Beşiktaş Forum  ( 1903 - 2013 ) Taraftarın Sesi

Beşiktaş Forum ( 1903 - 2013 ) Taraftarın Sesi (http://besiktasforum.net/forum/)
-   Sportif (http://besiktasforum.net/forum/sportif/)
-   -   Eric Cantona (http://besiktasforum.net/forum/sportif/108460-eric-cantona/)

Mehmet 30-01-2010 14:09

Eric Cantona
 
http://i.a.cnn.net/si/2006/writers/t...ntona_0731.jpg
http://cinemazy.com/blog/wp-content/...a_1389972c.jpg
http://img.footballove.com/2009/06/1..._albumes_1.jpg
İNGİLİZLERİN FRANSIZ SEVGİLİSİ : “ERIC CANTONA”

“İngilizler ve özellikle de Manchester United’lı taraftarlar 1966 yılının İngiliz Futbolu için mükemmel bir yıl olduğunu düşünürler. Bunun en büyük nedeni şüphesiz Cantona’nın dünyaya gelmesidir. Sene 1996’ya geldiğinde İngilizler yine hem fikir olurlar. Çok sevdikleri Cantona, Federasyon’dan aldığı 9 aylık cezasını tamamlayıp aynı sene içinde en iyi oyuncu ödülünü alarak adeta yeniden doğar.

Kim derdi ki bir Fransızın kazandığı başarılar İngilizleri çok yakından ilgilendirecek? Ve kim bilebilirdi ki Premier Lig’in köklü takımlarından Manchester United’a tam 26 sene sonra şampiyonluk getiren futbolcu bir Fransız olacak?


Bu yazıda sadece futbol dünyasının değil genel anlamda da dünyaya gelmiş en büyük hayret ve tartışma ikonlarından biri olan Cantona’nın tamamen gerçek ama film gibi yaşanmış hayat hikayesini okuyacaksınız...”

MARSİLYALI CANTONA ...

Eric Cantona 24 Mayıs 1966’da Fransa’nın Marsilya kentinde dünyaya geldi.
Çocukluk yıllarından itibaren resimle uğraşmaya, heykeltıraşla ilgilenmeye başladı. Ama onun asıl dönüm noktası bu yazıya da konu olan ve tüm yeteneklerini birleştirme şansını yakaladığı futbol oldu.

Aşırı davranışları ve oyun tarzıyla dünyanın en göze çarpan oyuncularından biri olan Eric Cantona saha içinde bir çok oyuncuyu gölgede bırakan tavırları ve futbolu ile de uzun yıllar boyunca birçok kişinin ilgi odağı oldu. Kariyerine 1983 yılında Fransa’nın küçük takımlarından biri olan AJ Auxerre’de başlayan Fransız futbolcu Auxerre forması altında sadece 13 maça çıkıp 2 gol attı. Ünlü forvet oyuncusunun bu kadar verimsiz kalmasının en önemli nedeni 1984’te vatani (ulusal) görevini yerine getirmek amacıyla Fransız Ordusu’na katılmasıydı. Askerliği sona erdikten sonra 1985-1986 sezonunda başka bir Fransız takımı, Martigues’e transfer olduysada burada hiç oynamayıp sezon sonunda ilk takımına geri döndü. 1986-1988 yılları boyunca 68 maçta oynayıp 21 gol attı.

ULUSAL FORMAYI GİYİYOR


İlk defa 12 Ağustos 1987 senesinde Batı Almanya karşısında ulusal formayı giyen Cantona ilk maçında Fransa’nın tek golünü atan isim oldu. 1988’de gerçekleştirilen “21 Yaş Altı” Avrupa Futbol Şampiyonası’nda kendini daha fazla gösterme fırsatı yakalayan Fransız yıldız buradaki başarılı performansıyla takımını şampiyon yapmayı başardı. Bu aslında Cantona’nın ilk önemli başarısıydı.

