Beşiktaş Forum  ( 1903 - 2013 ) Taraftarın Sesi

Geri git   Beşiktaş Forum ( 1903 - 2013 ) Taraftarın Sesi > Taraftar > Gündem Dışı > Teknoloji

Teknoloji Bu Bölümde Uydu vb. teknolojik gelişimler izlenir.

LinkBack Seçenekler Stil
Alt 28-09-2007, 22:18   #1

NoiR.La.AigLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Icon16 XP performansı için yararlı bilgiler...

PC NİZİ HIZLANDIRIN
Öncelikle kararlılığı ve başarımı arttırmak için klasik görünüm modunu tercih etmelisiniz.

Bunun için sırasıyla:
Başlat >> Ayarlar >> Denetim Masası >> Görüntü >> Temalar Tabı >> Windows Klasik
Başlat >> Ayarlar >> Denetim Masası >> Klasik Görünüm'e Geçiş Yap
Başlat >> Ayarlar >> Görev Çubuğu Ve Başlat Menüsü >> Başlat Menüsü Tabı >> Klasik Başlat menüsü

İşlemci zamanlaması programlar için değilde arkaplan hizmetleri için ayarlanmış olmalı.
Başlat >> Ayarlar >> Denetim Masası >> Sistem >> Gelişmiş >> Performans Ayarları >> Gelişmiş Tabı >> Arkaplan Hizmetleri

Görsel efektler minimum düzeyde olmalı.
Başlat >> Ayarlar >> Denetim Masası >> Sistem >> Gelişmiş >> Performans Ayarları >> Görsel Efektler Tabı >> En iyi performans için ayarla

Masaüstü arkaplan resmi kapatılmalı.
Masaüstüne sağ tıklayıp >> Özellikler >> Masaüstü Tabı >> "Arkaplan yok"

Ekran koruyucu kapatılmalı.
Masaüstüne sağ tıklayıp >> Özellikler >> Ekran koruyucu Tabı >> "Ekran Koruyucu yok"

Hızlı kullanıcı değiştirme kullan özelliği kapatılmalı.
Başlat >> Ayarlar >> Denetim Masası >> Kullanıcı hesapları >> Kullanıcıların oturum açma ve kapatma şeklini değiştir >> "Hızlı kullanıcı değiştirme kullan" kutusunu kaldır.

Güç Düzeni kapatılmalı.
Başlat >> Ayarlar >> Denetim Masası >> Güç Seçenekleri >> Monitörü kapat ve Sabit diskleri kapat seçeneği Hiçbir Zaman

Hazırda Bekletme kapatılmalı.
Başlat >> Ayarlar >> Denetim Masası >> Güç Seçenekleri >> Hazırda Beklet >> "Hazırda bekletmeyi etkinleştir" kutusunu kaldır

Hard Disk(ler) ve CD ROM(lar) da DMA etkinleştirilmeli.
Başlat >> Ayarlar >> Denetim Masası >> Sistem >> Donanım >> Aygıt Yönetisici >> IDE ATA/ATAPI Denetleyiciler >> Birincil ve İkincil IDE Kanalı üstüne sağ tıklayıp >> Properties > Gelişmiş Ayarlar Tabı >> Aktarım Modunu tüm kanallar için "DMA kullanılabiliyorsa" olarak ayarlayın

Sistem Sesleri kapatılmalı.
Başlat >> Ayarlar >> Denetim Masası >> Ses Efekti ve Ses Aygıtları >> Ses Efekti Tabı >> Ses Düzeni >> Sessiz

Ses Kartında Aygıttan Eşleştirme kapatılmalı.
Başlat >> Ayarlar >> Denetim Masası >> Ses Efekti ve Ses Aygıtları >> Donanım Tabı >> (listede ses kartınızı kontrol edin) >> Özellikler >> Ses Aygıtları >> (listede ses kartınızı kontrol edin) >> Özellikler >> Bu aygıttan eşleştirme kutusunu seçin.

Sistem Geri Yükleme kapatılmalı.
Başlat >> Ayarlar >> Denetim Masası >> Sistem >> Sistem Geri Yükleme Tabı >> "Bütün Sürücülerdeki Sistem Geri Yüklemeyi kapat" kutusunu seçin

Otomatik Güncelleştirme kapatılmalı.
Başlat >> Ayarlar >> Denetim Masası >> Sistem >> Otomatik Güncelleştirmeler >> Otomatik Güncelleştirmeleri Kapat

Başlangıç ve Kurtarma Seçenekleri.
Başlat >> Ayarlar >> Denetim Masası >> Sistem >> Gelişmiş >> Başlangıç ve Kurtarma Seçenekleri >> Ayarlar >> "Otomatik Olarak Yeniden Başlat" kutusunu kaldır

Hata Bildirimi kapatılmalı.
Başlat >> Ayarlar >> Denetim Masası >> Sistem >> Gelişmiş >> Hata Bildirimi >> Hata Bildirimini Devre Dışı Bırak

Uzaktan Yardım kapatılmalı.
Başlat >> Ayarlar >> Denetim Masası >> Sistem >> Uzak >> "Bu bilgisayardan Uzaktan Yardım isteklerinin gönderilmesine izin ver" kutusunu kaldır

Takas dosyasını onarmak (Sanal Bellek)
Başlat >> Ayarlar >> Denetim Masası >> Sistem >> Gelişmiş >> Performans Ayarları >> Gelişmiş >> Sanal Bellek Değiştir >> Özel Boyut. Başlangıç ve en yüksek değerleri aynı orana sabitleyin

Menüleri Hızlandırmak.
Başlat >> Çalıştır >> Regedit >> HKEY_CURRENT_USER >> Control Panel >> Desktop >> "MenuShowDelay" değerini 1 yapın.

