uzmanlik alani ile ilgili olarak danismanlik yapmak, saglik personeli ve halk egitimi ile ilgili bütün egitim etkinliklerinde görev almak,
e) Merkez'in imkanlari çerçevesinde, kadin sagligi unsurlarinin tamamini kapsayacak biçimde, adölesan ve menapoz gibi özel risk gruplarina yönelik koruyucu ve tedavi edici hizmetleri planlamak ve uygulamak,
f) Merkez'in kadin sagligi ve aile planlamasi hizmetleri ile ilgili ihtiyaçlarini belirlemek ve giderilmesi için bastabibe tekliflerde bulunmak, mevcut malzemenin etkili ve verimli kullanilmasi ve korunmasi için gerekli tedbirleri almak,
g) Kadin sagligi ve aile planlamasi hizmetleri ile ilgili kayitlarin tutulmasini saglamak ve periodik degerlendirmesini yaparak sonuçlarini bastabibe iletmek,
h) Kadin sagligi ve aile planlamasi hizmetlerinin gelistirilmesi ile ilgili olarak Merkeze ve il'e ait veri- lere dayanarak degerlendirmelerde bulunmak, plan, program ve projeler üretmek ve bunlari uygulamak için Il Saglik Müdürlügüne sunulmak üzere Bastabibe iletmek,
i) Bastabibin verecegi benzer görevleri yapmak.

Çocuk Sagligi ve Hastaliklari Uzmaninin Görevleri
Madde 21- Çocuk sagligi ve hastaliklari uzmaninin görevleri sunlardir:
a) Merkez'in imkanlari ve mevzuat çerçevesinde, bastabibin yapacagi isbölümüne tabi olarak, uzmanlik dalinin gerektirdigi bütün koruyucu ve tedavi edici hizmetleri bilimsel, teknik ve etik esaslara göre vermek,
b) Birinci basamak saglik hizmetleri veren kuruluslardan sevkli olarak gelen hastalari degerlendirerek, teshis koymak, tedavilerini planlamak ve sonuçlar konusunda geldigi birime geri bildirimde bulunmak,
c) Uzmanlik alani ile ilgili olarak danismanlik yapmak, saglik personeli ve halk egitimi ile ilgili tüm egitim etkinliklerinde görev almak,
d) Merkez'in imkanlari çerçevesinde, çocuk sagligi unsurlarinin bütününü kapsayacak biçimde ve özel risk gruplarini içeren koruyucu ve tedavi edici hizmetleri planlamak ve uygulamak. Merkezlerdeki Psikolog ile isbirligi yaparak çocuk ruh sagligi konusunda danismanlik hizmeti vermek,
e) Merkez'in çocuk sagligi hizmetleri ile ilgili ihtiyaçlarini belirlemek, temin edilmek üzere bashekime tekliflerde bulunmak, mevcut malzemenin etkili ve verimli kullanilmasi ve korunmasi için gerekli önlemleri almak,
f) Çocuk sagligi hizmetleri ile ilgili kayitlarin tutulmasini saglayarak ve periodik degerlendirmesini yaparak sonuçlarini bastabibe iletmek,
g) Çocuk sagligi hizmetlerinin gelistirilmesi ile ilgili Merkeze ve il'e ait verilere dayanarak degerlendirmelerde bulunmak; plan, program ve projeler üretmek ve bunlarin uygulanmasi için Il Saglik Müdürlügüne sunmak üzere Bastabibe iletmek,
h) Okul, kres, çocuk bakimevi, islahevi gibi çocuklarin birarada bulundugu kurumlarda ve çocuk isçilerin yogun olarak çalistirildigi iskollarinda, saglik açisindan risk faktörlerinin saptanmasina ve tedbirlerin alinmasina yönelik olarak, bastabibin sorumlulugunda ilgili kuruluslarla isbirligi yapmak,

