Tekil Mesaj gösterimi
Alt 09-01-2007, 18:45   #1
disappear
Kıdemli Kartal

disappear - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Koray Düşova, "O Lejyoner Serhat Akın'dı" ve Beşiktaş Dario Smoje'nın peşinde

Ocak ayına,yani futbolda transferin akla geldiği döneme geldik.Serhat Niyazi Akın resmen Beşiktaş'ın gündeminde,peki ben neden bundan bahsediyorum? Bilenler bilir,hatta eski yazılarımı karıştıranlar görecektir.Ocak ayına geldiğimizde Beşiktaş'ın Lejyoner bir futbolcu alacağını yazmıştım.

Click the image to open in full size.

Lejyonerden bahsettiğim köşe yazımın linki;

http://futbol.turksportal.net/makale/futbol/642/
Sayısız E-mail yağdı bana,lejyoner'in kim olduğunu merak edenler,açıklamamı isteyenler, MSN messenger'dan soran birçok arkadaş benim ağzımdan bu konuda o ismi ağzımdan aldı.Serhat Akın'ı kastetmiştim evet,şimdi klübüyle resmen görüşmeler başladı ve top Beşiktaş yönetiminde...

Bu transferi isim olarak niye yazımdan resmen telaffuz etmediğimi merak edebilirsiniz.Ama haklı çıktığım ortada,Beşiktaş resmen bir Lejyoner'e teklif yaptı ve transferi yapmak üzere... Bizim mesleki olarak bir takım kurduğumuz dengeler var,bu dengeleri altüst edemezdim,bu yüzden açıklamayı sakıncalı buldum,bizzat soranlara söyledim tabi ki ama bu demek değildir ki resmen duyurdum.Sonuçta ben falcı veya Astroloji uzmanı değilim bu transferi 2 ay önceden bilebilmemin sebebi bu değil,kurduğumuz temaslar,sağladığımız dengeler bana bir takım avantajlar tabiki sağlıyor,bende bunları kendi lehime çevirmekten çekinmiyorum.Bana saygın bir spor gazetesinin spor servisi müdürü köşe yazarlığım konusunda bir e-mail atmış ,beni eleştirmiş böyle yazarlık olmaz demiş,kaybolur gidersin diye yazmış, kendisine cevap vermedim ama burdan genel birşeyler yazmak istiyorum.Ben kendimi ne sanıyorum da böyle davranıyorum? O konuda emin değilim ama şöyle düşünüyorum; Transfer piyasası içinde çalışan biriyim,kendimi Spor gazeteleri veya transfer konusunda köşelerinde oturan ahkam kesen köşe yazarlarından görmüyorum,belki kibirli davranıyorum ama pek aldırış edecek değilim,benim köşe yazarlığı tarzım bu,isteyenler okuyor.Belki ben başaramam ama ben ve bizler gibi genç nesil,dinamik,Global futboldan kopmayan yeni yazarlar bence siz futbol bilgisi Kapıkule'den öteye geçemeyen sadece ismiyle olan isimleri bu meslekte sollayacaklar...

Runje'ye Arkadaş Geliyor

Bizim Güzide Yerli basınımız,köşe yazarları biliyorlar ki Beşiktaş bir defans oyuncusu alacak.Bir Fabiano Eller türküsü tutturdular gidiyorlar halbuki Fabiano Eller stilinde defans oyuncusu zaten Beşiktaş kadrosunda var.Tigana veya yönetimin Eller'i istemeyeceğini hiçbiri kestiremiyor ne yazık ki...Beşiktaş yönetimi sağ gösterip sol vurma peşinde,Eller diye ortalığa söylentiyi yayıp başka isimlerle görüşüyorlar.Araştırma kabiliyeti pek kuvvetli olmayan spor servisleri çalışanlarıda bu isimleri kaçırıyorlar.Çok sevdiğim bir arkadaşım (Profesyonel Scout olarak çalışıyor kendisi ) Beşiktaş'ın talip olduğu bu ismi benim için öğrendi.Beşiktaş Defansı için 1 numaralı aday bir Hırvat , adı Dario Smoje ...

28 yasinda olan Dario Smoje tecrubeli bir defans oyuncusudur.Belçika'nın Gent klübünün 2 numaralı oyuncusudur.1.92 cm.'lik boyu ve fizigi ile Bayern Münih'in Belçika'lısı Van Buyten'i andırıyor.90 dakika boyunca mücadele edebilen ,temposu yüksek dozda olan maçlarda dayanabilecek güçlü bir yapıya sahip bir futbolcudur ve stoper olarak gorev yapmaktadır. Formasını giydiği klüplere baktığımızda 95-97 yılında ülkesinin NK Rijeka takımında oynadığı futbol ile Serie A devlerinden Milan'ın dikkatini çekerek 97 sezonunda bu klube transferi gerceklesmistir. O dönem Smoje'ye hem Milan hemde Juventus aynı zamanda teklif götürmüştür. Fakat Smoje tercihini Milan takımından yana kullanmıştı.

97-98 sezonunda Milan kadrosunda yer alan Dario ,Milan'da 1 sezon kaldı. O sezon takıma adapte olamayınca , 2. Lig ekiplerinden Monza klübüne verildi. 98-2000 sezonunu Monza klübünde geçiren Dario daha sonra bir başka Italyan klubu olan Ternana klubune transfer oldu. 2000-2001 sezonunda Ternana forması giyen Smoja daha sonra ülkesinin önde gelen klüplerinden Dinamo Zagreb klübüne transfer olmuştur. Dinamo Zagreb'den sonra NK Zagrep klubune geçti.2003-2004 Zagreb'de ki son yılı oldu.Daha sonra tekrar yurtdışından teklifler aldı.Bu seferki durak Belçika ligi'ydi, çünkü Belçika ligi Hırvat oyuncular baz alındığında,genel olarak başarılı oldukları bir lig ve ülkeydi..

Belçika'nın Gent klübünün teklifini değerlendirdi ve Gent forması sırtına giydi.Gent klübü ile 2004 yılında 2009'a kadar uzun bir sözleşme yaptı.Anderlecht ve Brugge'un Smoje için daha ince birer girişimleri olmasına rağmen vazgeçtiler.Smoje'li Gent şuan Belçika Ligi'nde 3. sırada ve Smoje neredeyse tüm maçlarda forma giydi.Kariyerine bakıldığında Smoje'nin çok istikrarlı bir oyuncu olduğu oynadığı gözler önünde...

Dario Smoje ,Trabzonspor ve Beşiktaş'a resmen önerildi ,şuan resmen Beşiktaş'ın gündeminde,Beşiktaş karar aşamasında,fakat Sevilla'nın da Smoje ile ilgilendiği gerçeği su yüzünde,ilerleyen günlerde ne olacağını bende çok merak ediyorum...

Dario Smoje Biyografi

Doğum Tarihi: 19-09-1979
Boy: 1,92 cm
Kilo: 90 kg
Ülke:Hırvatistan
Klüp: AA Gent
Forma Numarası :2
Mevkii: Defans
Oynadığı Klüpler:
1995 - 1997 NK Rijeka
1997 - 2001 AC Milan
1998 - 2000 Monza ( AC Milan'dan kiralık )
2000 - 2001 Ternana ( AC Milan'dan kiralık )
2001 - 2003 NK Dinamo Zagreb
2003 - 2004 NK Zagreb
2004 - ... KAA Gent
disappear Ofline