İnternet Saati Senkronizasyonu kapatılmalı.
Başlat >> Ayarlar >> Denetim Masası >> Tarih ve Saat >> Internet Saati >> "Bir internet saat sunucusuyla otomatik olarak eşitle" kutusunu kaldır

Çevrimdışı Dosyalar kapatılmalı.
Başlat >> Ayarlar >> Denetim Masası >> Klasör Seçenekleri >> Çevrimdışı Dosyalar >> "Çevrimdışı Dosyaları etkinleştir" kutusunu kaldır

Etkin olmayan simgeleri gizle kapatılmalı.
Başlat >> Ayarlar >> Görev Çubuğu ve Başlat Menüsü > Görev Çubuğu Tabı > "Etkin olmayan simgeleri gizle" kutusunu kaldır

Masaüstü Temizlik Sihirbazı
Başlat >> Ayarlar >> Denetim Masası >> Görüntü >> Masaüstü >> Masaüstünü Özelleştir >> "Masaüstü Temizlik Sihirbazını 60 günde bir çalıştır" kutusunu kaldır

NTFS Son erişim ve güncelleme bilgisi kayıtları (Sadece NTFS dosya sisteminde)
Başlat >> Çalıştır >> Regedit >> HKEY_LOCAL_MACHINE >> System >> CurrentControlSet >> Control >> Filesystem >> "NtfsDisableLastAccessUpdate" adında yeni DWORD değeri oluşturup değerini 1 yapın

Bildirim Alanı Balon Açıklamaları
Başlat >> Çalıştır >> Regedit >> HKEY_CURRENT_USER >> Software >> Microsoft >> Windows >> CurrentVersion >> Explorer >> Advanced >> "EnableBalloonTips" adında yeni DWORD değeri oluşturup değerini 0 yapın

CDRom Otomatik başlatma kapatılmalı
Başlat >> Çalıştır >> Regedit >> HKEY_LOCAL_MACHINE >> System >> CurrentControlSet >> Services >> Cdrom >> Değerini 0 yapın

Dizin Oluşturma Hizmeti kapatılmalı
Başlat menüsüne Sağ Tıklayıp >> Araştır >> Tüm Disklere sıra ile Sağ Tıklayıp

