Tekil Mesaj gösterimi
Alt 06-04-2006, 16:52   #1
kyros06

kyros06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tayfur Roportajı

Tayfur: "Lucescu dört dörtlüktü"

Almanya’dan Türkiye’ye gelen yüzlerce futbolcudan birisi Tayfur. Geldi, F.Bahçe’de kendini hissettirdi, Kocaeli’de gelişti ve Beşiktaş’ta zirveye tırmandı. Milli takıma kadar yükselen Tayfur bu sezon sonunda futbolu bırakacağını açıkladı. Ümraniye’deki Nevzat Demir Tesisleri’nde Superspor.com editörü Ahmet Sivaslı’nın sorularını yanıtlayan Tayfur Havutçu Şampiyonlukta Fenerbahçe’yi şanslı gördüğünü belirtti.
- Sezon sonunda futbolu bırakacağını açıkladın. Bundaki sebep artık forma şansı bulamayacağına inanman mı yoksa gençlere yer açmak veya zirvede bırakmak mı?
Amacım futbolu Beşiktaş’ta bırakmaktı. Başka takımda forma giymek de istemiyordum. Zaten artık zamanın geldiğine inanıyorum. İyi bir zamanda bu kararı aldığıma inanıyorum. Kulüpten bana böyle bir rica geldiği haberleri çıktı. Bırakma kararı tamamen bana bağlıydı. Ben bırakacağımı açıkladım, kulüp de memnuniyetle karşıladı. Jübilem için çalışıyorum şu an. Çeşitli projelerim var. İlerleyen haftalarda netlik kazanacak.
Click the image to open in full size."TEKLİFLER VAR. YURT DIŞINA GİDEBİLİRİM"
- Futbolu bıraktıktan sonra ne yapacaksın?
Teknik direktörlük yapamayı düşünüyorum. Şu an için birkaç teklif var. Yurt dışında çalışma ihtimalim yüksek. Bir teknik direktörün yanında yardımcı olarak görev alabilirim. Aslında menajerlik de yapmak isterdim ama Türkiye’de bu sistem oturmuş değil. Yönetimden bana teklif geldi ama bu yüzden kabul etmedim. Türkiye’de menajerlik yok ağabeylik var. Avrupa’nın aksine bu yanlış bir tutum...
- Beşiktaş’ın UEFA şansını nasıl değerlendiriyorsun?
En tehlikeli rakibimiz Kayserispor. Bu sezon hiç beklenmedik bir performans sergilediler. Trabzonspor var, Gençlerbirliği de geldi arkadan. Her puan bizim için altın değerinde. Bundan sonraki her maçımı kazanırsak UEFA’ya katılma şansını yakalarız diye düşünüyorum. Türkiye Kupası’nda yolumuza devam etmemiz de çok önemli. O da UEFA’ya bir giriş kapısı sonuçta...
Click the image to open in full size.
- Beşiktaş taraftarının oyununuza çok etki yaptığı belirtiliyor. Baskı sizi nasıl etkiliyor?
Büyük takımlarda her zaman baskı olur. Çünkü çok sayıda taraftar önünde oynuyoruz ve beklentiler de doğal olarak çok fazla. Her taraftar eve giderken mutlu olarak gitmek ister ama futbolda her sonuç vardır. Bir hafta yener bir hafta yenilirsiniz. Anadolu’dan gelen arkadaşlar da hayret içinde kalıyorlar. Bize şaşırıyorlar siz bu baskı altında nasıl oynuyorsunuz diye. Ama onlar da belli bir zaman sonra alışıyorlar. Bence normal bir durum. Eğer böyle büyük bir takımda oynamak istiyorsan bu tarz baskılara maruz kaldığında da dert etmeyeceksin.
Click the image to open in full size."LUCESCU DÖRT DÖRTLÜKTÜ"
- Küfür...
Türkiye’de küfürü engellemek neredeyse imkansız. Çünkü Türkiye’de küfür ailenin bile içine girmiş durumda. İki arkadaş bile aralarında konuşurlarken mutlaka küfür ediliyor. Bunun önüne geçmek imkansız.
- Takıma hakim olan bir kaptan olarak Ailton’u nasıl değerlendiriyorsun? Kuşkusuz en yakından tanıyan isimlerden biri sensin...
Evet. Benle arası iyiydi o da Almanca bildiğimden dolayı. Ailton bana göre Türkiye Ligi’ni hafif gördü. Burayı bir Katar, Suudi Arabistan gibi gördü futbol açısından... Ama yanıldı ve uyum sağlayamadı. Onun tarzıyla bizimki uyuşmadı. Birbirimizi anlamakta zorluk çektik. Zaten kendi halinde biriydi. Konuşmazdı çok fazla. Bir benle bir de Cordoba ve Kleberson ile konuşurdu. Sessiz sakin biriydi. Daha önce çok iyi bir geçmişi vardı. Almanya’da gol kralı olmuştu. Kendine olan fazla güven de onu bu hale getirmiş olabilir...
- Şu an kadar Beşiktaş'ta, F.Bahçe’de, Kocaelispor’da birçok teknik adamla çalıştın. Kendine örnek aldığın biri var mı?
Mircea Lucescu’nun yeri ayrı bende. Şu ana kadar hep değerli teknik adamlarla çalıştım ama Lucescu dört dörtlüğe en yakın olanıydı. Lucescu’nun oyuncularla kurduğu ikili ilişkiler mükemmeldi. Psikolojiyi çok iyi bilirdi. Futbolu da çok iyi bilirdi.
Click the image to open in full size."FENERBAHÇE ŞAMPİYON OLUR"
Şampiyonluk yarışında Fenerbahçe’yi mi şanslı görüyorsunuz yoksa G.Saray’ı mı?
Fenerbahçe iyi futbol oynamıyor. G.Saray ondan kat kat daha üstün bir futbol oynuyor ama Fenerbahçe gol atmayı çok iyi biliyor. Duran toplardan inanılmaz fırsatlar yaratıyorlar. Onların bu duran toplarına önlem almak ve nerdeyse gol yememek imkansız. Bana göre şampiyonluğun en büyük adayı Fenerbahçe’dir...

Teşekkürler Kaptan...

kaynak:superspor
kyros06 Ofline