Tekil Mesaj gösterimi
Alt 23-10-2007, 15:30   #1
HandaN
hüngürella

HandaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Şehitlerin isimleri okullarda yaşatılacak

Ankara (AA)- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Hakkari'deki terörist saldırısı sonucunda şehit olan 12 askerin isimlerinin okullarda yaşatılacağını belirtti.

Çelik, Hakkari'deki terörist saldırısıyla ilgili AA'ya yaptığı açıklamada, şehitlere Allah'tan rahmet, ailelerine başsağlığı; gazilere acil şifalar dileyen Çelik, ''Bunun son olmasını diliyorum. Birçok ocağa ateş düştü maalesef. Onların acısını yüreğimizde hissediyoruz'' dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı olarak bu konuda neler yapılabileceğini değerlendirdiklerini kaydeden Çelik, şunları kaydetti: ''12 vatan evladını şehit verdik. Bu şehitlerimizin aziz hatırasını ebedileştirmek için, bütün yavrularımızın, eğitim camiasının gönlünde yaşamaya devam etmesi için isimlerini okullarımıza vermeye karar verdik. Adıyaman'da 31 Ekim 2007'de, 153 adet okulun toplu açılışını, AB Türkiye Büyükelçisi Marc Pierrini ile birlikte yapacağız. Temel Eğitime Destek Projesi kapsamında bu okulların finansmanının çoğunluğu AB tarafından temin edildi. Bu 153 okuldan 12'sine son saldırıda şehit olan Mehmetçiklerimizin isimlerini vereceğiz. Adıyaman'da şehidimiz var, buradaki okula onun ismini vereceğiz, aynı şekilde Bursalı, Antalyalı, Karslı şehitlerimiz var. Bu illerde yapılmış okullara onların isimlerini vereceğiz. Diğer şehitlerimizin de isimlerini diğer vilayetlerdeki bitirdiğimiz okullara vereceğiz.''

Çelik, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki okullarda güvenlik sorunu olup olmadığına ilişkin soru üzerine, şunları kaydetti: ''Şu ana kadar okullarımızda eğitim-öğretimi etkileyecek düzeyde bir güvenlik sıkıntısı söz konusu değil. Ama ben özellikle eğitim camiasına, okul yöneticilerimize, öğrencilerimize buradan seslenmek istiyorum: Terör örgütünün amaçlarından birisi de moralimizi bozmaktır, Türkiye'de bir panik havası oluşturmaktır. Asla paniğe kapılmayalım. Günlük hayatımız neyse bunu sürdürelim, eğitim-öğretimimizi hiç aksatmadan sürdürelim.''