İNTERNETİNİZİ HIZLANDIRIN !!
Not:Aşağıda yazan maddelerin hepsi denenmiştir ve bilgisayarınıza herhangi bir zarar vermeyecektir.Kesinlikle ay sunu silersem bilgisayarım çalışmaz sunu silmezsem çalışır gibi şeyler düşünmeyin.Tüm maddeleri uygulayın
1- Kontrol Panel a gelin. Add/Remove Programs in üstüne 2 kere tıklayın. Açılan pencerede bilgisayarınızda bulunan programların listesi var.O listede istemediğiniz bir program adi geçiyorsa üstüne tıklayın ve add/remove butonuna basın.Ardından uninstall etmeye başlayacaktır.
2- Start menunuzun yanında shortcutlar var. Bazılarında olmayabilir.(örn: Show desktop,internet iconu) O menuden kullanmadığınız shortcutlari sağ klik yapıp delete e tıklayarak silin.
3- Ayni işlemi start menusune de uygulayın. Start menusunde kullanmadığınız tüm shortcutlari ayni şekilde silin
4- Eğer bir dosya için bir folder varsa(start menusunde) o folderin içindeki shortcuti başka bir yere taşıyın ve içi boşalan folderi silin(örn: mirc ;start menusunde mirc folderi var. o folderin içinde mirc programinin shortcuti disindaki hersey gereksiz.kimsenin isine yaramaz. o mirc folderindaki tüm shortcutlari silin(mirc programinin ki haric) sonra mirc folderinda kalan mirc32 shortcutini sağ klip yapıp cut yapın.ardindan programs menusunun içine paste yapın.boylece 50 kb tasarruf etmiş olursunuz)
5- Ayni işlemi tüm gerekli gordugunuz menulere uygulayin
6- Start menusundeki favorites a gelin.Ordan isinize yaramayanlari sağ klik yapıp delete edin.
7- Start menusunde settings e gelin sonra taskbar&start menu ye tıklayın. açılan pencerede ustte start menu programs a gelin.sonra clear butonuna basın
8- Desktop taki ise yaramayan tüm shortcutlari da silin
9- My computer a gelin. c: ye girin.My documents taki işinize yaramayan dosyaları silin.Ayrıca c: de kendi yarattiğiniz folderlar varsa onların da içindeki gereksiz şeyleri silin.
10- Daha sonra program files a gelin. 1. madde yi uygularken sildiğiniz programlar eğer halen program files da duruyorsa o folderin ustune gelin ve sag klik yapıp delete edin
11- Program files taki online services folderini eğer kullanmıyorsanız silin
12- Daha sonra windows folderina geçin. Folderin icindeki internet explorer wallpaper dosyasini silin
13- Ardindan cookies folderina geçin. Icinde .txt dosyaları varsa hepsini silin
14- Windows folderi icindeki downloaded program files folderina girin orda isinize yaramayacagini dusundukleriniz varsa sağ klik yapıp remove edin
15- Şimdi history folderina geçin. Oradaki tüm dosyaları silin
16- Daha sonra offline web pages folderina girin ve tüm dosyaları silin
17- Windows taki temp folderina girin. Orda eğer frontpage temp dir folderiniz varsa icindeki tüm dosyaları silin
18- Eğer temp folderinda isinize yaramayacagini duşundugunuz bir dosya varsa onu da silebilirsiniz
19- Ve iste bilgisayarinizda onlarca megabyte yer kaplayan temporary internet files folderi. Bu foldera girin ve içindeki tüm dosyaları silin.Sakin bilgisayarıma bir şey olur korkusuna kapılmayın, hepsi gereksiz.internette dolasirken gezdiğiniz siteleri tutuyor bu folder.Onun icin icindeki dosyaları silmeden geçmeyin.
20- Ardından web folderina geçin. Folder içindeki deskmvr ve safemode dosyaları dışındaki tüm folder ve dosyaları silin
21- Silme işlemi bittikten sonra recycle bin e gelin ve tüm dosyaları silin. başka bir deyişle empty recycle bin yapın.
22- Ve artık bilgisayarınızın ve internetinizin hızı arttı. Eğer bana bu internet hızı da yetmiyor derseniz size accelerator programları tavsiye ederim.
Autoexec.bat ve confıg.sys real modelarını iptal etmek
Autoexec.bat dosyası üzerine gelin sağ tuşa tıklayın karşınıza çıkacak menüden Düzenle tuşuna tıklayın
Dosyanın başında "mode" komutunun bulunduğu iki satır göreceksiniz.Burdaki "mode" yazısını silip yerine "rem" ifadesini yerleştirin.Böylece sistem bunları dikkate almayacak ve sistem biraz daha süratlenecek
Dos kullanmıyorsanız;Klavye sürücüsünü iptal edebiliriz bu ayar windows için gerekli değildir.Congıf.sys dosyasını notepad'le açıp "display" ve "country" ile başlayan satırların önüne "rem " yazısını getirin.
Açılış konfigürasyonlarını iptal edin
Başlat'a bastığımız zaman programlar seçeneğine gittiğimizde bir alt menü açılır bu açılana kadar 1 saniye bekleriz Bu her bir alt menü açıldığında tekrarlanır bunu yavaşlatmak ve tamamen yok etmek için "regedit" 'den bir ayar yapacağız
Bu kısım önemlidir lütfen yazılarda bulunan uygulama dışında başka bir değişiklik yapmayın!!!!!!!!!!!!!!!!
Şimdi çalıştır'a gelip "regedit" yazıyoruz", Açılan pencerede HKEY CURRENT USER\Control Panel\Desktop\ bölümüne gidin daha sonra,Sağdaki pencerede sağ tuşa tıklayıp "yeni\Dize değeri" tıklayıp oluşan anahtara çift tıklıyoruz.Değer verisi denen yere "0" sıfır veya 0'a yakın bir sayı yazıp çıkıyoruz
Programların otomatik açılışlarını iptal edin
Çoğu program standart olarak kendini otomatik olarak minimize dediğimiz o sırada aktif hale geçirir ve geçersiz yere bellekte yer kaplar ve yavaşlamalara neden olur.Neyse ki Windos'ta bu tüm otomatik başlayan kayıtların düzenlemesini sağlayan bir araç var.Sistem yapılandırma aracı
Şimdi çalıştır'a gidiyoruz ve "msconfig" yazıyoruz,"Başlangıç" kısmına tıklıyoruz.Orda işe yaramadığına inandığınız otomatik çalışan programları yanında ki işaretleri kapatarak, böylece windowsunuzun başlarken bu programların çalışmamasını sağlıyoruz
Dosya Artıklarından Kurtulun
Dosyalar silinirken genellikle bu durum programları uninstall bölümünden silmediğiniz zaman yanlışlıkla başka log dosyalarını sileriz.Bu yüzden "Denetim Masası\ Program Ekle kaldır" bölümünde sildiğimiz dosyanın adını görürüz.Bu Bir dosya artığıdır.Bunu gidermek için;
Bu kısım önemlidir lütfen yazılarda bulunan uygulama dışında başka bir değişiklik yapmayın!!!!!!!!!!!!!!!!
Çalıştır'a gidip "regedit" yazıyoruz". HKEY LOCAL MACHINE\sofware\\Microsoft\Windows\CurrentVersion\ Uninstall
bölümüne gittikten sonra o sildiğiniz programın ismini sağ tarafta ki pencereden bulup silin ve bilgisayarınızı tekrar açın bu artığın gittiğini göreceksiniz.
MODEMi HIZLANDIRMA
Burada vereceğim bilgiler modeminizi hızlandırmak içindir. Eğer yazdıklarıma harfiyen uyarsanız bilgisayarınızda herhangi bir sorun ile karşılaşmazsınız. Çok fazla acemi iseniz bilgisayarınızı fazla kurcalamayın...
