Tekil Mesaj gösterimi
Alt 18-01-2007, 23:30   #1
ferro1903
Banned

ferro1903 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Rijkaard "En İyi Lig La-liga En İyi Hoca Sacchi"

-Geçen sezon Şampiyonlar Liginde finali hücum özellikleri ve yetenekleri fazla olan iki takımın mücadelesine sahne oldu, sizin Barcelona'nız ve Arsenal, her ikisi de ofansı iyi olan takımlardı, bu sezona baktığınızda size göre bu takımların defansif olarak da kendilerini güçlendirmeleri gerekmez mi?

-"Aslında evet, ne kadar hücum o kadar defans olmalı, biz ve Arsenal geçen sezon Paris'teki finale daha çok hücum yaparak oynadığımız maçların ardından gittik, tabi hücum yaparken her iki takımın defansif yönleri de ağırdı, ama biz büyük kulübüz ve Barcelona taraftarı iyi, basan bir orta sahanın yanı sıra forvet hakkında iyi şutlar, klas hareketler ve bol gol de bekliyor, biz de her ikisini yapmaya çalışıyoruz."

-Avrupa Kupası maçları ile La Liga'daki maçlarınızda taktik değişikliğe gidiyor musunuz?

-"Hayır, genellikle her iki kategorideki maçlara da benzer sistemlerle çıkıyoruz, biz rakip kim olursa olsun hep onların hatalarını iyi ezberleyen, sahada bıraktıkları boş alanları iyi takip eden bir takımız. Her maç öncesi de rakiplerimizi analiz ederek, sahaya aynı taktik anlayışımızla çıkıyoruz."

-Avrupa'nın en iyi teknik adamı size göre kim?

-"Ben rakip meslektaşlarım hakkında konuşmayı sevmem ama yine de Arrigo Sacchi'nin ismini söylemeden edemeyeceğim çünkü Sacchi tam bir taktik dehasıdır, onun içi taktik çözüp, üretmektir, İtalya'nın futbol mentalitesini değiştiren bir teknik direktördür."

-Peki şu an Avrupa'nın en güçlü ve en iyi ligi hangisi?

-"Bunu söylemek gerçekten zon çünkü bir İngiliz'e sorarsanız Premier Ligi, bir Alman da Bundesliga'yı söyler ama bana göre en iyi ve en zorlu lig İspanya La Liga'dır."

-Barcelona hücum yönü çok geniş olan bir takım, peki kendi takımınızın defansını nasıl buluyorsunuz?

-"Ben defans oyuncularımdan da takımımızın defansından da memnunum, defansı forvetten başlayıp, orta saha ve savunmada uyguluyoruz. Şunu söyleyeyim, defalarca bir çok rakibin defans oyuncularından bizim forvetlerimizi etkisiz hale getirmenin ne kadar çok zor olduğunu duydum ama hiçbir zaman rakip takım forvetlerinden bizim orta sahamızın kolay geçildiğini ya da savunma zaaflarımızın olduğunu duymadım."

-Saha içinde hakimiyet sizin takımınızın en güçlü silahı mı?

-"Evet öyle diyebiliriz çünkü Barcelona takımı sahaya iyi yayılır ve rakiplerine az alan verir böylece top hakimiyetini biz ele geçiririz, bu bizim taktik anlayışlarımızdan biridir."

-Bir teknik direktör olarak takımınızı saha kenarında olmanıza rağmen keyifle izleyebiliyor musunuz yani bir taraftar gibi?

-"Kesinlikle hayır, hatta bazen çok güzel hareketler yapıp, şık goller attığımız zaman bile ben gergin oluyorum, çünkü bençte oturmak öyle birşey yani taraftar gibi hissedemiyorsunuz, her an bir hata olabilir ve sizin müdahele etmeniz gerekebilir."

-Geçen sezona oranla bu sezon takımda neleri değiştirdiniz?

-"Hiçbir şeyi değiştirmedim, değiştirmeyi de düşünmüyorum çünkü geçen seneki takımdan ve oyundan çok memnunum, benim amacım bir şeyleri değiştirmek değil, her zaman aynı kaliteyi yakalayıp, onu sunabilmek önemli."

worldsoccer-tercüme Taha Dağlı

Forum Kurallari İçin Tıklayınız
ferro1903 Ofline   Alıntı ile Cevapla