Beşiktaş Forum  ( 1903 - 2013 ) Taraftarın Sesi


Geri git   Beşiktaş Forum ( 1903 - 2013 ) Taraftarın Sesi > Eğitim Öğretim > Üniversiteler

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 12-06-2010, 14:46   #1
 
bjkkrtl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Askeri Lise Mülakatları Hakkında Herşey

Forumda bu konudan yararlanabilecek kullanıcı sayısı belki azdır ama misafir kullanıcılar için yararlı olacağını düşünüyorum .

Arkadaşlar ben geçen sene girdim ve herşeyi bizzat yaşadım. Anlattıklarımın dışında kesinlikle başka birşey yok. Söylerlersede inanmayın. Tamamen bir karalama kampanyasıdır, söylenenler.

Sabah sizden saat 7:30 gibi bir saatte Kuleli Askeri Lisesi önünde olmanız istenecektir. Ama o saatte oraya giderseniz sonuncu girersiniz. Babamın biraz erken gidip, ilk sırayı alalım düşüncesiyle saat 4'te gittiğimiz yerde 238. sıra numarasını aldım : ) Eğer ilk sıraları almak istiyorsanız saat 02:00 gibi Kuleli Askeri Lisesi'nin önünde olmalısınız. Yanınıza bozuk para almayı unutmayın. 5 Lira gibi bir miktar sizi rahatlıkla idare eder. Kağıt parada sorun yaşayabilirsiniz.

Dışarıda sıra olmanız söylenir herkes nizamiyeden içeri alınır(Girmek isterse ailede). Kapıda numara bir verilir(Mesela benimki 238di. 201-250 arası nizamiyede toplansın denir) Bir de form verilir. Harp okulu ile ilgili onuda sınav sonucunuza göre doldurursunuz.(Kara Harp Okulu, Deniz Harp Okulu vs.) Bahçede ailenle beklemeye başlarsın anons yapılana dek(Mesela 201-250 arası toplansın). Belgelerinizi sıraya dizmeniz istenir size bir belge verilir. Başınıza bir er verilir(Erlere karşıda saygılı olmanız gerekmekte çünkü sizi kapı dışarı edebilme hakları var. Ve de o sizin sorumlunuzdur !). Nizamiyeden içeri girersiniz. Karşıda 5 tane komutan belgelerinizi ve belgelerinizin sıralarını kontrol eder. Eğer eksik belge varsa ya da sırası yanlış ise düzeltmeniz için geri yollanırsınız. Herşey normal ise imzalar geçersiniz.

Sonra spor salonunda beklersiniz bazılarınız ayrılıp hemen geçer. Paniklenmenize gerek yok onlar bandoyu da tercih etmiş olanlardır. Sonra bilgisayar başında 3 kadın sizin kuvvet seçimlerinizi yapar(Hava,Kara...) kaydeder. Sonra bir yerde bekleyeceksinizdir yaklaşık 5 dk. Yine bir kayıt bölümü fakat burada tüm belgelerinizi bırakacaksınız. Sadece nufüs kağıdı ve sıra numaranız sizde kalır. Oradan sıra olup sizi bir sınıfa alırlar !

Burada bir form dolduracaksınız. İçeriği doğru yazmanız gerekmekte. İşte anne baba mesleği, gittiğiniz okullar, dershaneler , izlediğiniz tv, okuduğunuz kitap, gazete, başınızdan geçen en kötü olay, neden askeri lise, kendinizi kısaca tanıtın, hangi takımlısınız : ) vs. (Tabi bazı yayın kuruluşlarını yazmanız aleyhinize olacaktır). Herşeyi dolduracaksınız. Yok, ben tv izlemem derseniz ; ne yapıyorsun o zaman diye bir soruyla karşılaşmanız muhtemeldir.

NOT: Mülakatlar sırasında birkaç defa donunuzu indirmeniz gerekeceği için tıraşınızı olun !