Halk Sagligi ve Aile Hekimligi Uzmaninin Görevleri
Madde 22- Halk sagligi ve aile hekimligi uzmaninin görevleri sunlardir:
a) Merkez'in imkanlari ve mevzuat çerçevesinde, bastabibin yapacagi isbölümüne tabi olarak uzmanlik dalinin gerektirdigi bütün koruyucu ve tedavi edici hizmetleri bilimsel, teknik ve etik esaslara göre vermek,
b) Diger hizmetlerden yararlanmak için basvuranlari degerlendirmek; gerekirse sevkini yapmak,
c) Birinci basamak saglik hizmetleri veren kuruluslardan sevkli olarak gelen hastalari degerlendirerek, teshis koymak, tedavilerini planlamak ve sonuçlar konusunda geldigi birime geri bildirimde bulmak,
d) AÇSAP konularinda danismanlik yapmak, saglik personeli ve halk egitimi ile ilgili tüm egitim faaliyetlerinde görev almak,
e) Merkez'in imkanlari çerçevesinde, ana çocuk sagligi ve aile planlamasi dahil üreme sagligi konularinin tamamini kapsayacak biçimde ve özel risk gruplarini içeren koruyucu ve tedavi edici hiz- metleri planlamak ve uygulamak,
f) Kadin Hastaliklari ve Dogum Uzmani bulunan merkezlerde egitim almis ve sertifikalandirilmis olmak sartiyla 8 haftaya kadar olan gebelik sonlandirma (MR yöntemi ile) hizmetlerini vermek,
g) Merkez'in ana çocuk sagligi ve aile planlamasi hizmetleri ile ilgili ihtiyaçlarini belirlemek, temin edilmek üzere bastabibe teklifte bulunmak; mevcut malzemenin etkili ve verimli kullanilmasi ve ko- runmasi için gerekli tedbirleri almak,
h) AÇSAP hizmetlerinin gelistirilmesi ile ilgili olarak Merkeze ve il'e ait verilere dayanarak degerlendirmelerde bulunmak; plan, program ve projeler üretmek ve bunlarin uygulanmasi için Il Saglik Müdürlügüne sunmak üzere Bastabibe iletmek,
i) Merkezdeki egitim faaliyetlerinin planlanmasi, uygulanmasi ve degerlendirilmesinde Il Saglik Müdürlügü ve diger kurumlarla koordineli çalismak,
j) Bastabibin verecegi benzer görevleri yapmak.

Pratisyen Tabip'in Görevleri
Madde 23- Pratisyen tabibin görevleri sunlardir:
a) Merkez'in imkanlari ve mevzuat çerçevesinde, bastabibin yapacagi isbölümüne tabi olarak bütün koruyucu ve tedavi edici hizmetlerde yer almak,
b) Merkezde sunulan danismanlik, halkin saglik egitimi ve diger egitim etkinliklerinin planlanmasi, yönlendirilmesi ve yürütülmesinde görev almak,
c) Yürüttügü hizmetlerle ilgili kayitlari tutmak,
d) Kadin hastaliklari ve dogum uzmani bulunan merkezlerde egitim almis ve sertifikalandirilmis olmak sartiyla 8 haftaya kadar olan gebelik sonlandirma (MR yöntemi ile) hizmetlerini vermek,
e) Okul, kres, çocuk bakimevi, islahevi gibi çocuklarin birarada bulundugu kurumlarda ve çocuk isçilerin yogun olarak çalistirildigi iskollarinda, saglik açisindan risk faktörlerinin saptanmasina ve tedbirlerin alinmasina yönelik olarak, bastabibin sorumlulugunda ilgili kuruluslarla isbirligi yapmak,
f) Merkez'de Bastabip tarafindan yapilan isbölümüne tabi olarak, çocuk sagligi, kadin, ana sagligi, aile planlamasi poliklinik hizmetlerinde uzman tabiplerle isbirligi içinde çalismak,
g) Kadin, ana ve çocuk sagligi ve aile planlamasi hizmetlerinin gelistirilmesi için plan program ve projeler üretilmesi, uygulanmasi ve degerlendirilmesinde uzmanlarla isbirligi yapmak,
h) Bastabibin verecegi benzer görevleri yapmak.

