Tekil Mesaj gösterimi
Alt 29-11-2007, 11:47   #1
zeynep_ce
Dişi Kartal

zeynep_ce - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Büyük İskender Ve Ölüm İsteği...

Büyük Iskender bir gün vezirlerini toplamis ve onlara :
-Ben öldügümde cenaze merasimimi söyledigim gibi yapin demis ! Ülkemin dörtbir yanindan tebaamdan olan insanlari çagirin !

Cenazemin önünden askerlerim yürüsünler silahlariyla, Cenazemin sagindan alimler yürüsünler kitaplariyla, Cenazemin solundan

zenginler yürüsünler mallariyla, Cenazemin arkasindan ise fakirler ve garipler yürüsünler gözyasi ve dualariyla !.. Sag elime

bir Altin küre verin, sol elimi ise bos birakin taa ki Mezara dek, demis !

Vezirler Büyük Iskender'in bu söyledikleri karsisinda sasirmislar ve "Bunu bilse bilse Büyük Iskender'in hocasi Diyogen bilebilir"

demisler ve Diyogen'e sormaya karar vermisler!.. Vezirleri dinleyen Diyogen demis , -

" Iskender'in Ne kadar büyük oldugunu bir kez daha anladim" demis ve ilave etmis : - Iskender sunu anlatmak istemis . : Cenazenin

önünden yürüyen askerler ölümüne silahlariyla dahi engel olamadilar, Cenazenin sagidan yürüyen alimler ölümüne kitaplariyla dahi

engel olamadilar Cenazenin solundan yürüyen zenginler ölümüne mallariyla dahi engel olamadilar ve Cenazenin arkasindan yürüyen

fakirler ve garipler ölümüne gözyasi ve dualariyla dahi engel olamadilar!.. Sag elindeki altin küre ise bu dünyada sahip olabilecegi her

seye sahip oldugunu, Sol elinin bos olmasi ise bu dünyadan ELI BOS geldim ELI BOS gidiyorum!... dedigini

gösteriyor...