Form doldurulduktan sonra Ön Sağlık Muayesine gideceksiniz. Bir sınıfta üstünüzde sadece iç çamaşırınız kalacak şekilde soyunursunuz. Boy ve kilo ölçümleri yapılır. Ardından göz, ortopedi ve üroloji . Ürolojide doktora mümkün olduğunca yaklaşın (Hem arkadan diğer adaylar tarafından izlenmezsiniz hemde doktor şüphelenmez). Doktor(ki o da bir komutandır) size "indir !" komutunu verecektir. İndirdikten sonra normalde 4-5 sn bakar. Ama sizde heyecan varsa doktordan çekiniyorsanız bu süre biraz değişir. Ve başka durumlarda yaşanabilir. Göz ve ortopedide karşınıza fazla birşey çıkmaz. Sadece doktorların verdiği komutları tam olarak yerine getirmeniz gerekmekte. Bu kısımda bir sağlık probleminiz çıkarsa itiraz hakkınız vardır, itirazınızı yapar, başka bir doktora muayene olursunuz.

Burdan sonrası Yeterlilik Sınavıdır. Sportif manada kendinizi sergileyeceksiniz : )

Ben gittiğimde(geçen sene) ilk olarak basket topu fırlatma vardı. 7 metre atmanız isteniyordu. 3 atış hakkınız var. Ben ilkinde 10 metre atıp geçtim. Ama 3. atışında 16 metre atanlar arkadaşlarda oldu : ) Orada sporların kuralları size anlatılacaktır.
Ardından uzun atlama geliyor, sınır 95-96 doğumlulara 1.45 metre, 93-94 doğumlulara ise 1.55 metre idi(Yanlış hatırlamıyor isem). Yine 3 atlama hakkınız vardır. Kurallar anlatılır atlarsınız. Ben buna çalışmadığım halde 2 metre atlamıştım ve 2. olmuştum : D
Sonrasında mekik gelir. Normal mekiğin dışında kollardan destek almadan çekeceksiniz. Sizi bir aday tutacak ve çektiğinizi o sayacak. Sınır 95-96 doğumlulara 30, 93-94 doğumlulara 35 mekik sınırdı(1 dakika içinde). 45 üzeri çekmeniz iyi olcaktır. 49 çekmiştim ben, en yüksek 52 idi.
Ve son spor. Koşu. 400 metreyi koşmanız istenecektir. 95-96 doğumlulara 85 saniye, 93-94 doğumlulara 80 saniyeydi. Bu koşuda 1. yahut sonuncu olmanız öenmli değil. Önemli olan kaç saniye ile bitirdiğiniz. 84 saniye ile birinci olmak işinize yaramaz. 70 saniye civarı iyi sayılabilir.

Not: Bu aktiviteler sırasında hırsınıza yenik düşüp adaletsizlikler yapmayın. Arkadaşınızın çektiği mekiği az ya da fazla saymak, koşuda dirsek atmak, düşürmek, itmek gibi hareketlerden uzak durun. İlla yaparım diyorsanız Allah size akıl fikir versin : ).

Sporda ne kadar başarılı olursanız bu size artı puan, çünkü başarılarınıza göre puan alacaksınız ve aldığınız puan sınav notunuza eklenecek. Sonrasında da mülakat komisyonunun karşısına çıkacaksınız.

Buradan sonra mülakatlar için bekleyeceksiniz. Bu sırada birşeyler atıştırmak için bol vaktiniz olacak.

Mülakatlar için adınız okunacak ve salonların önünde bekleyeceksiniz. İçeriden çağırılınca mülakat vakti gelmiş demektir.

