Tekil Mesaj gösterimi
Alt 05-01-2007, 18:50   #9
OnuR
 
OnuR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 

"Essalâtu vesselâmu aleyke Yâ Rasûlallâh..."


Hz. Aişeden: “Melekler nurdan yaratılmışlardır. Cinler de dumansız ateşten varedildi. Hz. Âdem de Kur’an’da size vasfedildiği gibi topraktan yaratıldı.”
*Müslim*

Hadiste, Allah’ın yarattığı 3 büyük varlığın yaratılış özelliği üzerinde durulmaktadır. Melekler nurdan yaratılmış ruhani varlıklardır. Cinlerin yaratıldığı madde dumansız ateştir. Cinlerin bir sınıfı olan şeytanlar da aynı maddeden var edilmişlerdir. İnsanoğlunun atası Hz. Âdem ise, Kur’an’da da haber verildiği gibi topraktan yaratılmıştır.

***
284. Göklerdeki her şey, yerdeki her şey Allah'ındır. İçinizdekini açığa vursanız da, gizleseniz de Allah sizi, onunla sorguya çeker de dilediğini bağışlar, dilediğine azap eder. Allah'ın gücü her şeye hakkıyla yeter.

285. Peygamber, Rabbinden kendisine indirilene iman etti, mü'minler de (iman ettiler). Her biri; Allah'a, meleklerine, kitaplarına ve peygamberlerine iman ettiler ve şöyle dediler: "Onun peygamberlerinden hiçbirini (diğerinden) ayırt etmeyiz." Şöyle de dediler: "İşittik ve itaat ettik. Ey Rabbimiz! Senden bağışlama dileriz. Sonunda dönüş yalnız sanadır."

286. Allah bir kimseyi ancak gücünün yettiği şeyle yükümlü kılar. Onun kazandığı iyilik kendi yararına, kötülük de kendi zararınadır. (Şöyle diyerek dua ediniz): "Ey Rabbimiz! Unutur, ya da yanılırsak bizi sorumlu tutma! Ey Rabbimiz! Bize, bizden öncekilere yüklediğin gibi ağır yük yükleme. Ey Rabbimiz! Bize gücümüzün yetmediği şeyleri yükleme! Bizi affet, bizi bağışla, bize acı! Sen bizim Mevlâmızsın. Kâfirler topluluğuna karşı bize yardım et."


*Bakara, suresi 284,285,286*
(Mirac gecesinde göndreilen bakara suresinin son üç ayeti)
__________________
Besiktas JK


.
OnuR Ofline   Alıntı ile Cevapla