Tekil Mesaj gösterimi
Alt 05-06-2014, 23:03   #1
dogan_cordoba
Moderator

dogan_cordoba - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Icon16 Ahmet Nur Çebi : Çatı Şubat'ta ...

Beşiktaş İkinci Başkanı Ahmet Nur Çebi TRTSPOR'da gündeme dair soruları CANLI yayında yanıtladı.

Ben 1959 Trabzon doğumluyum ama 5 yaşında ayrıldım. Karabük'e taşındık. O dönem Beşiktaş'ın rahmetli ikinci başkanı mahalledeki çocuklara Beşiktaş forması dağıtırdı. Biz de o şekilde Beşiktaşlı olduk. Babam aslında Tranzonsporlu, Tranzonspor'da futbol oynadı ancak Beşiktaş'a hayranlığı tartışılmaz. Ailemizin tümü Beşiktaşlı. Biz de Beşiktaşlı olmayan yoktur. Çocuklarım ve torunlarım da Beşiktaşlı.'

''Çok yorgunum. Geldiğimiz günden beri yaşadığımız sıkıntılar ortada. Geldiğimizde finansal ve mali anlamda dağılmı bir Beşiktaş vardı. Yaklaşık 140 haciz dosyası vardı. Bunları yeniden yapılandırmak gerekiyordu. Elimizi cebimize attığımız da oldu. Sözlerimizi yerine getirdik. Verdiklerimiz işin yüzde 102u oldu. Geri kalanı taksitlendirdik. Alacaklılara güven verdik. Beşiktaş ile olan para ilişkim enim özeilmdir çok da söylemem istemem.Beşiktaş2ın onuru, şerefi, borcu namusudur. Şimdi kaynaklarımızı bulabiliyoruz. Kontrol altına alınmış borçlar var. Borçları 1-2 senede kapatacağız, diye gelmedik. Gelirleri artırıp borçları azaltmayı hedefliyoruz''

''Sabır bir yerden sonra bitiyor. Herkesi çok seven bir insanım ancak haksızlık ve adaletsizliğe tahammülsüzlüğüm var. Galatasaray ile ilgili sözlerim oldu çünkü bize sözler verilmişti. Her ne kadar rakip olsakta kardeş camiaların birbirlerinden stadını esirgemesi bu tepkime sebep oldu. Sayın Marcus ile ilgili ise hocamız Bilic'e sahip çıkmama gerekği için bu sözleri söyledim. Çünkü Bilic benim çalışanımdır.''

''Ben hiçbir yöneticiyle tartıştığımı hatırlamıyorum. Ben de onlar da düşüncelerimizi söylüyoruz. Onlar beni ağabey gibi görüyorlar.Fikir ayrılıklarımız var. Ama bir kavga görmedim.

''2-3 senede şampiyon olacağız derken, '1 defa şampiyon olacağız' demedim. İstikrarlı şekilde şampiyonluklar yaşamak istiyoruz. Eski bir yöneticimiz; 'Beşiktaş'ın formasını assan 3. olur' demiş ama onların yönetimi döneminde Beşiktaş 4. 5. oldu. Ben taraftardan daha çok şampiyon olmayı isterim. Biz geldiğimizde arabayı şarampole düşmüş şekilde aldık. Şimdi araba yola girdi ve iyi yolda.''

''Ben yetkilerim ve sınırlarım dışına çok taşmayı seven biri değilim. Başkanımız Fikret Orman geldiğinden itibaren, 'Stadı ben takip edeceğim' dedi. O süreci Sayın Başkanımız yürüttü. Burdan kendisini takdir ediyorum. Ben stadın ihale komisyonu başkanım. İletişimden sorumluyum. İcra kurulu başkanıyım. Yani hangi yerde yangın var denilirse oraya koşarım. Çünkü onlar benim dava arkadaşlarım. Çatı konusu beklentilerimizden farklı gelişti. Başkanımız esteğe önem verdi. Çelik halatlarla gerilerek yapılacak bir çatı olacak. 17 milyon Euro maliyeti olacak. Ocak veya Şubat ayına yetimesi bekleniyor. En kötü ihtimlle Şubat ayına yetişecek. O stat Beşiktaş'ın geleceği. İnşallah ben de formamı giyip orada maç seyrederim.