-İçeri girerken iyi bir ses tonu ile merhabalar komutanım demeniz yararlı olur.
-İçeride 5 komutan var. Her biri bir yanınızda ve siz hepsine eşit uzaklıkta duran sandalyenin yanına gideceksiniz. Oturmak için oturabilirsin diye denmesini bekleyin.
-Bacak bacak üstüne atmak, ellerini tutmak, ellerinizi diz kapaklarınızın üstüne koymak gibi hareketler yapmayın. Sakin olun.
-Çok cıvık ya da çok sert olmayın. Cıvık olursanız zaten sonunuz bellidir de, çok sert olursanız komutanlarda size sert olacaktır. Siz onlara nasıl davranırsanız. Onlarda size öyle davranacaktır.
-Sizinle konuşan komutanın gözlerinin içine bakın, yüzünüzde hafif bir gülümseme olsun, ara sıra da diğer komutanlara bakın.
-Size, doldurduğunuz formdan yola çıkılarak sorular sorulacaktır. Neden askeri lise, kendini tanıt, aileni tanıt soruları kesinlikle gelecektir.
-Bilgi sorusu gelirse ; Örn: İlk Genelkurmay Başkanımız , bilmiyorsanız sallamayın bilmiyorum deyin. Emin olmadığınız zaman bilmiyorum deyin geçin.
-Mülakat süresi davranışlarınıza göre artar ya da azalır. Benim yaklaşık 4 dk sürdü(Mülakatları geçtim).

Bana sorulan sorular ;
- Kendini tanıtır mısın ?
- Aileni tanıtır mısın ?
- Neden Askeri Lise ?
- Beyoğlu Beyefendisinin tanımı ? ( Garip gelecek ama formda doğum yerime Beyoğlu yazmıştım. Kendimi tanıtırkende Beyoğlu doğumluyum demiştim. Bunun üzerine bu soru geldi )
- Ülkemizin 3 büyük sorunu ?
- İstiklal Marşının ilk kıtası ? ( Bu soruya kadar çok iyi giden mülakatımın bu soru ile bittiğini düşünmüştüm. Heyecandan İstiklal Marşının ilk kıtasını unuttum : ) İlk mısradan sonrası gelmedi. Komutanlar yardım etti. Galiba 5.defada okuyabildim : ) )

Arkadaşlarıma sorulan sorular ;

- Mesela 22 Temmuz'da idi mülakatım. Arkadaşa bugün ne oldu diye sordular.
- Okuduğun gazetenin bir köşe yazarı ? Ya da spor sayfasından biri ? ( Formda okuyorum diye yazdığınız gazete )
- Atatürk'ün Gençliğe Hitabesini okur musun ?
- Atatürk İlkeleri ?
- Atatürk ilkelerinin açıklaması ? ( Mesela ; Devletçilik şudur, Halkçılık budur. Laikliğin sorulduğunu ne o arkadaşlardan ne de başka arkadaşlarımdan duymadım )

Sonrasında uzun bir bekleyiş vardı. 14 senelik yaşamımda ilk defa bu kadar heyecanlanmıştım. Bir komutan geldi isimlerimizi okudu. Merdivenlere doğru yürürken kazandık mı diye sorduk cevap vermedi. Merdivenlerde kazandınız arkadaşlar dedi. Sevincimden daha yeni tanıdığım çocuğa sarıldım : D ( Herkes sarıldı birbirine ama : D )

Bazı belgelerimizi geri aldık. Ve ertesi gün Yeşilyurt Hava Harp Okuluna gideceğimizi söyleyen bir kağıt aldık. İsteyenler Kuleli Askeri Lisesi'ne gelip servisle isteyenler ise kendileri gidebiliyordu. Servislerden velilerde istifade edebiliyordu.


NOT: Mülakatlar sırasında birkaç defa donunuzu indirmeniz gerekeceği için tıraşınızı olun !