Dis Hekiminin Görevleri
Madde 24- Dis hekiminin görevleri sunlardir:
a) Dis poliklinigi, agiz ve dis sagligi hizmetlerine iliskin klinik ve idari isleri yürütmek,
b) Dogrudan agiz-dis poliklinigine veya Merkez'in diger hizmetlerinden yararlanmak için basvuran kisilere gerektiginde agiz ve dis sagligi konusunda hizmet vermek,
c) Merkezde sunulan danismanlik, halk sagligi egitimi ve diger egitim faaliyetlerinin planlanmasi ve yürütülmesinde görev almak,
d) Merkez'de bastabip tarafindan yapilan isbölümüne tabi olarak, kadin sagligi, ana-çocuk sagligi, aile planlamasi ve poliklinik hizmetlerinde görevli tabiplerle ve diger saglik personeli ile isbirligi içinde çalismak,
e) Özellikle çocuk ve gebelerin agiz ve dis sagligi konusundaki sorunlarinin giderilmesine yönelik ortak çalismalarda programlarin olusturulmasi ve yürütülmesinde görev almak,
f) Okul, kres, çocuk bakimevi, islahevi gibi çocuklarin birarada bulundugu kurumlarda ve çocuk isçilerin yogun olarak çalistirildigi iskollarinda, agiz ve dis sagligina yönelik olarak koruyucu ve tedavi edici çalismalar yapmak,
g) Agiz ve dis sagligi hizmetlerinin gelistirilmesi ile ilgili olarak merkeze ve il'e ait verilere dayanarak degerlendirmeler yapmak, plan, program ve projeler üretmek ve bunlarin uygulanmasi için Il Saglik Müdürlügüne sunulmak üzere bastabibe iletmek,
h) Merkez'in agiz ve dis sagligi hizmetleri ile ilgili ihtiyaçlarini belirlemek, temin edilmek üzere bashekime önerilerde bulunmak, mevcut malzemenin etkili ve verimli kullanilmasi ve korunmasi için gerekli önlemleri
almak,
i) Hizmetlerle ilgili kayit tutmak ve periyodik olarak degerlendirmek,

Psikologun Görevleri
Madde 25- Psikologun görevleri sunlardir:
a) Merkeze basvuran veya sevk edilen kisileri izlemek, danismanlik yapmak, hekim ve diger ilgili personel ile isbirligi içinde ve mevzuatin müsaade ettigi hak ve yetkiler çerçevesinde Merkezin ruh sagligi hizmetlerini yürütmek,
b) Mevzuatin müsaade ettigi hak ve yetkiler çerçevesinde, yürüttügü hizmetler ile ilgili olarak ailelere bilgi-egitim-iletisim ve danismanlik hizmetleri vermek,
c) Il genelinde birinci basamak saglik kuruluslarinda sunulan ruh sagligi hizmetlerinin gelistirilmesi ile ilgili degerlendirmeler yapmak; plan, program ve projeler üretmek ve bunlarin uygulanmasi ve ku- rum içi ve disi isbirligi imkanlarinin yaratilabilmesi için bastabibin sorumlulugunda Saglik Müdürlügü'ndeki ilgili sube ile isbirligi içinde çalismalar yapmak,
d) Merkez'in sahaya yönelik çalismalarinin planlanmasi, yönlendirilmesi ve yürütülmesinde görev almak,
e) Hizmetlerin verilmesinde saglik personeli ile isbirligi yapmak,
f) Görev alani ile ilgili olarak Merkezin danismanlik, halk sagligi egitimi ve diger egitimler ile ilgili faaliyetlerinde görev almak,
g) Yürüttügü hizmetler ile ilgili kayitlari tutmak, degerlendirmek,

