Beşiktaş Forum  ( 1903 - 2013 ) Taraftarın Sesi


Geri git   Beşiktaş Forum ( 1903 - 2013 ) Taraftarın Sesi > Beşiktaş > Tarihimiz

Tarihimiz Bu Bölümde Beşiktaş Tarihi hakkında bilgiler bulunur

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 24-04-2008, 13:14   #1
ςǿκ کε√díκ طę ∂ط í
 
MrSmith - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
KURULUŞ. . !

1902 sonbaharinda Besiktas Serencebey Mahallesi'nde, o zamanin Medine Muhafizi olan Osman Pasa'nin konaginin bahçesinde, 22 kisilik genç grup, haftanin bazi günlerinde toplanip jimnastik hareketleri yapmaktaydi. Basta Osman Pasa'nin ogullari Mehmet Samil ve Hüseyin Bereket ile mahellenin gençlerinden Ahmet Fetgeri, Mehmet Ali Fetgeri, Nazimnazif, Cemil Feti ve Sevket Beyler’in aralarinda bulundugu gençlerin ilk ilgilendikleri spor branslari, özellikle barfiks, paralel, güres, halter, aletli ve aletsiz jimnastikti. O siralarda siyasi hareketler dolayisiyla her türlü toplanmadan ürkerek hafiyeler dolastiran 2. Abdülhamit'in adamlari Serencebey'deki bu toplanmalari haber alinca, spor yapan gençler bir baskinla karakola götürüldü. Bu sporcu gençlerin bir kisminin saray erkanina yakin olmasi, ayrica o dönemlerde kötü gözle bakilan futbol oynamadiklari ve sadece beden hareketleri yaptiklarini belirtmeleriyle gergin durum yumusadi. Hatta saray çevresinden Seyhzade Abdülhalim bu sporculari destekledi ve sik sik antrenmanlari seyretmeye basladi. Ünlü boksör ve güresçi Kenan Bey de antrenmanlara gelerek güres ve boks hareketleri göstermeye basladi.
1903 Mart'inda ise özel bir izinle Bereket Jimnastik Kulübü kuruldu. 1908'de Mesrutiyet'in ilaniyla sportif hareketler biraz daha serbestlik kazandi. 31 Mart 1909'daki siyasi olaylardan sonra Edirne'de bulunan Fuat Balkan ve Mazhar Kazanci, Hareket Ordusu ile Istanbul'a geldi. Siyasi olaylar yatistiktan sonra iyi bir eskrim hocasi olan Fuat Balkan ile basta güres ve halter sporlarini yapan Mazhar Kazanci, Serencebey'de jimnastik yapan gençleri bularak birlikte spor yapma fikrini kabul ettirdi. Fuat Balkan, Ihlamur'daki evinin altindaki yeri, kulüp merkezi yapti ve Bereket Jimnastik Kulübü'nün adi Besiktas Osmanli Jimnastik Kulübü olarak degistirildi. Böylece jimnastik, güres, boks, eskrim ve atletizmin ön planda tutuldugu güçlü bir spor kulübü meydana geldi. Fuat Bey'in arkadaslari Refik ve Serafettin Beyler de iyi birer eskrimciydi.

Bu arada Beyoglu Mutasarrifi Muhittin Bey'in tesvikiyle Besiktas Osmanli Jimnastik Kulübü, 13 Ocak 1910 tarihinde tescil edilen ilk Türk spor kulübü oldu. Semtin gençlerinin bu spor kulübüne ilgisi büyüdü ve spor yapan üyelerin sayisi bir anda 150'ye yükseldi. Kulübün merkezi de Ihlamur'dan Akaretler'de 49 numarali binaya tasindi. Bir süre sonra bu bina da küçük gelince, yine Akaretler'de 84 numarali binaya geçildi. Bu binanin arkasindaki bahçe de bir spor sahasi haline getirildi.


RENKLERIMIZ VE ILK ROZETIMIZClick the image to open in full size.Click the image to open in full size.1906 rozetinin Ön yüzü 1906 Rozetinin arka yüzü

Yillardir Besiktas’in ilk renklerinin kirmizi-beyaz oldugu, Balkan Savasi'nin kaybedilmesinin ardindan siyah-beyaz olarak degistirildigi söylenir. Besiktas tarihi ile ilgili bir çok kaynak böyle yazmaktadir. Ancak 100. yil belgeselinin hazirlanmasi sirasinda yapilan ayrintili arastirmalarda, kirmizi rengin kullanilmadigi, renklerimizin her zaman siyah-beyaz oldugu yönündeki belgeler agirlik göstermistir. Besiktas 100. Yil Belgeseli yapimcisi Tugrul Yenidogan, yaptigi arastirmalar sonucunda bu tartismalara noktayi koymustur:


Osman Pasa Konagi’nda baslangiçta ferdi sporlar yapildigindan herhangi bir forma rengine gereksinim duyulmadi. Ancak sporcularin sayisi her geçen gün yeni katilimlarla artmaya devam edince, egitimini Fransiz mektebinde tamamlamis Mehmet Samil Bey kurucular heyetini topladi. Okul günlerinde kullandigi, okulunun renklerini tasiyan rozeti yakasindan çikardi ve gösterdi: “Bizler de tipki bu rozet gibi bir rozet yaptirmali ve Kulübümüz’de spora devam eden her azayi bu rozeti tasimaya mecbur tutmaliyiz” dedi. Toplantiya katilanlar Mehmet Samil Bey’in teklifini heyecanla kabul ettiler. Toplantinin sonunda rozette yer alacak kulüp renkleri de kararlastirildi. Tabiatin bütünüyle birbirine zit iki ana rengi kulüp renkleri olarak seçildi: Siyah ve Beyaz...

Besiktas’in ilk rozetinin yapildigi tarih, Fransiz mektebindeki rozetlerden esinlenerek miladi yil olarak “1906” yazildi. Üstte Arap harfleriyle “Besiktas” yazarken, sagda “J”, solda “K” harfleri yer aldi. Rozetin arka yüzünde “Konstantinopolis”te yapildigi yazilidir ve iç tarafinda rozeti yapan ustanin mührü yer almaktadir. Rozetteki armada yer alan yildizin 6 köseli oldugu dikkat çekmektedir. 2. Mesrutiyet’e kadar (1908) bu 6 köseli yildiz kullanilmistir. Bu rozet, Iskender Yakak tarafindan Onursal Baskanimiz Süleyman Seba’ya hediye edilmistir
BASARILARIMIZ


En fazla resmi Istanbul Ligi Sampiyonu (15 Kez).

Üst üste bes yil Istanbul Sampiyonu olan tek Kulüp (1939-1943).Istanbul Ligleri’nde en fazla gol atan takim (1 Sezonda 90 Gol, 8 Yilda 599 Gol)Resmi Lig’de 18 maçta 18 galibiyet alan tek takim.Resmi Ligler’de en fazla "namaglup sampiyon" olan takim (7 Kez).Türkiye Ligi’nde "Namaglup Sampiyon" olan tek takim.Türk Milli Takimi'ni temsil hakki verilen tek takim.Ambleminde AY-YILDIZ olan tek Kulüp.En fazla Centilmenlik Kupasi alan takim (19 Kez).Genç Takimlar Futbol Ligi'nde en çok Istanbul ve Türkiye Sampiyonu olan Kulüp (30 Kez).Eskrimde Balkan sampiyonu olan Kulüp."19 Mayis Gençlik ve Spor Bayrami" fikrini ortaya atip uygulamasini ve kanunlasmasini saglayan Kulüp.Grekoromen güresi, öncelikle kulüplere, daha sonra da Türkiye'ye yayan Kulüp.Atletizm, eskrim, boks, basketbol, güres ve futbolda Türkiye sampiyonluklari olan Kulüp.Sirikla atlamayi Türkiye'ye getiren Kulüp (Ressam Namik Ismail).Okullarda "Beden Terbiyesi" dersleri veren Kulüp.Türkiye'nin en zengin tesislerine sahip Kulübü.Türkiye'de her bransta "Spor Okullari" açan tek Kulüp.Alt yapisindan en çok yildiz yetistiren Kulüp.Üst üste 56 maç yenilmeyen tek kulüp "Yenilmez Armada".Üst üste en fazla arka arkaya galip gelen takim (18 Kez).Iki senede sadece 1 yenilgi alan tek takim.Resmi bir maçta 10 gol atan tek takim; 1989-90 sezonunda Besiktas-Adana Demirspor: 10-0 Ali Gültekin (4), Metin Tekin (3) ve Feyyaz Uçar (3).Evinde 10 sene hiçbir Anadolu takimina yenilmeyen tek takim.Lig tarihinde en uzun süre yenilmeyen ekip (48 maç) Besiktas, 1990-91 sezonunun 26. haftasinda Gençlerbirligi'ne 2-0 yenildikten sonra, 1991-92 sezonunu yenilgisiz kapatti. Besiktas tam 48 hafta sonra, 1992-93 sezonunun 13. haftasinda Galatasaray'a 3-1 yenildiBirinci futbol liginde üst üste en çok maç kazanma rekoru (1959-60 sezonu üst üste 13 maç).Türkiye'de bütün kuruluslar ISO 9001: 1994'e göre belgeli olmasina ragmen, Besiktas Jimnastik Kulübü ISO 9001: 2000 revizyonuna göre belgelendirilmis ilk kurulus. Besiktas Jimnastik Kulübü, sportif branslar yönetimi ve spor tesisleri isletimi, marka ve amblemli ürün pazarlama ve satisi, basin, halk, üye ve taraftar iletisimi ile üyelik hizmetleri alanlarinda ISO 9001: 2000 versiyonuyla Türkiye'de belgelendirilmis ilk ve tek spor kulübü