FRANSIZ LİGİ MACERALARI


Ligdeki kariyeri pekte parlak geçmeyen Fransız futbolcu Haziran 1988’de,
aynı zamanda doğum yeri olan Marseille takımına 2.3 milyon franklık bir ücret karşılığında transfer oldu. Marseille’da daha ilk zamanlardan itibaren Eric’in huysuz davranışları (kişiliği) su üstüne çıkmaya başladı. Marseille’nin Moskova temsilcisi Torpedo ile oynadığı dostluk maçında oyundan alınmasına sinirlenen yıldız futbolcu formasını yırtarak sahaya fırlatmış ve herkesi şaşırtmıştı.

Eric’in bu agresif tavırları Marseille yöneticilerinin futbolcunun sözleşmesini gözden geçirmelerine sebep verdi. Eric’in bir televizyon kanalında Fransız Ulusal Futbol Takımı Menajeri Henri Michel için yapmış olduğu hakaretlerle dolu açıklamalar aynı zamanda onun Ulusal Takım’dan da kopmasına yol açıyordu. İlerleyen zamanlarda Cantona yeni menajer Michel Platini’ye Les Blues karşısında oynamak istediğini belirtecek ve efsane futbol adamı Platini tarafından yeniden Ulusal Takım’a kabul edilecekti.
Bu yaşananlardan kısa bir süre sonra Eric bir diğer Fransız temsilcisi Bordeaux’a kiralandı. Burada sadece 11 maç oynayıp 6 gol attı. Yine 1989 yılı içinde Montpillere’e transfer olan Cantona burada başarılı bir sezon geçirdi. 33 maçta 10 gol atan Cantona, 11 maça 6 gol sığdıran formunu aratsada takımının Fransız Kupasını kazanmasında en önemli etkenlerden biri oldu. Hırçınlıklarını Montpeiller’de de devam ettiren Cantona soyunma odasında bir takım arkadaşıyla kavga etmesinden ötürü takımdan gönderildi.