1) Modeminizi Hızlandırın: Başlat mönüsünde Çalıştır/Run komutunu açın ve buraya sysedit yazarak enter tuşuna basın. Gelen menüde win.ini dosyasını açın. Modeminiz hangi port'a bağlıysa, win.ini içinde o portu bulun (Genellikle com2'dir). O poftun hizasındaki 9600 rakamını 921600, sondaki x'i de p yapın. Satir söyle olacaktır; Com2:=921600,n,8,1,p Kaydet deyin ve kapatın.
2) Modeminizi Kurarken: Modeminizi kurduktan sonra yapacak bir isiniz daha var. Denetim Masası’nda sistem simgesini tıklatın ve bağlantı noktaları bölümünü bulun. Bu bölümü tıklattığınızda Com1, Com2, Com3 ve LPT1 yazılarını göreceksiniz. Modeminiz hangi porta bağlıysa onu seçin ve özellikler seçeneğini açtıktan sonra Baud Rate değerini 115200 olarak değiştirin.
3) Modeminizin Telefonu Daha Hızlı Çevirmesi için: Modemin telefonu hızlı çevirmesi için, Denetim Masası’nda modem simgesini tıklatın. Bundan sonra modemi seçerek özellikler düğmesini tıklatın. Gelen menüde baglanti'yi sonra da gelişmiş seçeneğini açın. Burada diğer ayarlar kutusu bostur. Siz oraya su ibareyi yazın: S11=40 Modeminiz artık iki çevirme arasını 40 milisaniye olarak ayarlayacaktır.
Internet Hızı Artırılabilir Windows 98’in Microsoft tarafından kayıtlara geçilmemiş bir özelliği, MaxMTU ve RWIN denen iletişim parametrelerini değiştirerek Internet’te iletişim hızını artırmanın mümkün olması.Belkide bu iki yolun kullanımı, oldukça tehlikeli REGEDIT programı sayesinde mümkün olduğu için,Microsoft bu ayarların yapılmasını ve değiştirilmesini tavsiye etmiyor. Biz bir kere daha Windows 98’in Registry (kayıt) dosyalarının değiştirmenin tehlikeli olduğunu belirtelim ve bu ayarların nasıl yapılacağını ele alalım.
Maximum Transmission Unit (Azami Aktarma Birimi) kelimelerinin kısaltması olan MTU,Windows sisteminin TCP protokolünü kullanarak bir başka bilgisayardan alabileceği ve verebileceği en büyük bilgi paketinin ölçüsünü gösteriyor.MTU ayarından kazançlı çıkmanız için,28.8 Kbps bir modemle saniyede 1000 –15,000 bps’ten daha hızlı iletişim yapamıyor olmanız gerekir.Bunu sınamak için,Başlat / Programlar / Donatılar / Sistem Araçları / Sistem Monütörü’nü açın;(daha önce açtığınız üniteler varsa, onları Düzen menüsünden Öğe kaldır maddesini seçerek kapatabilirsiniz.)Programın penceresini tamamen boşalttıltan sonra Düzen menüsünden Öğe ekle maddesini seçerek işimize yarayacak unsurları koyabiliriz.Açılacak kutuda solda Çevirmeli Bağdaştırıcı maddesini seçtiğinizde sağda Internet iletişiminin (aslında telefon yoluyla kurduğunuz her türlü iletişimin) 14 temel öğesini göreceksiniz.
Bunların hepsini seçip,Tamam’ı tıklayın.Sistem Monütörü’nde Görünüm menüsünden Sayısal Çizelgeler’i seçin.Şimdi Internet’e bağlanın ve bir siteden büyükçe bir dosyayı bilgisayarınıza indirmeye çalışın. Bu göstergelerden “Bayt Aktarım / Saniye” Internet’ten bilgisayarınıza indirilen dosyanın hangi hızla geldiğini gösterecektir.28.8 K modemle kurduğunuz bir bağlantıda bu göstergede 2800 ile 3200 arasında bir rakam olması gerekirSizin göstergeniz 3000’in yarısı civarında ise,MaxMTU ayarını değiştirebilirsiniz.
Başlat menüsünden Çalıştır’ı tıklayın,Aç kutusuna regedit yazıp,Tamam’ı tıklayın.Unutmayın,Kayıt Düzenleyicisi çok dikkatli kullanılması gereken bir araçtır.Şimdi sırayla şu işlemleri yapacaksınız:
1. HKEY_LOKAL_MACHINE / Enum /Root /Net’e gidin.(Kayıt Düzenleyicisi’nin sol panelinde yer alan ve Anahtar adı verilen bu unsurların önündeki artı işaretini tıkladığınızda içindekiler açılacaktır):
2 .Net’te,0000,0001 vd..şeklinde adlandırılmış bir ya da daha fazla alt-anahtarları,0000’dan başlayarak bir kere tıklayın;bunlardan birini tıkladığınızda sağdaki panelde DeviceDesc,karşısında da Çevirmeli Bağdaştırıcı kelimelerini (sisteminiz Türkçe değilse,Dial-up Networking kelimelerini de görebilirsiniz) göreceksiniz.Burada hiçbir şey yapmayacaksınız;sadece 0000,0001,0002 vd..,altanahtarlardan hangisinde “DeviceDesc......” “Çevirmeli Bağdaştırıcı”girdisi olduğunu arıyorsunuz.
3. “DeviceDesc......” “Çevirmeli Bağdaştırıcı”satırını gördüğünüz alt-anahtarın Binding adlı alt-anahtarını tıklayın.(0000,0001 veya 0002 vd.’nin de önünde bir artı işareti var;artıyı tıkladığınız zaman o alt-anahtarın alt-anahtarı açılır.)Sağdaki panelde “MSTCP \”harflerinin önündeki rakamı bir kağıtda yazın.Bunun,0000,0001,0002 gibi bir rakam olması lazım.
4. HKEY_LOCAL_MACHINE / Enum / Network / MSTCP’ye gidin ve MSTCP’NİN biraz önce not ettiğiniz numarayı taşıyan alt-anahtarını tıklayın.( Yukarıda 0002’yi not ettiyseniz,burada MSTCP’nin 0002 adlı alt-anahtarını tıklayacaksınız.)Alt-anahtarı tıkladığınızda,sağdaki panelde,Driver girdisinin önünde, “NetTrans\” kelimesini ve bu kelimeye bitişik bir rakam göreceksiniz.Bu rakamın da,yine 0000 veya 0001,vd..gibi bir rakam olması gerekir:
Buradaki örnekte,bu rakamın 0008 olduğunu görüyorsunuz.
5. Şimdi HKEY_LOCAL_MACHINE / System / CurrentControlSet / Services / Class / NetTrans’a gidin ve NetTrans’ın biraz önce not ettiğiniz numarayı taşıyan alt-anahtarını tıklayın.( 4’cü adımda kaydettiğimiz rakam 0008 ise,burada,NetTrans’ın altındaki alt-anahtarlardan 0008’i tıklamamız lazım ):
Buradaki örnekte aradaki gereksiz alt-anahtarı keserek,aşğıdaki NetTrans’ı ve onun alt-anahtarını gösteriyoruz.
6. Şimdi değişikliği yapacağımız yere gelmiş bulunuyoruz.Sağ paneli sağ tıklayın;içinde sadece Yeni maddesi bulunacak bir menü açılacaktır;bu maddede Dize Değeri maddesini seçin.Sağ panelde “Yeni Değer # 1” adı verilen bir değer satırı oluşacak ve adı seçilecektir.Bu adın yerine MaxMTU yazın.
7. Oluşturduğunuz MaxMTU değerini sağ tıklayın ve açılacak menüden Değiştir maddesini seçin;açılacak kutuda MaxMTU’nun Değer Verisi hanesine 576 yazıp,Tamam’ı tıklayın.
8. Kayıt Düzenleyicisi’ni kapatın ve Windows 98’i yeniden başlatın.Internet’te birçok yerde,MTU değeri için farklı rakam önerildiğini göreceksiniz.Burada önemli olan Internet ile kurduğunuz bağlantının türüdür.Bu bağlantı yüzde 99 PPP türüdür ve PPP bağlantısı için en güvenli MTU değeri 576’dır.Bundan daha düşük değerin verimlilik artışı sağlamadığını ifade eden uzman çoktur. (Bu konuda John Navas ve Navas Grubu’nun sitesinde
"
http://www.aimnet.com/~jnavas/modem/faq.html " adresinde yararlı bilgiler bulabilirsiniz.)