Sosyal Çalismacinin Görevleri
Madde 26- Sosyal çalismacinin görevleri sunlardir:
a) Merkez'in imkanlari ve mevzuat çerçevesinde, bastabibin yapacagi isbölümüne tabi olarak, gö- rev alaninin gerektirdigi tüm hizmetleri vermek,
b) Hizmetlerin verilmesinde saglik personeli ile isbirligi yapmak,
c) Görev alani ile ilgili olarak, Merkezin danismanlik, halk sagligi egitimi ve diger egitim faaliyetlerinin planlanmasi ve yürütülmesinde görev almak,
d) Sürdürülen sosyal hizmet programlarina yönelik verileri toplamak, toplanan verileri degerlendirmek üzere saglik personeli ile isbirligi yapmak ve periyodik raporlar hazirlayarak Bastabibe sunmak,
e) Merkez'in sahaya yönelik çalismalarinin planlanmasi, yönlendirilmesi ve yürütülmesinde görev almak,
f) Sürdürdügü hizmetlerle ilgili kayitlar tutmak,
g) Il genelinde, birinci basamak saglik kuruluslarinda sunulan sosyal hizmetlerin gelistirilmesi ile ilgili degerlendirmelerde bulunmak; plan, program ve projeler üretmek ve bunlarin uygulanmasi için kurum içi ve disi isbirligi imkanlarinin yaratilabilmesi için bastabibin sorumlulugunda Saglik Müdürlügü'ndeki ilgili sube ile isbirligi içinde çalismalar yapmak,

Diyetisyenin Görevleri
Madde 27- Diyetisyenin görevleri sunlardir:
a) Merkez'in imkanlari ve mevzuat çerçevesinde, bastabibin yapacagi isbölümüne tabi olarak, görev alaninin gerektirdigi tüm hizmetleri vermek,
b) Il genelinde toplumun beslenme düzeyi ve beslenme sorunlari ile ilgili hizmetlerin gelistirilmesi için degerlendirmeler yapmak; plan program ve projeler üretmek ve bunlarin uygulanmasi ve kurum içi ve disi isbirligi imkanlarinin yaratilabilmesi için bastabibin sorumlulugunda Saglik Müdürlügü'ndeki ilgili sube ile isbirligi içinde çalismalar yapmak,
c) Görev alani ile ilgili olarak, Merkezin danismanlik, halk sagligi egitimi ve diger egitim faaliyetle- rinin planlanmasi ve yürütülmesinde görev almak,
d) Sürdürülen beslenme programlarina yönelik verileri toplamak, degerlendirmek üzere saglik personeli ile isbirligi yapmak ve periyodik raporlar hazirlayarak bastabibe sunmak,
e) Sundugu hizmetlerle ilgili kayit tutmak,
f) Merkez'in sahaya yönelik çalismalarinin planlanmasi, yönlendirilmesi ve yürütülmesinde görev almak,
g) Bastabibin verecegi benzer görevleri yapmak.

Çocuk Gelisimcisinin Görevleri
Madde 28- Çocuk gelisimcisinin görevleri sunlardir:
a) Merkez'in imkanlari ve mevzuat çerçevesinde, bastabibin yapacagi isbölümüne tabi olarak görev alaninin gerektirdigi tüm hizmetleri vermek,
b) Il genelinde, birinci basamak saglik kuruluslarinda sunulan çocuk gelisimi hizmetlerinin gelistirilmesi ile ilgili degerlendirmeler yapmak; plan, program ve projeler üretmek ve bunlarin uygulanmasi ve kurum içi ve disi isbirligi imkanlarinin yaratilabilmesi için bastabibin sorumlulugunda Saglik Müdürlügü'ndeki ilgili sube ile isbirligi içinde çalismalar yapmak,
c) Görev alani ile ilgili olarak, Merkezin danismanlik, halk sagligi egitimi ve diger egitim etkinliklerinin planlanmasi ve yürütülmesinde görev almak,
d) Sürdürülen çocuk gelisim programlarina yönelik verileri toplamak; toplanan verileri degerlendirmek üzere ilgili saglik personeli ile isbirligi yapmak ve periyodik raporlar hazirlayarak bastabibe sunmak,
e) Sundugu hizmetlerle ilgili kayit tutmak,
f) Merkez'in sahaya yönelik çalismalarinin planlanmasi, yönlendirilmesi ve yürütülmesinde görev almak,