MARSİLYA’YA GERİ DÖNÜŞ VE YENİDEN GÖNDERİLİŞ
Bir sonraki sezon eski takımı Marseille’ye dönen Cantona’nın sakatlıklar peşini bırakmadı. Diz bağlarının kopması onun sadece 18 maçta 8 gol ile yetinmesinin en büyük nedeniydi. Sakatlığının vermiş olduğu zorluklar, kendisini birdenbire oyun dışında görmesine sebep oldu ve tam 3 ay sahalardan uzak kaldı. Sezon sonunda Marseille şampiyon olmuştu ve Cantona çok fazla destek olamasada Fransa’daki ilk lig şampiyonluğunu yaşamıştı.
Marseille’ye yeni dönen Fransız futbolcu bu durumda kulübe yararlı olamayacağı düşüncesiyle sezon sonunda bir başka Fransız temsilcisi olan Nimes’e 1 milyon frank karşılığında gönderildi. Burada takımın kaptanlığını yaptı. Fransız Ligi’ndeki kariyeri gel-gitlerle dolu olan ünlü futbolcuyu talihsizlikler Nimes’te de peşini bırakmadı. Bir maç esnasında hakeme topu fırlatmasından dolayı disiplin kuruluna sevk edildi. Disiplin kurulu Eric’in davranış bozukluklarını değerlendirmeye aldı ve ünlü futbolcuya bir ay hak mahrumiyeti cezası verdi. Bu karar üzerine Cantona, Federasyon yetkilileri ile Disiplin Kurulu yöneticilerine “salak ve beyinsiz” dedi ve birden cezasını iki aya çıkarttı.
EMEKLİ EDİLMEK İSTENİYOR
Bütün Dünya tarafından kibiri ve kendilerini fazlaca beğenmeleri ile tanınan Fransızların, Ulusal Takım formasını da giymiş olan Cantona’ya bir nevi misilleme yapmaları kaçınılmazdı. Kimilerine göre haklı, kimilerine göreyse basit sebeplerden ötürü Eric Cantona’yı futboldan koparmak ve emekli ettirmek istiyorlardı. 1991’de kulübü tarafından kontratı fesih edildiğinde üzerindeki büyük baskılardan da ötürü kendiside futbolu bırakmaya yanaştı.
İNGİLTERE VE LEEDS UNİTED
Daha 25 yaşında olan Fransız yıldız buna dur dedi ve Federasyonun bu fikrine ikna olmayarak İngiltere’ye gitti. Sheffield Wednesday’in deneme teklifini reddeden yıldız oyuncu 31 Ocak 1992 tarihinde Leeds United’a katıldı. Leeds United’ın Lig 1 Şampiyonluğunu kazanmasında büyük pay sahibi oldu. Ülkesinde çok da fazla sevgi bulamayan Eric’e Leeds United taraftarları adına şarkılar yaptı.
“Ooh Aaah Eric Cantona” bunların en ünlülerinden biri olup futbol oynadığı süre içerisinde ağızdan ağıza yayıldı. Golleri, stili, tavırları ve şahsına münhasır hareketleriyle Elland Road’da adeta bir simge haline geldi. Oynadığı 28 karşılaşmada 9 gol atan Eric Cantona’yı Premier Lig temsilcilerinin fark etmesi hiç de zor olmadı.
ALEX FERGUSON : ONU TAKIMA ALMALIYIZ
Manchester United’ın başında bulunan Alex Ferguson Fransız futbolcuyu takıma istediğinde bir çok kişi kariyeri “verimsizliklerle” dolu olan 25 yaşındaki bir Fransızın takıma çok da fazla fayda getirmeyeceği kanısındaydı. Cantona’nın ise daha sonra taraftarları hakkında yapacağı yorum şöyle olacaktı :
“Onları ilk gördüğümde bu çocuklar Manchesterlı, bana dokunduklarında, benimle konuştuklarında onları mutlu etmek ve bugüne kadar gördükleri tüm futbolculardan farklı olduğumu göstermek istedim.”
MANCHESTER UNITED YILLARI : ŞAMPİYONLUKLAR VE KAVGALAR
Manchester United’ın şampiyonluklarına şampiyonluk eklemesinde ve lige resmen ambargo koymasında payı tartışılamayacak derecede büyüktü. Kariyeri boyunca birçok yanlış hareket yapan, Federasyonlardan ceza alan, kulüplerden gönderilen yaramaz futbolcu Manchester’da mükemmel bir performans sergiliyordu. Öyle ki 26 seneden beri şampiyon olamayan Manchester’ı yeniden şampiyonluğa taşıdı. 1993,1994,1996 ve 1997 senelerinde takımıyla şampiyon oldu. 1994’te PFA tarafından yılın oyuncusu seçilen Cantona İngiltere’de çok büyük işler yapıyordu. Cantona futbol hariç haftada reklam gelirleri ve sponsorluk anlaşmaları dahilinde 32.000 $ kazanıyordu. Kendi ülkesinde vasatın üstüne çıkmayan bir futbolcu görünümü sergileyen Cantona İngiltere’de adeta yeniden doğmuştu. Arada bir huysuzluk çıkarttığıda oluyordu tabi. Bir keresinde eski mekanı Elland Road’a geldiğinde bir taraftarla ağız dalaşına girmiş ve 1000 paund para cezası ödemek zorunda kalmıştı. Şampiyonlar Ligi’nde deplasmanda Galatasaray ile karşılaşan Manchester United’ta Cantona yine sahneye çıkmış ve oyundan atıldıktan sonra hakemi şike yapmakla suçlamıştı. Daha sonra da bir Türk polisiyle ağız dalaşına girip kavga etmesi futbolcuyu Şampiyonlar Ligi’nden 4 maç uzaklaştırılmasına kadar götürüyordu. Yeni hamile olan eşiyle kendisinin görüntüsünü almaya çalışan TNT muhabirini tartaklaması ise unutulmadı.
1995 ise biraz farklıydı. Bugüne değin bir çok olay çıkartan ve sansasyon yaratan ünlü sporcu belki de futbol yaşantısının en büyük, en bariz ve en belirgin hatasını 1995 senesinde Manchester’ın Crystal Palace’a karşı oynadığı maçta yaptı. Eric maç sırasında rakip takım oyuncusuna yaptığı sert müdahaleden ötürü kırmızı kart görüp oyundan atıldıktan sonra tünele doğru ilerliyordu. İşte o sırada yerinden kalkıp parmaklıkları aşan ve Eric Cantona’ya bir şeyler söyleyen bir İngiliz ortaya çıktı. Fransız futbolcu söylenilenlere çok sinirlenmiş olsa gerek alt tribünlerin bulunduğu yere doğru koşarak Matthew Simmons adlı taraftara “uçan tekme” attı. Sadece İngiltere değil o anda maçı izleyen herkes adeta şoke olmuştu.
Kişilerin daha sonra alınan ifadelerinde Simmons sadece “Dışarı,dışarı,dışarı! Haydi Eric,yatak vakti geldi!” diye bağırdığını söylediyse de Eric holigan diye adlandırdığı Simmons’un kendisine “Seni gidi pis Fransız ***i! Ülkene geri dön pis Fransız!” dediğini iddia etmişti. İki haftalık hapis cezası 120 saat kamu yararına hizmete dönüştürülen Cantona aynı zamanda 9 ayda futboldan uzaklaştırılma almıştı.
Kamuoyu ise Cantona davasına ikiye ayrılmıştı. Kimilerine göre basın tarafından kışkırtılan Cantona’nın sabrı taşmıştı. Kimilerine göreyse Cantona’da kişilik bozukluğu vardı. İngiliz yorumculardan biri bu olayı “içgüdüsel edanın getirmiş olduğu dürüst yargı süreci” diye adlandırarak ilginç bir değerlendirme yapıyordu.
Hareket bütün dünyada olay olmuştu. Matthew Simmons’a koşarak attığı o ünlü uçan tekme İngiliz Basını tarafından “kung-fu kick” diye adlandırılmış ve bu olay spor tarihine simgesel bir hareket olarak geçmişti. Observer gazetesinin okuyucuları gelmiş geçmiş en çarpıcı spor olaylarına oy verirken bunların büyük bir bölümü de Cantona’nın ünlü tekmesine gitmişti. Observer’ın muhabirlerinden Duleep Allirajah, Cantona’ya futbol hayatın boyunca yaşadığın en iyi anı hangisi diye sorduğunda Cantona’nın cevabı şöyle olmuştu : “En iyi anı mı? Geçirdiğim çokça güzel zaman var ama sanırım ben Crystal Palace’taki maçta o holigana attığım tekmeyi tercih ediyorum”