Hava Harp Okuluna geldikten sonra gruplara bölünüp muayene olacaksınız. Yalnız diş ve burundan muayene olmadık. Onlardaki kusurlar önemli sayılmıyor sanırsam. Aç gitmeniz gerekecek çünkü kan ve idrar tahlili olacaksınız. Bana verdikleri belgede saat 21.00'dan sonra birşey yemeyin yazıyorudu. Hiçbir muayeneyi olurken disiplinsiz hareketlerde bulunmayın. Zaten başınızda Harbiyeli son sınıf biri olacak. Kadın doğuma bile gideceksiniz ultrason cihazı ile bakacaklar. Ben girmem, erkek adam girer mi gibi gereksiz ve düşük espriler yapmayın : ) Bazı doktorlar size komik hareketler yapacak sizi güldürmeye çalışcaktır. Aşırıya kaçıp kahkahalar atmayın. Kendinize sahip olun çünkü gerçekten çok komik şeylerle karşılaşma ihtimaliniz var : D Muayeneler sırasında konuşmayın. Odalardan çıktıktan sonra ne söylecekseniz söyleyin.
Kan ve idrar alımı, röntgen, kalp ve böbrek ultrasonu, odiometri, ekg, dahiliye, psikiyatri, eko sırasıyla muayeneler var. Ama bunların dışında yatakhaneye gideceksiniz. Başınızda duran harbiyeli abi : Arkadaşlar üzerinizde sadece iç çamaşırınız kalsın diyecek ve gidecek. Sonra 2 Komutan gelecek arkanızı dönün diyecek. Herkes duvara baksın, kimse başka yere bakmasın denecek. Ve iç çamaşırınızı diz kapağınıza kadar indirin denecek. Sonra onlara doğru dönmeniz söylenecek. Bu kısımlarda gülmeniz hiçte hoş karşılanmayabilir : ) Kusurları olanlara sorular sorulacak( Senin orandaki dikiş izi ne, gibi).


Bütün muayeneleri olduktan sonra 2 saat gibi bir süre sonucu bekleyeceksiniz. Bu sırada yemekhaneye gider ve o güzel yemeklerden tadarsınız. Sonra sonuçlar açıklanacak ve herkes evine. Askeri öğrenci olamaz raporunu alan adayların yine itiraz etme hakları var ertesi gün GATA ve Gümüşsuyu na gidip oralardan onay almaları gerekmekte.
Havacılar için PsikoTeknik Sınavı var. Elinize bir joystick veriyolar oyun oynuyorsunuz neredeyse. Ama biraz zaman geçtikten sonra joystick siz ne yaparsanız tersini yapmaya başlıyor.


Kazanamazsanız hiç üzülmeyin Türkiye'de 90. arkadaşım giremedi ama 12.000 arkadaşımda giremedi. Her işte bir hayır vardır. Ama 8.000 küsürlerde bir arkadaşım girdi.


İlk gün Saat 16.25'te çıktım. Babamı çıktığımda ilk defa öyle gördüm. Ağlayacaktı neredeyse. Benden önce çıkanlar hep kaybedenler olmuş. Kazanıp çıkan 1 grup o da zaten 10 kişi. Kazandığımı söyleyince bi anda surat ifadesi değişti. Kazanmasaydımda önemli olmadığını söyledi. Zaten ertesi gün göz muayenesinde takılınca elendim. Ama babam boşver, üzme kendini , dedi. Ben çok üzüldüm ama o hiç önemli değil dedi. Canın sağolsun. Önemli buraya gelip kendini kanıtlamandı. Gözünün bozuk olması senin elinde değil dedi..

Herşeyi ayrıntılı yazmak istedim. Ama baktım ki yazdıkça uzayacak. Daha fazla ayrıntı isteyenler Özel Mesaj yolu ile ulaşabilirler bana : ) Girecek olan herkese başarılar.

__________________
Ne Mutlu TÜRK'üm Diyene !


Karakteriniz, Şöhretinizden Önemlidir.
Karakteriniz, Siz Ne İseniz Odur...
Oysa Şöhretiniz, Başkaları Sizi Ne Sanıyorsa Odur.

Konu bjkkrtl tarafından (12-06-2010 Saat 14:47 ) değiştirilmiştir..
bjkkrtl Ofline   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bu konuyu arkadaşlarınızla paylaşın


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık
Türkiye`de Saat: 04:09 .

Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2008, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.3.2

Sitemiz CSS Standartlarına uygundur. Sitemiz XHTML Standartlarına uygundur

Oracle DBA | Kadife | Oracle Danışmanlık1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580