Konu: Gıda
Tekil Mesaj gösterimi
Alt 30-01-2007, 13:04   #6
imparator
Guest

imparator - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

. DÜNYADA PLASTİKLERİN ÜRETİMİ VE TÜKETİMİ

Dünyada her yıl milyonlarca ton plastik üretilip tüketilmektedir. Ayrıca üretilip tüketilen plastiklerin türleri de oldukça çeşitlidir. Ancak Şekil 8.1'den görüleceği gibi, bazı plastiklerin üretim ve tüketimleri toplam içinde önemli bir paya sahiptir. Bu plastikler, alçak yoğunluklu polietilen (AYPE), lineer alçak yoğunluklu polietilen (LAYPE), yüksek yoğunluklu polietilen (YYPE), polipropilen (PP), polivinil klorür (PVC), ve polistiren (PS) dir. Zaman zaman akrilonitril-stiren-butadien terpolimerleri (ABS) ve stiren-akrilonitril kopolimerleri (SAN) de "genel amaçlı plastikler" denilen bu gruba dahil edilmektedir. Ancak genel eğilim bu son iki plastiğin mühendislik plastikleri denilen bir başka grup içinde ele alınmasıdır.

Şekil Bazı Plastiklerin Toplam Dünya Üretimindeki Paylan

Poiletilen;
Polipropilen
Polivinil Klorür
Polistiren
Diğer Termoplastikler
Termosetler

Üretim-tüketim vb. istatistiksel incelemelerde, üretim-tüketim miktarlarının çokluğu nedeni ile incelemeler, genel amaçlı plastikler ve diğerleri olmak üzere iki başlık altında yapılmaktadır. Burada diğerleri ile kastedilen, mühendislik, özellikli ve kompozit plastiklerdir.
Tablo 7.1'de bölge ve ülke bazında Dünya toplam plastik tüketimi gösterilmektedir. Bazıülkelerde, yıllık kişi başına "genel amaçlı plastik" tüketimi ise Tablo 7.2'de verilmektedir. Ayrıca Tablo 8.1'de bölge ve plastik türüne göre ortalama yıllık tüketim artış hızları ve Tablo 8.2'de dünyada değişik plastik tüketim alanlarının toplam tüketim içindeki paylan verilmektedir.

Tablo Bazı Plastiklerin Ortalama Yıllık Tüketim Artış Hızları, %.

Bölge
AYPE/
LAYPE
YYPE
PP

PVC

PS
Diğerleri
LAYPE
Kuzey Amerika
Güney Amerika
Batı Avrupa
Doğu Avrupa
Afrika/Ortadoğu
Asya/Okyanusya
Dünya ortalaması
2.7
7.6
2.8
2.4
4.0
5.8
3.7
3.9
5.6
3.2
3.7
5.6
5.1
4.1
5.8
7.8
3.9
3.8
8.7
6.3
5.5
3.7
7.0
2.7
2.5
5.5
4.1
3.7
2.8
5.6
2.8
3.8
2.9
4.3
3.5
4.8
3.8
3.1
2.6
7.6
3.9
3.8

Tablo Toplam Tüketimin Yüzdesi Olarak Plastiklerin Uygulama Alanları
Uygulama Alanı
Toplam Tüketimdeki Payı, %
Günlük, yaygın uygulamalar
Otomotiv ve havacılık sanayii
Elektrik-Elektronik
İnşaat
Ambalaj
7.0
9.0
24.0
29.0
31.0
TOPLAM
100.0

Bu tabloların incelenmesinden bazı sonuçlar çıkarılabilmektedir.
Şekil 'de grafiksel olarak gösterildiği gibi, dünyada en fazla tüketilen plastik polietilen olup, onu sırası ile, PVC, toplam termosetler, PP, toplam diğer termoplastikler ve PS izlemektedir.
- Dünyanın gelişmiş bölgelerinde yıllık tüketim artış hızlarının % 2.5-3.5 gibi düşük değerlerde dengelendiğianlaşılmaktadır.