Bashemsire ve Görevleri
Madde 29- Liyakat ve kidem gözönüne alinarak bastabibin talebi, Il Saglik Müdürünün teklifi ile Bakanlik tarafindan atanir.
Bashemsirenin görevleri sunlardir:
a) Merkezde görev yapan saglik memuru (laboratuvar teknisyeni), ebe, hemsire ve hizmetlilerin yaptigi hizmetlerden dolayi sorumlulugu altindaki personelin, bilimsel, teknik ve etik esaslara göre en üst düzeyde hizmet vermesini saglamak,
b) Sorumlusu oldugu personele iliskin isbölümü ve çalisma programini ilgili personel ile birlikte düzenli araliklarla hazirlamak ve bastabibin onayina sunmak; yürütülmesini izlemek ve denetlemek,
c) Merkez'de sunulan hizmetlerin düzenli ve uygun bir biçimde kaydedilmesi konusunda gerekli egitim, takip ve denetim sorumluluklarini yerine getirmek,
d) Merkez'de acil durumlarda kullanilmak üzere ilgili uzmanlarla beraber bir acil yardim dolabi hazirlamak bu dolapta bulunmasi gereken ilaç ve malzemelerin, saglikli ve güvenilir kosullarda, her zaman kullanima hazir biçimde korunmasini saglamak ve bu konuda gerektiginde ebe, hemsire ve saglik memurlari arasinda isbölümü yapmak,
e) Sorumlu oldugu personelin hizmetiçi egitim ihtiyaçlarinin saptanmasina yönelik çalismalar yapmak; bu amaçla, personelin de görüslerini alarak egitim programi hazirlamak ve bastabibin onayina sunmak, diger saglik personeli ile isbirligi yaparak bu programin düzenli uygulanmasini saglamak,
f) Merkez'in hizmetlerle ilgili ihtiyaçlarini belirlemek, temin edilmek üzere bastabibe öneride bulun- mak; mevcut malzemenin etkili ve verimli kullanilmasi ve korunmasi için gerekli önlemleri almak,

Tibbi Teknologun Görevleri
Madde 30- Tibbi teknologun görevleri sunlardir:
a) Merkez'in imkanlari ve mevzuat çerçevesinde, bastabibin yapacagi isbölümüne tabi olarak, görev dalinin gerektirdigi tüm hizmetleri vermek, egitim çalismalarinda aktif olarak görev almak,
b) Görev alani ile ilgili hizmetlerin gelistirilmesi için plan program ve projeler üretilmesi, uygulanmasi ve degerlendirilmesinde diger personelle isbirligi yapmak,
c) Görev alani ile ilgili olarak, Merkezin danismanlik, halk sagligi egitimi ve diger egitim faaliyetlerinin planlanmasi, yönlendirmesi ve yürütülmesinde görev almak,
d) Egitimlerde kullanilacak egitim araçlari ile materyallerini, diger saglik personeli ile isbirligi yaparak hazirlamak, bu malzemelerin her zaman kullanima hazir bulunmasini saglamak ve malzemelerle ilgili ihtiyaçlari belirleyerek bastabibe iletmek,
e) Merkezlerdeki kayitlarin tutulmasini, veri hazirlanmasini, degerlendirilmesini ve ilgili birimlere ulastirilmasini, veri hazirlama ve kontrol islemcisi ile isbirligi yaparak koordine etmek.
f) Sürdürülen egitim programlarina yönelik verileri toplamak, degerlendirmek ve periyodik olarak bastabibe sunmak,
g) Sürdürülen egitimlerle ilgili kurs belgelerini düzenleyerek kayitlarini tutmak,

