Beşiktaş Forum  ( 1903 - 2013 ) Taraftarın Sesi


Geri git   Beşiktaş Forum ( 1903 - 2013 ) Taraftarın Sesi > Taraftar > Medya

Medya Bu Bölümde Televizyon Radio vb. Beşiktaş Hakkındakı Yayınlar Tartışılır.

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 09-09-2007, 12:23   #1
 
Adelaar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Arrow iste Sabah ve atv'nin Talipleri

İŞTE SABAH VE ATV'NİN TALİPLERİ
08.09.2007 13:12

Vatan'ın ekonomi müdürü Ercan İnan yazdı: Sabah ve atv’nin satışında TMSF’nin danışmanı olan Garanti Yatırım, değerleme çalışmasına katkı sağlaması için potansiyel gördüğü tüm kişi ve gruplara "İlgili misiniz?" diye sordu. İşte "Sabah ve atv ile ilgiliyim" diyenler ve aralarındaki ilginç benzerlik...
Garanti Yatırım, değerleme çalışmasına katkı sağlaması için potansiyel gördüğü tüm kişi ve gruplara “İlgili misiniz?” diye sordu
Sabah ve atv’nin satışında TMSF’nin danışmanı olan Garanti Yatırım, değerleme çalışmasına katkı sağlaması için potansiyel gördüğü tüm kişi ve gruplara “İlgili misiniz?” diye sordu. “Sabah ve atv ile ilgiliyim” cevabı verenler şunlar: Vahit Kiler, Cüneyd Zapsu, Cihan Kamer, Hasan Doğan, Remzi Gür, Albayrak Grubu, Akın İpek, İmam Altınbaş ve Saffet Ulusoy. Ortak noktaları ise hemen hepsinin AKP’ye ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a çok yakın isimler olması. Aralarında Başbakan’ın oğluna gemi satan da var, çocuklarına burs veren de.
Malum TMSF Sabah ve atv için satış takvimini belirledi. 15 Ekim’e kadar ön yeterlilik alması gereken firmalar, 6 Kasım’da da son tekliflerini sunacak. İhale 7 Kasım tarihinde, Uzanlar’dan TMSF’ye geçen Ahmet Afif Paşa Yalısı’nda gerçekleştirilecek.
TMSF ihale takvimi, ihale şartnamesi gibi teknik konuları şekillendirirken, satışa danışmanlık yapan Garanti Yatırım da bir başka koldan muhtemel alıcıların nabzını yokladı, olası taliplilerin bir listesini oluşturmaya çalıştı.
Yöntem kısaca şöyle:
Garanti Yatırım, böyle bir satışla ilgilenebilecek muhtemel alıcıları listeliyor. Listedeki potansiyel alıcılara bir mektup gidiyor.
“Bu satışla ilgili misiniz?” diye soruluyor.
Hemen belirtelim soruya verilecek evet ya da hayır cevabının herhangi bir bağlayıcılığı yok. Mektuba yanıt vermezseniz, bu sizin ihale ile ilgilenmediğiniz ya da ihaleye giremeyeceğiniz anlamına da gelmiyor. Buna danışman Garanti Yatırım’ın ’İhale şartnamesinde ortaya çıkan muhammen bedelin oluşturulmasına yardımcı olacak en önemli çalışması’ da diyebiliriz.
Muhammen bedel demişken, araya girip önemli bir rakamı belirtmekte fayda var. Bilindiği üzere Sabah ve atv için muhammen bedel 1.1 milyar dolar olarak belirlendi.
Garanti Yatırım’ın yaptığı değerleme çalışmasından da, Sabah ve atv’nin değeri için 958 milyon dolar gibi bir rakamın çıktığını biliyorum.
Neyse biz Garanti Yatırım’a gelen cevaplara geri dönelim.
Zira “Sabah ve atv ihalesi ile ilgili misiniz” sorusuna ’Evet’ cevabı verenlerin listesi hakikaten çok ilginç.
Hepsi de AKP’ye yakın
Garanti Yatırım’a “Evet ilgiliyim” diyen isimlerden biri Kiler Grubu. Vahit Kiler’in liderliğinde, Kiler marketlerinin sahibi olan aile, geçtiğimiz aylarda holdingleşme yolunda önemli adımlar attı. Son yıllara kadar kendi halinde bir tüccar iken AKP iktidarına denk gelen yıllarda marketler zinciri hızla büyüdü. İnşaat sektörüne girdi. İstanbul Levent’te en yüksek gökdelen unvanını alacak Sapphire’i inşa ediyor.

