Tekil Mesaj gösterimi
Alt 26-02-2007, 11:11   #3
imparator
Guest

imparator - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bu gelişmelere göre 1989 yılında toplam üretimde %13.7’lik payın tarım sektörüne, %50’lik payın sanayi sektörüne ve % 36.3’lük payın da hizmetler sektörüne ait olacağı tahmin edilmiştir.

II-EKONOMİNİN GENEL DENGESİ

1-)KAYNAKLAR
V. Plan döneminde GSMH sabit fiyatlarla %6.3 oranında, toplam kaynaklar %6.1 oranında artacaktır.
Dış kaynakların toplam kaynaklar içindeki payı %1.4, GSMH’nin payı ise %98.6 olacaktır.
2-)HARCAMALAR
-Yatırım Harcamaları
Toplam yatırımların yılda ortalama %8.5 civarında artması öngörülürken, V.Plan döneminde yapılacak yatırımın %95.3’ü basit sermaye yatırımı, %4.6’sı stok artışlarından meydana gelmektedir.
-Tüketim Harcamaları
Toplam tüketim harcamaları yılda ortalama %5.5 oranında artacaktır.1989 yılında toplam tüketim harcamalarının %79.5 seviyesinde olması hedef alınmıştır. Bu dönemde özel tüketimin GSMH içinrdeki payı %70.1 kamu tüketimi payının ise %9.4 olarak öngörülmüştür.
V.Plan döneminde özel tüketim harcamaları yılda ortalama %5.5, kamu tüketimi %5.3 civarında artacaktır.
III-YATIRIM TASARRUF DENGESİ

1-)YATIRIMLAR
Sabit sermaye yatırımları %8.5 oranında artacak, “özel sabit sermaye yatırımları artış hızı %10.9, kamu sabit sermaye yatırımları artış hızı ise %6.8 civarında olacaktır.
1984 yılında sabit sermaye yatırımları içinde özel kesimin payı %39.9 iken 1989 yılında %44.5 seviyesine yükselecektir.
Sabit sermaye yatırımlarının GSMH içindeki payı %20.9 olacaktır.
2 ) TASARRUFLAR
İç tasarruflar yılda ortalama %9.9 civarında artacakken, özel tasarruf artış hızı %10.7, Kamu tasarrufları artış hızı %8.2 oranında olacaktır.
İç tasarrufların GSMH içinde payı %20.5 civarında olacattır.