Saglik Memuru (Laboratuar Teknisyeni)'nun Görevleri
Madde 31- Saglik memurunun (laboratuar teknisyeni), görevleri sunlardir:
a) Merkez'in imkanlari ve mevzuat çerçevesinde, bastabib ve/veya bashemsirenin yapacagi isbölümüne tabi olarak, meslek dalinin gerektirdigi tüm hizmetleri vermek,
b) Laboratuarin hizmetlerini, acil durumlara öncelik taniyarak, en dogru ve hassas biçimde ve en kisa sürede tamamlamak; korunmasi gereken materyali usulüne uygun biçimde korumak,
c) Laboratuarda kullanilan tüm malzemelerin temizlenmesi, yikanmasi, dezenfeksiyonu ve sterilizasyonu islemlerini yapmak,
d) Kullanilan malzeme ve araç-gerecin sürekli olarak kontrolünü yapmak, isler halde tutmak; malzeme ve araç gereç konusunda ihtiyaçlari zamaninda belirleyerek bashemsireye bildirmek. Labora- tuarda mevcut ilaç, malzeme ya da araç-gereci, uygun bir biçimde kullanmak, korumak ve kullanima hazir bulundurmak,
e) Laboratuarin her zaman temiz ve düzenli olmasini saglamak,
f) Laboratuarda verilen hizmetlere yönelik kayitlari tutmak, degerlendirmek ve elde ettigi verileri bashemsire ve bastabibe sunmak üzere düzenli raporlar hazirlamak, bu konuda ilgili tüm saglik personeli ile isbirligi yapmak,
g) Merkez'in sahaya yönelik çalismalarinin yürütülmesinde görev almak,
h) Merkez'de düzenlenen egitim etkinliklerinde görev almak,

Hemsire ve Ebelerin Görevleri
Madde 32- Hemsire ve ebelerin görevleri sunlardir:
a) Merkez'in imkanlari ve mevzuat çerçevesinde, bastabib ve/veya bashemsirenin yapacagi isbölümüne tabi olarak, meslek dalinin gerektirdigi tüm hizmetleri vermek,
b) Görevlendirildikleri birime bagli olarak, hizmetten yararlanmak üzere basvuran kisilere gerek duyduklari moral destegi vermek; talep ettikleri hizmet konusunda dogru bir biçimde yönlenmelerini saglamak; bu amaçla merkezi tanitmak,
c) Merkezde sunulan danismanlik, halk sagligi egitimi ve diger egitim etkinliklerinin planlanmasi ve yürütülmesinde görev almak,
d) Konu ile ilgili egitimi almis ve sertifikalandirilmis ise etkili aile planlamasi yöntemlerini (RIA dahil) uygulamak,
e) Merkez'in sahaya yönelik çalismalarinin yürütülmesinde görev almak,
f) Verdigi hizmetlere iliskin kayitlari tutmak, degerlendirmek ve bashemsireye sunmak üzere düzenli raporlar hazirlamak,
g) Çalistigi bölümün her zaman temiz ve düzenli olmasini saglamak,
h) Görevlendirildigi hizmetler sirasinda kullanilan tüm malzemelerin temizlenmesi, yikanmasi, dezenfeksiyonu ve sterilizasyonu islemlerini yapmak (veya yaptirmak),
i) Kullanilan malzeme araç-gerecin sürekli kontrolünü yapmak, isler halde tutmak, malzeme ve araç gereç konusunda beliren ihtiyaçlari zamaninda saptayarak bashemsireye bildirmek. Kendisine tes- lim edilen tibbi malzeme, araç-gereci uygun biçimde kullanmak, korumak ve istendiginde hazir bu- lundurmak,

BESINCI BÖLÜM
Idari Hizmetler ve Personel

Sef ve Görevleri
Madde 33- Sef, merkez binasinin iyi korunmasi, düzeni ve temizligi gibi genel idari islerden sorumlu olup, asagidaki görevleri yapar:
a) Malzeme ve ayniyat sayim komisyonunun tabii üyesi olarak görev yapmak,
b) Bastabibin belirleyecegi personelin mesaiye devam çizelgelerini düzenlemek, izlemek, bastabibe bildirmek ve gerektiginde tasdik etmek,
c) Idari memurlarin izin isteklerinde izinlerini düzenleyerek bastabibe bildirmek ve sonuçlari izlemek,
d) Bashemsire ile isbirligi içinde hizmetlilerin temizligini, kilik ve kiyafetlerini izlemek, görev taksimi yapmak,
e) Merkezde tek bir memur olarak çalistiginda merkezin diger memurlarina ait bütün isleri yapmak, gerektiginde satin alma ve mutemetlik görevlerini de yürütmek,
f) Merkez ile ilgili olan ayniyat, ambar, evrak, yazisma, istatistik egitim ve diger yardimci personel hizmetlerinin aksatilmadan koordineli bir sekilde yürütülmesini saglamak,