Ankete “Evet. İlgiliyim” diyenlerden bir diğer ilginç isim Cihan Kamer. Kamer, Başbakan’ın altınlarını bozdurduğu işadamı olarak ünlendi. Ailesi, Atasay markası ile 3 kuşaktır kuyumculuk sektöründe. Son yıllarda Dubaili Emaar ile ortak inşaat işine girdi. ABD’lilerle de hava taksi filosu kurmaya hazırlanıyor.
Cüneyd Zapsu: Erdoğan’ı TÜSİAD ve İstanbul iş çevreleri ile tanıştıran kişi. Erdoğan’ın ABD’deki temaslarında da uzun süre Zapsu köprü oldu. BİM marketlerinin sahibiydi, hisselerini yabancılara sattı. Fındıkta spekülasyon iddiası varsa bilin ki Cüneyd Zapsu ismi de o spekülasyonun göbeğindedir.
Remzi Gür: İş dünyasında Erdoğan’a belki de en yakın isim. Erdoğan’ın çocuklarına verdiği burs ile gündeme gelmişti. Ramsey markasına ilave olarak geçen yıl KİP markasını satın aldı. Remzi Gür, Başbakan’a ailesiyle birlikte Ekinlik Adası’ndaki yazlığında ağırlayacak kadar yakın.
Hasan Doğan: Remzi Gür’ün kayınbiraderi. Başbakan’ın oğlu Burak’a sattığı kuru yük gemisi ile gündeme geldi. Star Gazetesi’ne ortak olup medyaya adım atanlar arasında.

