Tekil Mesaj gösterimi
Alt 14-09-2007, 11:22   #1
jaSmin

jaSmin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

9 il'e yeni üniversite yapılacak

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik 2007-2008 yeni Eğitim-Öğretim döneminde yapılacak yenilikleri açıkladı.

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, 9 il'e yeni üniversite açılacağını duyurdu.
İŞTE YENİ ÜNİVERSİTE AÇILACAK İLLER:
- Şırnak
- Hakkari
- Iğdır
- Ardahan
- Gümüşhane
- Bayburt
- Tunceli
- Yalova
- Bartın
Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, yeni eğitim öğretim döneminde bütçe'de en büyük pay'ın Milli Eğitim'e ayrılacağını belirtti.
58 vilayette Fen Lisesi eğitim verirken yeni dönemde her vilayete Fen Lisesi açılacağını büyük metropol kentlerde de birden fazla Fen Lisesinin eğitim vereceğini açıkladı.
Hüseyin Çelik, yeni eğitim öğretim döneminde isteyen her öğrenciye burs ve kredi de verileceğini açıkladı.
Okul öncesi eğitime katılım %11 iken hükümet döneminde %25,2'ye ulaşıldığını belirtti. Ayrıca ilköğretim'de %100'lük okullaşma hedeflediklerini belirtti.
2012'DE ORTAÖĞRETİM 12 YIL'A ÇIKACAK
Hüseyin Çelik Ortaöğretim'e katılımın 2012 yılında %90'a ulaşması durumunda Ortaöğretim'in 12 yıllık zorunlu eğitim'e çevrileceğini açıkladı.
Milli Eğitim Bakanlığı'nın Kültür Bakanlığı ile ortak yürütecekleri proje ile her okul kütüphane sahibi olacak.
Bu yıl son kez yapılacak OKS sınavından sonra Ortaöğretim'de her yıl Seviye Tesbit Sınavı yapılacak.
Çelik ayrıca, bu eğitim öğretim döneminde Yeni Anayasa çerçevesinde Yüksek Öğretim reformu'nun gerçekleşeceğini belirtti.
TÜRKİYE E-DEVLET UYGULAMASINDA DÜNYA 8.'Sİ
Milli Eğitim Bakanlığı olarak e-devlet uygulamasını yaygın şekilde kullandıklarını ifade eden Hüseyin Çelik, Brown Üniversitesi'nin yayınladığı gelişme raporunda Türkiye'nin Almanya'yı da geçerek dünya'da e-devlet uygulamasında 8. sırada yer aldığını açıkladı.
jaSmin Ofline   Alıntı ile Cevapla