Bazı uzmanlar ise,sizin bilgisayarınız ile size Internet hizmeti sağlayan firmanın bilgisayarı arasında kurulan telefon-bağlantı-ağ üzerinde,sizin bilgisayarın kabul edeceği azami IP (Internet Protocol) uyumlu bilgi-parçacığı büyüklüğü demek olan MTU ayarını değiştirmenin hiç yararı olmayacağını;ISS’den büyük Internet bağlantı firmalarına (Omurga işletmecilerine) kadar uzanan zincirde,her birimin altındaki birime ne büyüklükte IP veri parçacığı göndereceğine kendisininkarar verdiğini,bu sebeple sizin ISS’in bilgisayarının ayarladığını söylüyorlar.Bu gruba göre,asıl ayarlanması gereken RWIN denen başka bir ölçü.
RWIN,(Receive WINdow),TCP bağlantısında (Internet ile sizin aranızdaki bağlantının tabi olduğu protokol)alıcı olarak sizin bilgisayarınızın verici olan ISS bilgisayarına bildirdiği,kabul edilebileceği azami veri penceresinin büyüklüğü anlamına geliyor.Bu ayarıda da Regedit kullanarak değiştirebilirsiniz.Bunun için atacağınız adımlar şöyle sıralanıyor:
1. HKEY_LOCAL_MACHINE / System / CurrentControlSet / Services / VxD / MSTCP’yi bir kere tıklayın.
2. Sağ panelde,boş bir yere sağ tıklayın;Yeni / Dize Değeri yoluyla,DefaultRcvWindow adlı bir değer oluşturun:
3. Yeni oluşturduğunuz DefaultRcvWindow değerini iki kere tıklayın (veya sağ tıklayın ve açılacak menüden Değiştir’i seçin).Değer kutusuna girmek istediğiniz değeri girin ve tamam’ı tıklayın.
4. Regedit’i kapatın;Windows 98’i yeniden başlatın.
Rwin değeri olarak girebileceğiniz rakam,sizin bilgisayarınızın ISS bilgisayarına her paket (TCP / IP protokolü ile gelecek bilgi parçacığı) talebinde bildirdiği kabul edebileceği MSS (Maximum Data Segment Size, Azami Veri Parçacığı Büyüklüğü)adı verilen bir parametrenin ya 4 ya 6 ya da 8 katı olması gerekir.Standart MSS ölçüsü 512 olduğuna göre, uzmanlar RWIN değeri olarak önce 2048 rakamını girmenizi ve uygun iletişim hızını buluncaya kadar bu rakamı 3072 ve 4096 yapmanızı tavsiye ediyorlar. Bu konuda geniş bilgiyi ise Albert P.Belle Isle’ın sitesinde ( http://www.cerberus-sys.com/~belleisl/mtu_mss_rwin.html ) bulabilirsiniz.