Akın İpek: AKP döneminde en hızlı büyüyen işadamlarından bir diğeri. 2000 yılına kadar Ankara’da kendi halinde bir matbaacıydı. Son dönemde altın madeni sahibi bile oldu. Bugün Gazetesi’ni alarak medya sektörüne girdi. Medyada tam aradığını bulamadığını ancak sektörden çıkmayacağını hatta yeni fırsatları değerlendireceğini özel röportajlarında sürekli vurguluyordu.
Albayrak Grubu: Medyanın yabancısı değiller. Yeni Şafak’ın sahibi aile 1980’li yıllardan bu yana da özellikle belediye müteahhitliği yapıyor. Gerçek anlamda büyümeleri Erdoğan’ın Belediye Başkanlığı dönemine denk geliyor.
İmam Altınbaş: Ankete “Evet ilgiliyim” diyen işadamları arasında, Saffet Ulusoy ile birlikte sürpriz sayılabilecek isimlerden biri...
Gaziantep kökenli. Mücevher işindeyken, akaryakıt sektöründe önemli bir güç haline geldi. Alpet markalı istasyonları hızla yayılıyor. Hedefi akaryakıt dağıtım alanında 5 büyükten biri olmak. Ukrayna ve KKTC’de bankacılık yapıyor. Son olarak Göztepe Spor Kulübü için açılan ihalede en yüksek teklifi verdi.
Saffet Ulusoy: 77 yaşındaki Ulusoy, Karadeniz kökenli işadamlarının tartışmasız duayeni, ağabeyi. UND’nin hissedarı ve uluslararası taşımacılık alanında sektörün en büyüklerinden biri.
Bir de Garanti Yatırım’ın anketine evet ya da hayır cevabı vermeyen ancak her fırsatta Sabah-atv satış süreci ile ilgili olduğunu belli eden
Ethem Sancak var. Hatta Ethem Sancak, Ankara Esenboğa Havalimanı’nda karşılaştığı bir grup İstanbullu gazeteciye yakın geçmişte espri yapmış ve şaka yollu “Hazır olun, sizlerden bazılarını yakında Sabah’a transfer edebilirim” demişti.
Bu isimleri alt alta koyduğumuzda başlıktaki ilginç benzerliğin ne olduğu ortaya çıkıyor. Hepsi de AKP’ye yakınlığı ile tanınan, pek çoğu Başbakan’ın hemen yanıbaşında olan insanlar, sanki sözleşmiş gibi Sabah ve atv’ye talip olmaya hazırlanıyorlar. Niyetleniyorlar demek belki daha doğru. Çünkü TMSF’nin ihale şartnamesindeki ekonomik rasyo koşullarına uyum sağlamak o kadar da kolay değil.
Kritik soru: Alabilirler mi?
TMSF ihale şartnamesindeki özsermaye yeterlilik koşulu dikkati çekmişti. Önyeterlilik başvurusu sahibinin mali şartı karşılaması için, kendisi ya da nihai ana şirket veya şirketlerinin 2005 yılı ve sonrasına ait olması şartıyla en son yayınlanan ve bağımsız denetim şirketlerince denetlenmiş konsolide mali tablolarında toplam özkaynaklarının (azınlık hakları hariç olmak üzere), asgari 300 milyon ABD Doları tutarında olması gerekiyor. Şayet çok ortakla girerlerse iki ana şirketin özkaynak toplamına bakılacak. Bu şartı düşününce yukarıda isimlerini saydığım ve Garanti Yatırım’a “Evet Sabah atv satış süreci ile ilgiliyim. Talibim” diyenlerin hemen hepsinin koşulu tek başlarına yerine getiremediklerini belirtmekte fayda var.
Şüphesiz ihale sürecinde ortaya çok daha değişik sürpriz alıcılar çıkacak. Özel yatırım fonlarının bu satış sürecini çok yakından takip ettiği biliniyor. Bu isimlerin çok daha büyüklerinin, çok daha ciddilerinin 15 Ekim’e kadar ortaya çıkacağından da kimsenin şüphesi yok.
Rekabet Kurulu: Sabah-atv ayrı ayrı satılmalı
Rekabet Kurulu, atv ve Sabah’ın satışında, Doğan Grubu’nun satışa ilişkin ’ihalenin tümüne’, Çukurova Grubu’nun ise ihalenin ’atv’nin satışına’ ilişkin bölümüne katılmasında sakınca görürken, Doğan Grubu ve Çukurova şirketlerinde ortaklığı bulunan ’diğer teşebbüslerin’ ihaleye girmesinde ise sakınca görmedi. Ancak bu teşebbüslerin ihaleyi kazanmaları durumunda, varlıkları devralabilmeleri için söz konusu gruplarla ortaklığa son vermeleri gerekiyor.
Rekabet Kurulu Başkan vekili Tuncay Songör, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından satışa çıkarılan atv-Sabah ihalesine ilişkin, Kurul’un ön görüşünü açıkladı. Söz konusu sınırlamalar, Doğan Grubu ve Çukurova Grubunun doğrudan veya dolaylı olarak kontrol ettiği veya ortak olduğu şirkette bile, bunların içinde bulunacağı konsorsiyumlar için de geçerli olacak.
Rekabet Kurulu muhtemel alıcının durumunu ihale sonrası 4054 sayılı kanunun 7. maddesi çerçevesinde ayrıca değerlendireceğini, ihale sonrasındaki izin aşamasında devralma işlemine ilişkin koşul ve yükümlülük getirme hakkını saklı tuttuğuna da dikkat çekti.
Rekabet Kurulu Başkan Vekili Songör, daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin, “Rekabet Kurulu’nun ön görüşüne göre, Çukurova Grubu bir bölüme teklife verebiliyor iken, bir tarafa teklif veremiyor, ancak ihale bir bütün olarak yapılacak” diyerek, bunun ihalenin mevcut yapısına aykırı olduğunu hatırlatması üzerine Songör, “Bizim dediğimiz o kadar net ve açık ki, herhalde ilgili otoritenin bunu dikkate alması lazım” dedi.
“O zaman sizin beklentiniz ihale biçiminin değişeceği yönünde” denmesi üzerine Songör, şöyle dedi:
Eğer bizim görüşümüzden o anlam çıkıyorsa, değiştirilmesi gerekir ama bizim öyle bir şartımız, ifademiz yok. Şimdi yöntemini zaten TMSF belirleyecek. ERCAN İNAN / VATAN www.vatan.com.tr
Adelaar Ofline   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bu konuyu arkadaşlarınızla paylaşın


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık
Türkiye`de Saat: 15:49 .

Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2008, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.3.2

Sitemiz CSS Standartlarına uygundur. Sitemiz XHTML Standartlarına uygundur

Oracle DBA | Kadife | Oracle Danışmanlık1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580