Tekil Mesaj gösterimi
Alt 24-04-2008, 10:52   #1
HandaN
hüngürella

HandaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Stoper yetmez Turgay Demir

Beşiktaş'ta koca bir sezon yaşanan tek sorun stopermiş gibi davranılıyor ya, en çok buna şaşırıyorum. Demek ki yaşananlardan hiç ders alınmamış... Bu mantıkla takımın stoper çöplüğüne dönmesi işten bile değil. Aynı bakışla yeni sezonda, eski sorunların tekrarlanması da kaçınılmaz gibi geliyor bana. Ders alan yoksa tarih tekerrür edecek demektir. Oysa dünyanın en iyi iki stoperini alıp Beşiktaş savunmasının göbeğine koysanız bile komik gollerin önüne geçmeniz mümkün değildir. Çünkü asıl sorun Beşiktaş savunmasının kanatları ve ön liberodur. Bir stoper düşünün, rakibin bindirmelerine canla başla karşı koyuyor... Havadan yerden geçit vermiyor... Ancak aldığı topu verecek eliayağı düzgün bir arkadaşını da yanı başında bulamıyor... Böyle bir manzarada hata yapmayacak bir futbolcu bilen var mı? Öyleyse asıl sorunu görmek ve öyle çözüm aramak gerekir. Beşiktaş defansının iki kanadında, buranın hakkını verecek oyuncular yok. Ön libero için de aynı şeyi söylemek zorundayım. Bu nedenle defansın göbeğinde kim oynarsa oynasın, iki pozisyon hata yapmasa bile üçüncüde yapıyor.

Transfer imkân işi!
Dolayısıyla sezon boyu yaşandığı gibi hataların ön plana çıktığı gollere imza atıyor Beşiktaşlı oyuncular. Peki çözüm nedir? Bunu Ertuğrul Sağlam bulacak elbette... Bize düşen alternatiflere dikkat çekmek. Her şeyden önce genel olarak takımın kaliteli oyunculardan kurulması gerekir. Eğer iyi bir sol savunmacı bulunamıyorsa Tello'yu defansın soluna yerleştirmek hiç değilse bir problemi ortadan kaldıracaktır. Altını çizerek söylüyorum, Serdar Kurtuluş'tan sağ bek olmaz. Oraya mutlaka Gökhan Gönül kalitesinde bir takviye yapmak şart. Aynı şekilde Cisse olsa da olmasa da Ze Roberto tipinde bir yıldız takıma monte edilmeli. Bunlar yapılabilir mi? Onu bilemem. Çünkü transfer her şeyden önce imkân işi. Yalnız şunu biliyorum ki dört-beş futbolcu almak yerine herhangi bir problemi ortadan kaldıracak bir tek iyi oyuncu almak çok daha akılcıdır. Beşiktaş'ın yapması gereken de budur. Bu noktada da iş yönetim ile teknik direktör Ertuğrul Sağlam'ın akılcı davranmasına kalıyor.