XP PÜF NOKTALARI !!
insana hiçbirşeyin yetmediği gibi XP de yetmiyor, illa orasını burasını kurcalayıp, onu daha güzel, daha kişisel hale getirmek bizim doğamızda var. Bir de herşeyi yapsın istersiniz. Bir program kurarsınız bir bakarsınız çalışmaz. Halbuki aynı program arkadaşınızın Windows 98'inde çalışmıyor muydu? Önceki emektar tarayıcınız baktınız ki XP tarafından gözardı edilmiş öylece oturuyor. Neden mi? Tabii ki beğenilmedi. Ya da eski bilgisayarınız o kadar ağır kaldı ki, eski Windows 98'iniz ne kadar hızlı çalışıyorsa yeni kurduğunuz XP o kadar yavaşladı.
Aklınız bu harika arabirimi ve fonksiyonelliği size daha hızlı sunabilecek donanımlarda kalmış, belli ki siz de gayet iyi biliyorsunuz ki, size daha fazla hafıza, daha hızlı bir sabit sürücü ve daha hızlı bir işlemci gerekiyor. Peki sürekli donanıma para yatırmak da neyin nesi?
Bunun suçlusu Microsoft mu? İyi bir işletim sistemi dizayn edememişler mi?

Windows XP çok şey mi istiyor?
Suç hiçbirinde. XP kullanmayı kafaya koyduğunuzda ya XP'ye uygun bir bilgisayarınız olmalı, ya da bilgisayarcının yolunu tutmalısınız. Yani mesela
Home Edition XP'yi mağazadan 100 dolar civarı bir rakama aldığınızda maliyetin daha fazla artacağını bilmelisiniz. Hem bilgisayarınıza daha güncel parçalar almalısınız, hem de XP ile çalışmayan parçalarınız çıkarsa yenilemelisiniz. Geri dönüş yok. Yeni birşey alacaksanız mutlaka XP ile uyumlu olduğundan emin olun. Evet, XP size belli bir maliyet getirecektir, bu kesin. Fakat bir de şöyle düşünün: İstanbul-Ankara arasını uçakla uçmaya karar verdiyseniz bilet fiyatlarına bakıp da sinirlenmenize gerek yok. Pekala otobüsle de gidebilirsiniz. Tercih sizin.
Eski donanım sürücüleri
Eski donanımlarınızın XP sürücüleri yoksa ve XP otomatik olarak onları tanımıyorsa, Windows 2000 sürücülerini indirip deneyin.
Kurulum sırasında size uyarı mesajları verilse dahi devam etmek istediğinizi ısrarla belirtin. Herhalde 100'e yakın XP kurulumunda yüzlerce kez bunu yaptım ama herhangi bir sorun çıkmadı, yani XP çökmedi, ya da herhangi bir yan etki yaratmadı. Windows 2000 sürücülerinin XP üzerinde çalışma oranını yüzde 90 olarak belirlemek yanlış olmaz sanırım.
Administrator
Bazı programları kurmaya çalıştığınızda, oturumu kapayıp Administrator olarak sisteme girmenizi isterler. Bunun için oturumu kapatmanıza gerek yok. Klavyeden SHIFT tuşuna basılı tutarak kurmak istediğiniz programın se-tup dosyasına farenin sağ tuşuyla tıklayın. Çıkan menüden 'Run As..' seçeneğini seçip daha sonra çıkan pencereden en sevdiğiniz kullanıcı olan Administrator'ı seçerek şifresini girin ve OK'i tıklayın. Bu olay aynı zamanda başlat menüsündeki programlar için de geçerli oluyor.
Hibernate
Hibernate özelliğini biliyorsunuzdur. Windows'u 'hibernate' edersiniz, bilgisayarınızı tekrar açtığınızda çok daha hızlı açılır ve de kaldığınız yerden devam edersiniz. Hani çok eski Commodore 64 kullanıcıları bilir: İCE-64 diye bi crack sistemi vardır, bu da ona benziyor. Hafızayı kaydet, sonra kaldığın yerden devam et. Ama bilgisayarınızı kapatırken bu özellik nedense menüde yoktur. Shift tuşuna basılı tuttuğunuzda hemen görünüverir. İlginç doğrusu. Microsoft bu olaya espritüyel açıdan bakıyor herhalde. En sevdiğiniz pastayı buzdolabının görünmeyen bir köşesine kaldıran anneniz gibi.
Windows XP Püf Noktaları