Ayniyat Saymani ve Görevleri
Madde 34- Ayniyat saymani, Merkezin hesaplarini sorumlu oldugu mercilere vermekle beraber, bastabibin emir ve yönetimi altinda bulunur. Bastabibe karsi sorumlu olarak çalisir.
Merkezin ayniyat isleri, kadrolu ayniyat saymani yoksa Bastabip tarafindan görevlendirilecek bir memur tarafindan yürütülür.
Ayniyat saymaninin görevleri sunlardir:
a) Merkezin ayniyat islerini, Ayniyat Talimatnamesi hükümlerine uygun olarak yürütmek,
b) Merkezin demirbas esyasi ile tüketilen ve kullanilmayan araç ve gereçlerin hesaplarini tutmak,
c) Kendisine teslim edilen demirbaslari kaydederek takip etmek, esyalari Ayniyat Talimatnamesine göre kayit etmekle beraber, ayrica malzeme listesi düzenleyerek malzemelerin bulunduklari yer- lere asmak,
d) Satin alinacak veya satilacak esya ve malzemenin alim-satim (idari ve teknik) sartnamelerini ve sözlesme esaslarini ilgili kanun ve yönetmeliklere göre hazirlamak,
e) Ayniyat ile ilgili olan demirbas esyaya, kullanilmaya ve tüketilmeye yarayan esyalara ait yevmiye ve imalat defterlerini tutmak, bunlardan baska, kayit, düsüm, sayim, birlestirme ve teslim tutanaklarini hazirlamak ve saklamak,
f) Kasitli veya kasitsiz fiiller sebebiyle zarar gören veya kaybolan esyalar hakkinda yil sonunu beklemeksizin gereken islemleri gününde yapmak,
g) Ayniyat islemlerini her yil sonunda ve gerekli çizelgeleri süresinde Bakanliga göndermek ve Sayistay Kanunu'nun 39 ve 40 inci maddeleri hükümlerine uygun sekilde mal yönetim dönemi hesabi vermek,

Memur ve Görevleri
Madde 36- Memur, bütün resmi yazilarin desimal dosya sistemine göre dosyalanmasindan, saklanmasindan ve gerekenlerin ilgililere bildirilmesinden; ayrica, kendisine teslim edilen gizli ve kisilere ait yazilarin saklanmasindan ve gizli kalmasindan sorumlu olarak çalisir.
Memurun görevleri sunlardir:
a) Gelen ve giden yazilara ait defter ve dosyalari tutmak, bu yazilarin asil ve suretlerini saklamak,
b) Cevap verilmesi gerekenlerin cevaplarini süresinde hazirlamak ve buna iliskin bütün islemleri sonuçlandirmak,
c) Giden evraka ait her türlü posta islemlerini yapmak ve resmi pul hesaplarini tutmak,
d) Çogaltma (fotokopi, teksir vb.) makinelerinin günlük ve haftalik temizligini yapmak,
e) Bastabibin verecegi benzeri görevleri yapmak.

Daktilografin Görevleri
Madde 37- Daktilografin görevleri sunlardir:
a) Yönetici ve idare sefi tarafindan kendisine verilen her türlü yazi ve daktilo islerini yapmak,
b) Yazi ve çogaltma makinalarinin günlük ve haftalik bakim ve temizligini yapmak; korunmasini saglamak,
c) Merkezin çogaltma islemleri ile bastabip tarafindan kendilerine verilen benzeri görevleri yapmak.