CEZASI BİTİYOR

9 ay sonra takımına geri döndü. Kısa bir süre sonra yeniden futbola adapte olup başarılı maçlar çıkarttı. 96-97 sezonunda takım kaptanı Steve Bruce sakatlandı ve havaya kaldırmaları gereken bir şampiyonluk kupası vardı. Cantona başından geçen olayı kısaca şöyle anlatıyor : “Steve’in yanına gidip onu ayağa kaldırmak ve en ön sıraya kadar götürmek istedim. Çünkü kupayı o kaldırmalıydı. O takımımızın kaptanıydı. Gelmeyi kabul etmedi ve ben daha fazla ısrar etmeye başlayınca ben daha önce çok kupa kaldırdım şimdi sıra sende dedi. Bu mükemmel bir duyguydu.” Cantona böylece kaptanlığa da getirilmişti. Bu Nimes’ten beri ilk ciddi kaptanlık deneyimiydi.

VE BEKLENMEDİK SON...

Tarih 18 Mayıs 1997’yi gösterirken bütün dünya hiç de beklemediği bir basın toplantısıyla karşılaştı. 31 yaşına basmasına sadece altı gün kalan ve buna rağmen birçok Avrupa kulubünü peşinden sürükleyen Cantona futbolu bıraktığını açıkladı.