''Nerede, nasıl oynayacağımızı, yeni stadımızın kombinelerini hangi şartlarda satışa çıkaracağımızı önümüzdeki hafta netleştireceğiz. Transfer konusunda görev yapan arkadaşlarımız var. Ben bugüne kadar gerçekleşen transferlerden Tolga'dan başka transferin içinde bulunmadı. Transferin hiçbir noktasında yokum. Olcan Adın konusunda yönetimimiz bana vazife verdi. Yöneticilerimizin kendi yaptırdıkları tranferlerde de istenirse devreye girerim. Geçen sene çok fazla kadro şişirildi. Yanlış transferlerimizde oldu. Öz eleştiri yapmak gerekirse 13-14 transfer yerine 3-4 transfer yapsakta olurdu. Ben Hacıosmanoğlu'nu aradım. Satmak istemedikerlni söylediler. Biz de satmak istemiyorlarsa ilgilenmek bize yakışmaz. Ancak satmak istemeleri halinde bize öncelik verild. Gökhan Töre'nin bonservisi için önceliğimiz vardı. Ama daha iyi şartlarda alabilirsek transferi gerçekleşebilir. Rubin Kazan, yeniden kiralamak istemiyor. Satmak istemiyor. Gökhan Töre rakiplerimize giderse üzülürüm. Ancak kendisi de profesyonel bir oyuncu. Diego konusunda gelince, Beşiktaş'ın Diego ile ilgilendiğini oyuncu Fenerbahçe'ye imza attıktan sonra öğrendim. Quaresma'nın 7.5 milyon Euro2luk bonservisini biz ödüyoruz. Ferrari'nin bonservisini biz ödüyoruz.Geçen sezon bu tarihlerde bir Rus takımı Fernandes'e talip oldu. Ancak Önder Özen Bey Başkanımıza satılmaması gerektiğini söyledi. Başkan da teknik kadronun talebi doğrultusunda satılmaması gerektiğini söyledi. Keşke o gün başkana baskı yapabilseydim. Belki ikna edebilirdim. Ancak teknik direktörümüz böyle isteyince birşey yapamadık. Bu sezon için şahsi fikrim teknik heyetimiz çok iyi değildi ama seneye çok başarılı olacaklarını düşünüyorum.''

'3 yabancı 2 de yerli futbolcu alarak kadromuzu güçlendirme arzusundayız. Bu 4 yabancı ve 1 yerli de olabilir. Sayın Özen, Bilic ve Orman bu çalışmaları yapıyor. 10-11 milyon Euro civarında bir bütçe ile yola çıktık ama bütçemiz 3-4 milyon Euro daha artacak. Ronaldnho transferi için Sayın Orman, görüşmeleri benim yürütmem gerektiğini söyledi. Bunlar gelip abisiyle birlikte bizde futbol oynamak istediklerini söyledi. Yıllık 9 milyon Euro'dan kapıyı açtılar. Sonra 7'ye kadar indiler. Ben 2-5,3 milyon Euro civarı verebileceğimizi söyledim. Açıkçası onların arzusu beni umutlandırmıştı. 4.5 milyon Euro'ya sponsor bulduğumuz için anlaşmıştık. Ama perşembe gününe kadar haber vereceklerdi. Haber vermediler. Ancak Brezilya Milli Takımı hocasınında etkisiyle tercihlerini gelmeme yöneinde kullandıklarını söylediler. Sonuçta bu oyuncu Ronaldinho. Bunu için de çok gündeme geld. Keşke bu kadar gündeme gelmeden konu kapansaydı.''

''Dany transferi bizim hatamızdır. Keşke almasaydık. Demba Ba transferini ben gazetelerden okuyorum. Sormuyorum da Eto'o'yu da ben gazetelerden okuyorum. Ancak bu ilgilenmediğimiz anlamına gelmez.'' dedi.

''Benim Serdal Adalı ile hiçbir sorunum yok. Var gibi gösteriliyor. Ben Sayın Adalı ile polemiğe girmek istemem. Belki yarın kendisi Beşiktaş'a yönetici veya Başkan olacaktır. Bu ifadeleri ben sonradan öğrendim. Kendisi sanırım Quarema'yı benim oynatmadığımı sandığı için böyle söylemiş. Ancak bilmesini isterim. Benim böyle bir şey yapmam söz konusu değil. Bir yönetici ile bir futbolcu arasındaki ilişki profesyonel ilişkinin dışında olamaz. Bakıyorum yöneticiler futbolcularla oturuyorlar, geziyorlar. Sonra futbolcular zıvanadan çıkmış şekilde futbol oynamaya başlıyorlar. Serdal Bey'i bu açıklamalarım üzmüş. Ben de üzüldüm. Çok fazla abartılı yanıtlar olmuş. Ama o yanlış anlamışsa ve kırılmışsa üzülürüm. Beşiktaş'ta geleceği olan bir arkadaşımızdır. Ben Acun Ilıcalı'ya kimseyi göndermedim. Bunlar yalan. Ben ameliyat masasında kimseyi transfer etmedim. Bana bunlar söylenemez çünkü ben Tolga'dan başka kimseyi getirmedim. Ben kulüpten paramı almadı. Faiz filan almadım. Bunları kabul edemem. Ancak bir kızgınlıkla bir çok yalanın altına imza atması beni çok üzdü. Onun dışında Doğan Küçükremre diyor ki Beşiktaş en kötü 3. olur.Kendi dönemlerinde bu kulüp bir çok transfere rağmen 4.-5. oldu. Ben Serdal Bey ile konuşur hallederim. İncindiyse özür dilerim. Ben onla telafi ederim. O benim arkadaşımdır.'' dedi.

''E- bilet olayı taraftarımızın sıcak bakmadığı bir konu. Taraftarımıza çok büyük saygım var. Ancak bunlar yasal konular biz direnç gösteremeyiz. E- bilet uygulaması kalkmadığı sürece biz birşey yapamayz. Yeni stadyumumuz için kombine bilet satışına başlayacağız. Hem yeni stadımızla hem de yeni stadımıza geçene kadar oynayacağımız stat için kombine bilet satışı başlayacak.''

Kartalbakışı