Tekil Mesaj gösterimi
Alt 24-11-2007, 10:51   #1
asparagas

asparagas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Real'i değil Bayern'i seçti

Click the image to open in full size.
Real'i değil Bayern'i seçti
Ribery kendisi hakkında yapılan haberlere yanıt olarak açıklamalar yaptı.

Niçin Almanya'yı tercih etti, en beğendiği futbolcular kimler?

Alman Liginin en gözde futbolcusu şu an sensin. Bir süper star olarak gösterilmek nasıl bir duygu?

-“Kendimi bir süper star olarak görmüyorum. Takımımın bir parçasıyım, Bayern’de iyi oynayıp, taraftarlarımızı mutlu etmek istiyorum. Sezon sonu da şampiyon olarak sevinmek istiyorum.”

Bayern Münih bu sezon Şampiyonlar Ligi’nde yok. Hedefleriniz neler?

-“Hem Bundesliga’da lig şampiyonluğu hem de UEFA Kupasını kazanmak.”

Lige iyi bir başlangıç yaptın, kendi performansını nasıl değerlendiriyorsun?

-“Öncelikle Marsilya’dan ayrılmak hiç kolay olmadı. Yeni bir ülke ve yeni bir takıma geldim. Teknik Direktörüm Ottmar Hitzfeld bana adaptasyon konusunda çok yardımcı oldu, sürekli benim yanımdaydı.”

Hitzfeld ile ilk olarak ne konuştun?

-“Beni odasına çağırdı ve hangi mevkide oynamak istediğimi sordu. Sağ kanat, sol kanat veya forvet arkası oynayıp oynayamayacağımı sordu.”

Sen ne cevap verdin?

-“İlk tercihimin sol kanat olduğunu söyledim ama gerekirse diğer bölgelerde oynayabileceğimi belirttim. Mesela Werder Bremen maçında sol kanat başlamıştım sonra Klose sakatlanınca forvet arkası oynadım.”

Sezon başı transferin gözdesiydin. Bir çok takımdan teklif vardı neden Bayern Münih’i tercih ettin?

-“Çünkü beni gerçekten çok isteyen takım Bayern Münih’ti. Arsenal ve Real Madrid’den de yoğun teklif aldım ama 2006 Dünya Kupasından itibaren Bayern beni istiyordu. Fransız Willy Sagnol ve Lizarazzu ile konuştum. Onlar Alman futbolunu ve Bayern’i çok iyi biliyorlardı bana mutlaka buraya gelmemi söylediler.”

İlk izlenimin ne oldu, ‘iyi ki Sagnol ve Lizarazzu’yi dinlemişim’ dedin mi?

-“Evet, hiç pişman olmadım aksine çok haklı bir karar aldığımı düşündüm. Sadece burada futbol Fransa’dakinden daha zor ama bu benim için problem olmadı. Özellikle statlar ve taraftarlar harika. Fransa’da böyle bir şey yok. Biz Lig Kupası Çeyrek Final maçında üçüncü lig takımı olan Duesseldorf ile deplasmanda oynadık ve o gün Duesseldorf Stadında tam 50 bin taraftar vardı. Fransa’daki hangi üçüncü lig takımı 50 bin kişiye oynayabilir.”

Peki Alianz Arena’yı seviyor musun?

-“2006 Dünya Kupasında Alianz Arena’da oynadım, inanılmaz bir stad, her şey mükemmel ve her şey düşünülmüş.”

Sen şakacı bir futbolcuydun, Bayern’de de şakalarına devam ediyor musun?

-“Tabiî ki bu konuda değişemem. Örneğin bir gün antrenman sonrası Daniel Van Buyten duş alırken, onun çoraplarını kestim. Van Buyten uzun boylu ve çok iri bir arkadaş fakat ben de hızlıyım. Ne olduğunu anlayamadı.”

Sen iyi bir futbolcusun peki örnek aldığın büyük futbolcular kimler?

-“Maradona ve Zidane hayranıyım. Maradona’yı izledim, Zidane ile de yan yana oynadım, her ikisi de benim için tüm zamanların en iyileri.”