2 hafta önce Manchester’ın Coventery ile oynadğı maçta sahanın en iyisi olan ve takımının 2 golünü de atan Cantona’nın böyle bir karar vermesi herkesi büyük bir şaşkınlığa uğratmıştı. Haberi duyan İngiliz taraftarlar Old Tarafford’un dışında büyük bir kalabalık oluşturdular. Alex Ferguson kafaları allak bullak olan Manchester’lı tartaftarlara olayın doğruluğunu açıkladığında üzüntüsünden ağlayan bile vardı.

Cantona yaptığı açıklamada şöyle konuşmuştu :

“13 yıldan beri futbol oynuyorum. Bu çok uzun bir zaman. Şimdi yapmak istediğim diğer şeyleri yapacağım. Ben hep kariyerimi en yüksek noktadayken bitirmeyi planladım ve görüyorum ki bugün kariyerimin doruk noktasına ulaşmış durumdayım. Son dörbuçuk senemde en iyi şekilde futbol oynayıp, çok güzel zamanlar geçirdim. Menajerimle,antrenörümle,personelle,futbolcularla, korumam Ned ile ve elbetteki tüm taraftarlarla harika bir ilişki kurdum. Diliyorum ki Manchester United gelecekte de büyük başarılara imza atacaktır. Bugün kendimi yarı İngiliz,yarı Fransız,yarı İrlandalı hissediyorum. Hoşçakalın! ”

Bu açıklamalar 31 yaşına bile basmamış bir futbolcu için gerçekten çok anlamlı,şaşkınlık verici ve büyük bir kesim için hüzünlendirici açıklamalardı. Zamanın Başkanı Edwards, Eric’i kararından döndürmeye çalıştıysa da başarılı olamamıştı. Tek söylediği : “Eric’in kararına saygı duyuyorum ve herkes bilmeli ki Eric Cantona kulüp tarihimizde hiç de kolay olmayan bir çözücü görevi üstlenmiştir.”

ERIC CANTONA : SINEMACI,RESSAM,PLAJ FUTBOLCUSU


Eric Cantona dönemi ansızın kapanıvermişti. Futbolu bıraktıktan sonra çalkantılı ve başarılı futbol kariyerininde yardımlarını arkasına alarak futbolculuktan film oyunculuğuna terfi etti. Resim ve felsefe ile uğraşını daha aktif olarak devam ettirdi. Bir dedektifin genç bir katile aşık olmasını konu alan L’Outremangeur adlı filmde 160 kiloluk bir dedektifi canlandırdı. Bu film seyirciden büyük alkış topladı. Cantona’yı devamlı reddeden Fransızlar onu bu sefer de Marsilya aksanı ile konuştuğu için beğenmediler. Ama buna karşın eski futbolcu yeni sinemacı Cantona çevirdiği Apporto Moi Ton (Bana Aşkı Getir)(43 kez ulusal oldu,20 gol attı) Cantona bu seferde Fransız Plaj Futbolu Takımı’nın başına geçti ve hem takımını yönetmeye hem de futbol oynamaya başladı. isimli kısa filmle Fransız Kısa Film Festivali’nde en iyi film ödülünü alarak kendisinin görmezlikten gelinemeyecek bir insan olduğunu yine kanıtladı. Gençlik yıllarında Fransız Ulusal Futbol Takımı’nda agresif karakteri nedeniyle yeteri kadar yer bulamayan

Futbolculuk kariyerine efsane futbolcu Eusebio’nun jübilesiyle başlayan Cantona ardında bıraktıklarıyla daha 31 yaşında “efsane” olma onuru yaşayan nadir futbolculardan biri olsa gerek. Cantona hayatına filmleri, resimleri, felsefesi ve diğer uğraşlarıyla devam ediyor. Bunca doyumuna karşın Cantona her fırsatta futbola olan özlemini ve tutkusunu dile getiriyor. Çevirdiği bir film sonrası Cantona’nın ne dediğini hatırlayalım: “Hiçbir şey son dakikada atılan bir golle çok önemli bir maçın kazanılması hissini veremez”Türkiye`de Saat: 02:47 .

Powered by: vBulletin Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.3.2


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580