Veri Hazirlama ve Kontrol Isletmeninin Görevleri
Madde 38- Veri hazirlama ve kontrol isletmeninin görevleri sunlardir:
a) Belirlenen belgelerin belirlenen biçimde alfabetik ve sayisal bilgisini kaydetmek,
b) Verilerden elde edilen bilginin dogru oldugunu denetlemek,
c) Kaynak belgelerdeki eksiklik ve hatalari takip ve tespit ederek düzeltilmek üzere kaynaga geri vermek,
d) Kaynak belgeleri sirasina koymak ve denetlemek,
e) Giristeki hatalari belirleyip isleme girmeden önce düzeltmek,
f) Merkezlerin hizmetlerinde kullanilan bilgileri bilgisayara kaydetmek,

.
Hizmetli ve Görevleri
Madde 41- Hizmetin mahremiyeti ve özelligine göre merkezin birimlerine kadin ve erkek hizmetliler tahsis edilir. Bu husus, personel tayininde yönetici tarafindan göz önünde bulundurulur. Hizmetliler, bastabibin yaptigi isbölümüne göre çalisirlar.
Hizmetlilerin görevleri sunlardir:
a) Merkezin ve merkezde kullanilan araç ve gereçlerin temizligini yapmak,
b) Gerektiginde kaloriferciye bakim ve onarim islemlerinde yardimci olmak,
c) Merkeze gelen malzemeleri tasimak ve ambara yerlestirmek, merkezden çikan malzemeleri tasimak,
d) Merkezin posta ve evrak dagitim isini merkez içinde ve disinda yürütmek,
e) Merkez bahçesinin temizlik, bakim ve diger hizmetlerini yapmak.

ALTINCI BÖLÜM
Çesitli Hükümler

Yazisma Usulü
Madde 42- Merkezin yazismalarinda;
a) Merkez personelince imzalanacak olan yazilar Bastabibe,
b) Bastabib tarafindan imzalanacak yazilar Il Saglik Müdürlügüne, ildeki diger birinci basamak saglik kuruluslarina (Saglik Ocaklari, AÇSAP Merkezleri, Verem Savas Dispanserlerine) ve Kaymakamliklara,
c) Bakanlik Merkez teskilati ile yapilacak yazismalar, hiyerarsik kademe atlanmadan Il Saglik Müdürlügüne
hitaben yazilir.

Çalisma Programi
Madde 43- AÇSAP hizmetleri ile ilgili çalisma programlari bastabibin denetiminde haftalik, aylik ve yillik olarak hazirlanir ve uygulanir.
Egitim merkezi olan merkezlerin egitim programlari, Il Saglik Müdürlügü ile isbirligi içinde ilin ihtiyaci gözönünde bulundurularak hazirlanir ve Genel Müdürlügün onayi alindiktan sonra uygulanir.

Mali Islemler
Madde 44- Merkezlerin ihtiyaci olan ödenekler Bakanlikça Il Saglik Müdürlükleri emrine gönderilir.
Gelen ödenekler, zamani geçirilmeden Merkez bastabibliklerine bildirilir.
Illerde ve Büyüksehir belediyesi hudutlari içinde kalan merkez ilçelerde, AÇSAP Merkezi bastabibi tahakkuk memuru, Il Saglik Müdürü ita amiri; ilçelerde ise AÇSAP Merkezi bastabibi tahakkuk memuru, Kaymakam ita amiridir. Il Saglik Müdürlerinin sorumlulugu sakli kalmak kaydiyla, tahakkuk me- murlugu görevinin merkez bastabiplerine de devri mümkündür.
Ödenek, ihtiyaçlar dikkate alinarak ilgili genelgelerde belirtilen usul ve esaslara göre üç aylik dönemler için talep edilir ve kullanilir. Ödenek talep edilirken malzemenin cinsi, miktari ve tahmini bedeli belirtilir.
Gönderilen ödeneklerle alinan tibbi ve diger demirbas malzemeler Ayniyat Talimatnamesi hükümlerine göre kayitlara alinir ve ödenek sarf cetvelleri düzenlenerek zamaninda Genel Müdürlüge gönderilir.

Çalismalarin Bildirilmesi ve Standart Form
Madde 45- Merkezler çalismalarini aylik raporlar halinde Il Saglik Müdürlügüne bildirirler. Bu bildirimlerde standart formlar kullanilir.

Alt 22-01-2007, 16:50   #2
Forumun Basketçisi

AyTeK54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

tşkler

Bu konuyu arkadaşlarınızla paylaşın

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Stil