Program eklemek ve kaldırmak
Windows XP'yi kurdunuz. Size kurulurken birşey sorulmadı. Birçok program isteğiniz dışında kuruldu tabii ki. Sanki zorla MS Messenger kullanmak zorundasınız. Kullanmasanız da o kendiliğinden kullanılmaya çalışıyor zaten. Bunu anlamak çok güç. Zaten Outlook Express kullanıyorsunuz, açıyorsunuz Messenger da ordan çıkıveri-yor. Kaldıramıyorsunuz. Bunun gibi bazı programları Control Panel'den (Denetini Masası) kaldıramıyorsunuz. Neyse bunları halletmenin de bir çaresi var. XP'yi kurduğunuz sürücüden Windows dizinine girin. Oradan INF dizinindeki gizli dosyalardan biri olan SYSOC.1NF dosyasını Notepad ile açın. Orada şu şekilde bir dosya yapısı görürsünüz :
Yer kaplamasın diye bazılarını yazmadım. Bu satırlar arasından örneğin Messenger'a göz atalım:
-------------------------------------------------
[Version]
Signature = '$Windows NT$'
DriverVer=07/01 /2001,5.1.2600.0
[Components]
ims=imsinsnt.dll,OcEntry,ims.inf,,7
fp_extensions=fp40ext.dll,Front-
Page4Extensions,fp40ext.inf,,7
AutoUpdate=oc-
gen.dll,OcEntry,au.inf,hide,7
msmsgs=msgrocm.dll,OcEntry,m
smsgs.inf,hide,7
RootAutollpdate=oc-
gen.dll,OcEntry,rootau.inf,,7
lEAccess=ocgen.dll,OcEntry,ieac-
cess.inf,,7
Games=ocgen.dll,OcEntry,ga-
mes.inf,,7
Pinball=ocgen.dll,OcEntry,pin-
ball.inf,HIDE,7
MSWordPad=oc-
gen.dll,OcEntry,wordpad.inf,HI-
DE,7
ZoneGames=zoneoc.dll,ZoneSe-
tupProc,igames.inf,,7
----------------------------------------------------
buradaki 'hide' kelimesini kaldırırsak ve satırın msmsgs=msgrocm.dll,OcE:htry,ms msgs.inf,? şekline gelmesini sağlarsak, denetim masasından Add/Remove Programs ve Add/Remove Windows Components alındaki Messenger programını kaldırabiliriz (Ben de şimdi kaldırıyorum canlı olarak). Burada normalde işimize yaramayan ve bilgisayarımızda yer kaplayışlarıyla bile sinir yaratan diğer bileşenleri de aynı şekilde kaldırmak mümkün. Tabi bunların en başında MS Messenger'ın geldiği kesin.

Bir yığın dosyayı yeniden adlandırmak
Elimizde bir RESİMLER dizini var. Bunların isimleri karmakarışık. Bunların arasından istediklerimizi seçip bir sıraya koymamız lazım. Aynı anda 30 dosyanın ismini değiştirmeyi düşündünüz mü hiç ? Mesela benim garip isimlerle 30 tane resmim var. Dijital fotoğraf makineleriyle çekilen resimler genelde hep seri numarası gibi garip isimlerle isimlendiriliyor. Bunları alperl, alper2, alper3,vs. şeklinde sıraya sokabilirim. Diğer resimleri de aynı şekilde isimlendirebiliyorum. İstediğiniz dosyaları seçin. Sonra F2'ye basın ve ilk dosyanın değişecek ismini XP size sorsun. Gerisini bırakin o halletsin. Çok basit ama çok yararlı değil mi ?