BESIKTAS INÖNÜ STADIInönü Stadi 1947 Yilind Açildi

Mimari planlari Mimar Vietti Violi , Mimar Sinasi Sahingiray ve Mimar Fazil Aysu tarafindan hazirlanmis olup, II. Cumhurbaskani Ismet Inönü devrinde ve Lütfi Kirdar'in Istanbul Valiligi ve Beden Terbiyesi Bölge Baskanligi zamaninda yapilmis ve 19 Mayis 1947 yilinda açilmistir. 1950'li yillarda stadyumun arka tarafinda bulunan gazhane ve havagazi fabrikasi daha sonraki yillarda yikilarak yeni açik tribünler insa edilmistir. Inönü Stadyumu’nun ilk maçi Besiktas ile Isveç'in AIK takimi arasinda oynanmistir. Bu stadyumdaki ilk golü de o zamanlar Besiktas’in futbolcusu olan, Onursal Baskanimiz Süleyman Seba atmistir. Ilk maç 3-2 AIK' nin galibiyeti ile bitmistir.1998 Yilinda 49 Yilligina Kiralandi8 Subat 1998 tarihinde Gençlik ve Spor Genel Müdürlügü ile BJK Dernegi arasinda imzalanan sözlesme ile 49 yillik intifa hakki verilmis ve sözlesmenin tapuya tescil tarihi olan 27 Mart 1998 tarihinden itibaren BJK'ya ait olmustur. BJK Inönü Stadyumu ile ilgili tasarruflarda bulunmaya sadece Besiktas Jimnastik Kulübü Dernegi’nin yetkili oldugu hukuken tescil edilmistir.BJK Inönü Stadi'ndaki Yenileme Çalismalari (2004)

2003-2004 sezonunun tamamlanmasinin ardindan hemen baslayan çalismalarla stadimiz, muhtesem bir görünüm kazandi. Zemin indirme projesiyle, tribünler ile saha arasinda artik sadece 4 metre uzaklik var. Bu sayede yüzde 50 artisla, toplam koltuk kapasitesi de 32,145’e ulasti. Kapalida bulunan basin tribünü, taraftarlardan gelen istek üzerine numarali kisma alindi. Kapali trübünün orta bölümündeki localar, tribünlerle saha arasinda bulunan tel örgüler kaldirildi. Stadin giris ve çikislarini rahatlatmak için kapi sayisi da yüzde 100 artirilarak, 36’dan 72’ye çikartildi. BJK TV için stat içerisinde bir bölüm yapildi. Ayrica, tuvalet ve büfelere yenisi eklenerek, bakimlari tamamlandi.

Nasil Gidilir?
Besiktas'dan Taksime giden yolda Dolmabahçe Sarayi’nin tam karsisindadir. Taksim tarafindan geliyorsaniz Gümüssuyu caddesinin bitiminde, Besiktas Inönü Stadyumu karsiniza çikacaktir.


Toplu Tasima

Metro, dolmus veya otobüsle ulastiginiz Taksim Meydani veya Besiktas'tan 10 dakikalik yürüme mesafesidir. Ayrica Anadolu yakasindan gelenler için Besiktas ve Kabatas semtine Üsküdar ve Kadiköy’den her 30 dakikada bir vapur seferleri ve devamli olarak motor seferleri yapilmaktadir.


Otopark

Otomobilinizi Taksim Beyoglu Evlendirme Dairesi otoparkina veya Besiktas Sinanpasa Alisveris Merkezi’nin ücretli otoparkina birakabilirsiniz.


Diger Kurallar

-Kapilar normal maç günlerinde maç saatinden 3,5 - 4 saat önce, derbi maçlari ve Avrupa kupasi maçlarinda 6-7 saat öncesinden açilir. Kapilar maç baslama saatine kadar açiktir.
-6 yasindan büyük çocuklar bilete tabidir.
-Tribünlerde büfeler bulunmaktadir
__________________
Click the image to open in full size.
MrSmith Ofline   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bu konuyu arkadaşlarınızla paylaşın


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık
Türkiye`de Saat: 09:09 .

Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2008, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.3.2

Sitemiz CSS Standartlarına uygundur. Sitemiz XHTML Standartlarına uygundur

Oracle DBA | Kadife | Oracle Danışmanlık1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580