Tekil Mesaj gösterimi
Alt 02-02-2010, 08:44   #4
RamesooN
Hayatın Anlamı Siyaz Beyazdı

RamesooN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Hocanın ısrarla oynatmak istediği sistem 4-2-1-3..bu sistem modern bir 4-5-1 varyasyonu..ama bu sistemde ortasaha da , forvetin solunda ve sağında oynacak oyuncularınızın bu sisteme yatkın oyuncular olması şarttır..Mevcut durumuzun asıl tartışması , yani çok tarşılan bir konu olan '' oyuncuya göre sistem mi, sisteme göre oyuncu mu?? '' tartışması..hocanın ısrarla avrupanın büyük klüplerinin oynamaya çalıştığı sistemi uygulamaya çalışması toeride bence iyi bir düşünce..ancak iş pratiğe gelince hiçte öyle olmuyor..

savunma genel hatlarıyla belli..Tek sıkıntı hocanın İbrahim Toraman'a yer açmak için,Toramanı defansın sağında oynatması..Toramanın hucüm gücünün son derece kısıtlı olmasına rağmen geçen sezon ve bu sezon iyi maçlar çıkardığını görmüştük..tecrübesi ve yüreğiyle bu işin üstesinden gelmeye çalışıyor fakat Beşiktaşımız modern futbol ve futbol kalitesini yukarıya çekmek istiyorsa o bölgede bu sene olmasada seneye mutlaka Rıdvanı kullanmalıdır..Kısa boylu bek oyuncuları her zaman handikap yaratmıştır ancak oyun ve pozisyon bilgisini,savunma yapma becerisini yükselttiğimiz anda klas bir bek oyuncusuna kavuşacağımız aşikar..Söylediklerim aynen İsmail içinde geçerli..artık gelecek sezondan itibaren sağda Rıdvan , solda İsmail oynamalı..Ekreme gelince ben Ekremin bir bek oyuncusu olduğunu düşünmüyorum..neredeyse 30 yaşına gelmiş ama savunma yapmayı bilmeyen bir oyuncu bek olmaz..Ekrem kısıtlı fakat iyi bir kanat(açık) oyuncusudur bana göre..

ortasahadan dewam edelim..Bu sistemde ortasahanın ortasında oynayan oyuncuların 3 de hem savunma özellikli,hemde hucüm özellikli oyuncular olması gerekir,en azından 2 si bu özellikleri taşımalı diğeri ise savunmadan aldığı topla iyi oyun kurup, iyi pas dağıtabilmeli..bizim takıma baktığınızda Ernst ve birazda Fink dışında bu yükü kaldıracak oyuncu yok..inanın bu forumda 2 senedir şunu söylüyorum..şu takıma savunmadan topu alıp kısa,uzun,derinlemesine pas atabilecek bir oyuncu yoook..takımda bir Pizarro yok,beğenirsiniz beğenmezsiniz bir Emre yok hatta trabzonlu Selçuk bile yok..o bölgede Tello şu zamana kadar ısrar edilseydi belkide rakip takım bize önde bastığı zamanlarda Tello çok rahat pas alışverişini sağlayabilirdi..tabi sadece bir varsayım bu..Tellonun bahsettiğim mevkiye yakın oynadığı bir Liverpool maçı hatırlıyorum, müthiş oynamıştı..mevcut durumda Hucüm performansımız o kadar kötü ki,Telloyu kaleden uzağa çekmek bile bizi iyice sınırlayabilir..bu bakımdan orda denenmemesini anlayabilirim..

forvet bölgesinin kanat oyuncuları hem kanat oynamayı hem de gol atmayı bilen oyuncular olmalı..driblingli,çalım atan,ayağına hakim oyuncular olmalı..bizim takımda bunu yapabilecek eksiklerine rağmen biraz Holosko,biraz Nihat..başka yok..Ekremi şu sistemde tutupta forvetin sağında veya solunda oynatırsanız gol mol ata-maz-sı-nız..

gelelim santrafor mevkiine..Bobo benim beğendiğim bir oyuncu..Nobre de öyle..ikisininde kendine has özellikleri var..hemde birbirlerini tamamlayıcı özellikler bunlar..Bobo, sırtı dönük top tutamayan, karşıdan gelen hava toplarında iyi yer tutamayan, topları inderemeyen ,pres yapmayan,duvar olmayan ancak hareketli , çalım atabilen (son zamanlarda bunu da unuttu) son vuruş becerisi iyi,asist özelliği olan bir Forvet oyuncusu..Nobre de tam tersi..özelliklere sahip bir oyuncu..Yani şu takımda direk Santrafor oynayacak bir oyuncu yok..Takıma kazandırılır ve aklını başına alırsa Batuhan bu takımda iş yapabilir..yapar demiyorum yapabilir..deneyip görmek lazım..

Ayrıca saha içinde ne zaman yardımlaşmayı beceremezsek mağlup oluyoruz..hızlı şekilde oyanamıyoruz,karşı sahaya ağır çekimde geçiyoruz,yakın oynamıyoruz ve en önemlisi durağan oynuyoruz..hareket etmiyoruz..o açıdan 1-2 oyuncunun yapacağı işe kalıyor sonumuz..

Hocanın 4-2-1-3 ısrarı sürdükçe bizim takımı yenmek kolay..ben rakip antrenör olsam bu beşiktaşı her seferinde yenerim..beşiktaş takımına önde bas,orta sahada 2.bölgeyi kalabalık tut,zaten topa sahip oluyor ve tempoyu kontrol ediyorsun..bu kadar..Beşiktaş zaten savunmadan iyi oyun kuramıyor,hızlı ve dikine oynamaıyor,kanat oyuncuları yetersiz,santraforu yok, nasıl gol atacak?? söylediklerim 4-2-1-3 sistemi için geçerli..

şu takım klasik 4-4-2 oynasın bu kadar aciz oynamaz..nobre-bobo,fink-ernst,solda Tello veya İsmail-sağda Holosko oynasın , yemin ediyorum hucüm perfromansımız 2 katına çıkar..en azından rakip savunma 2 forvet olduğu için rahat olmaz,savunmayı dağıtma imkanınız olur..Bu şekilde Boboyu veya Nobreyi 2 stopere kurban veriyoruz..çok rahat maç çıkarıyo stoperler..Hocanın bunları görmemesini anlamıyorum..

Bana göre eldeki oyuncuların oynayabileceği tek sistem 4-4-2 dir arkadaşlar..

Konu RamesooN tarafından (02-02-2010 Saat 08:47 ) değiştirilmiştir..
RamesooN Ofline   Alıntı ile Cevapla