İnternet Explorer'da yazıtipi büyüklüğü
Çok rahat bir yaklaşım. Bazı web sitelerinde bir marifetmiş gibi yazıları o kadar küçük yaparlar ki, monitöre gözlerinizi sokmadan okuyamazsınız. Yazıtiplerinin büyüklüğünü de her defasında menülerden ayarlamak çok kullanışsızdır. Eğer tekerleği olan bir fareniz varsa, CTRL tuşuna basılı tutarak istediğiniz zaman, hiçbir menüye girmeden, tekerleği hareket ettirin. Bunu diğer programlarda da deneyebilirsiniz. Örneğin şu an kullandığım OpenOffice'de bile bu özellik çalışıyor. Hatta olayı biraz şekillendirip herhangi bir resme çift tıklayıp açın. XP resmi kendi programıyla gösteriyor. Tekerleği hareket ettirin ve zoomin ve zoomout özelliğini rahat bir şekilde kullanın. Hoşunuza gidecek.
Kendi kendine kapanmayan bilgisayar
Eğer 'Kapan!' dediğinizde XP kapanıyorsa ama bilgisayarınız kendiliğinden elektriği kesip kapanmıyorsa, sakın suçluyu bilgisayar olarak tesbit etmeyin. Birçok insan buna sinir oluyordur eminini. Tekrar rahatlamak için Control Panel'den Power Options'a (Güç Özellikleri) girin, APM'yi aktif hale getirin. Artık sizin bilgisayarınız da XP'den aldığı komut doğrultusunda kapanacaktır.

Gruplaşma
Bir internet Explorer açarsınız, başlığını ekranın altında Taskbar'da (görev çubuğu) görürsünüz. Bir IE penceresi daha açarsınız, o da diğerinin yanına yerleşir. Bir IE penceresi daha açtığınızda ise grup haline gelirler. 3 pencerenin grup olması size az mı geldi ? Daha fazla başlığı aynı anda görmek mi istiyorsunuz? Bunun için Windows XP'de herhangi bir ayar yok. Regedit programıyla halletmemiz gerekiyor. Bulmamız gereken değerin yolu aynen şöyle: HKEY_CURRENT_USER\ Software\Microsoft\ Windows\CurrentVersion\ Explorer\Advanced bu yolu takip ettiğinizde değiştirmeniz gereken değer ise şöyle: TaskbarGroupSize'=dword: 00000003
Burada satırın sonundaki 3 rakamını kaç tane bağımsız pencere açmak istediğiniz doğrultusunda değiştirebilirsiniz. Bu gerçekten çok faydalı oluyor. Büyük ekran bir monitörünüz varsa ve aynı anda 3'den fazla IE penceresi açıyorsanız, ki muhtemelen açıyorsunuzdur, daha ekranda bir sürü yer varken 3'den sonra IE pencerelerinin grup haline girmesi biraz mantıksız oluyor.
Yavaş kapanış
nVIDIA firmasının GeForce ve TNT2 ekran kartlarını hepimiz kullanıyoruz, çünkü fiyat/performans oranı oldukça iyi. Bu kartların yakın tarihlerdeki donanım sürücülerinde XP'de şöyle bir sorun meydana geliyor. Sürücüler sisteme nVIDIA Driver Helper Service adında bir servis yüklüyor. Servis olarak yüklendiği için, açılırken ve kapanırken ruhumuz duymuyor. Fakat genelde çok yavaş kapatıyor kendini. Bu da XP'nin yavaş kapanmasına neden oluyor. Hem de boşuna hafızadan yiyor. Bunu iptal etmek için, Administrative Tools'dan Servislere girin ve NVSvc isimli servisi durdurup başlangıç biçimini manual hale getirin. Bir daha sorun çıkarmayacaktır.

Network bağlantıları
Ağ üzerinde başka bir bilgisayara bağlanırken, XP öncelikle Scheduled Tasks'e (Zamanlanmış Görevler) bakar. Nedense bu bazen ilk bağlanırken 30 saniyeye varan yavaşlamalara neden olur. Bunu engellemek için Regedit'i açalım ve HKEY_LOCAL_MACHINE/ Software/Microsoft/ Windows/Current Version/ Explorer/RemoteComputer/ NameSpace yolunu bulalım. Buradan şu 'anahtarı' bulup silelim : {D6277990 4C6A11CF 8D87 OOAA0060F5BF). Ve Windows XP'yi yeniden başlatın.

kargalar sürüyle KARTALlar yalnız uçar!
<<<BE$iKTA$K>>>
NoiR.La.AigLe Ofline   Alıntı ile Cevapla
Alt 28-09-2007, 22:19   #2

MetiN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

cok saolda cok uzun bea oku oku bitmiyo

BesiktasForum.NET

.........
MetiN Ofline   Alıntı ile Cevapla
Alt 28-09-2007, 22:25   #3

NoiR.La.AigLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı:
MtN43´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
cok saolda cok uzun bea oku oku bitmiyo
başlıklara bak yaff...
uyanı oku...
kargalar sürüyle KARTALlar yalnız uçar!
<<<BE$iKTA$K>>>
NoiR.La.AigLe Ofline   Alıntı ile Cevapla
Alt 28-09-2007, 22:33   #4

MetiN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

BesiktasForum.NET

.........
MetiN Ofline   Alıntı ile Cevapla
Alt 28-09-2007, 22:36   #5

cent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

sende masallah butun programlari kapatmissin

Bu konuyu arkadaşlarınızla paylaşın

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Stil